Дома Здравје Диети Оризово млеко

Оризовото млеко не се наоѓа често во руските продавници, но со одредена издржливост може да се најде на продажба или да се подготви самостојно. Овој производ може да биде прилично добра замена за традиционалното кравјо млеко, иако има помалку хранлива вредност.

Придобивките од оризовото млеко

Причината за избегнување на конвенционални млечни производи може да биде многу различна. Може да биде нетолеранција на лактоза, алергија на традиционално млеко или свесно префрлување на производи само од растително потекло. Дури и за оние луѓе кои не се откажуваат од редовно млеко, пијалок од млеко на ориз може да биде корисен.

Оризното млеко е измислено како замена за еден од традиционалните омилени пијалоци на Маврите, оршатата. Направен е врз основа на чафа. Од Маврите, пијалокот преминал во шпанската кујна, а потоа и во кујната на народите во Латинска Америка. Но, бидејќи немаше главна компонента за подготовка на овој пијалок, тие почнаа да бараат замена за него. По некое испитување и грешка, тие почнаа да готват оршат базиран на ориз и бадеми.

стр2

Оризовото млеко сега е претежно популарно во САД, каде што можете да го купите во кој било супермаркет. Оризовото млеко е широко распространето и во Индија, каде што, како и во САД, многумина се придржуваат до строгото вегетаријанство.

Оризовото млеко, направено од див ориз и вода, содржи 113 kcal на 100 грама. Покрај тоа, една чаша од овој пијалок носи околу 13 гр шеќер, 2 гр заситен дебели, 1 гр верверицаи 22 гр јаглехидрати... Благодарение на растителното потекло, овој пијалок не содржи штетен холестерол и лактоза, но содржи доволна доза на ниацин, витамини од групата Б, магнезиум, железо и бакар.

За време на производството, во подготвениот пијалок се додаваат и други витамини, како и калциум. Но, сепак, таквиот пијалок не може да послужи како полноправна замена за кравјо млеко. Не се препорачува за употреба за храна. бебиња, бидејќи не содржи доволно протеини и многу јаглехидрати.

Контраиндикации и штета на млеко од ориз

И покрај придобивките што ги носи човечкото млеко од ориз, овој производ носи и прилично голема штета. Некои студии во САД откриле дека оризовите пијалоци содржат прилично голема доза на токсична супстанца како што е арсен. Дозата на оваа отровна супстанција за возрасно лице е безбедна, така што може да се конзумира без ризик од труење. Но, на децата не им се препорачува да пијат млеко од ориз се додека не достигнат возраст од четири години. Покрај тоа, оризовото млеко содржи и други супстанции што можат да му наштетат на вашето здравје.

Рецепт за оризово млеко

За да направите вегетаријанско млеко од ориз ќе ви требаат:

  • Ориз Басмати - ¾ чаша.
  • Непечени бадеми - 1 грст.
  • Гранулиран шеќер - ¼ стакло.
  • Кардамон - 6 парчиња.
  • Прочистена вода - 6 чаши.
  • Малку морска сол.

стр3

Бадемите се додаваат во зовриена вода и се варат 4 минути. Потоа се мие под ладна вода и се отстранува кората. После тоа, бадемите се сушат и мелат на кој било начин. Оризот се меле и во брашно. Подготвените состојки се мешаат во тегла со додавање на кршен кардамон и сол. Потоа 4 чаши вода се ставаат во смесата и се мешаат. Теглата е затворена и се остава да кисна 8 часа. По додавањето шеќер, победи ја масата со мешалка и истурај ја остатокот од водата во делови. Готовиот пијалок се филтрира преку тенџере и се остава да се вари уште една четвртина од еден час пред употреба.

Слични написи

Остави одговор