Дома Здравје Бременост Риба и морски плодови - кои се нивните придобивки, и кои се штетите

За целосно заситување на телото со корисни материи, неопходно е да се јадат природни производи. Месо, риба, зеленчук и овошје. Оваа статија ќе ви каже зошто е толку важно да јадете риба и како правилно да ја готвите за да ја зачувате целата нејзина корисност што е можно повеќе.

Придобивките од рибите

1439358687_shutterstock_3379440

Скоро секој знае дека рибата е вреден извор на чист протеин. Но, што друго е толку корисно во оваа риба што дефинитивно треба да ја јадете?

Придобивките од рибите:

 • Содржи голема количина на омега-3 масни киселини, кои се многу неопходни за нормално функционирање на мозокот и другите важни системи на телото. Омега помага и во разредување на крвта, што го отежнува формирањето на тромби.
 • ВитаминиА, Е, Ф, Д Есенцијални витамини за здравјето. Подобрете ја состојбата кожата, коса, нокти.
 • Супстанции кои го отстрануваат вишокот холестерол од телото.
 • Елементи кои го ограничуваат ширењето на дијабетесот.
 • Корисните материи во рибите помагаат во елиминирање на мигрена и болки во зглобовите.
 • Рибиниот протеин лесно се вари, телото целосно го вари за 2-3 часа.
 • Диетапроизвод. Рибата содржи само незаситени масти, кои не се чуваат во форма на холестерол или вишок килограми.
 • Зајакнување на потенцијата и репродуктивниот систем како целина.
 • Многу протеини, потребни за раст на мускулите.
 • Голем број на разни минерали - калциум, јод, магнезиум, итн.
 • Рибата има корисен ефект врз функционирањето на тироидната жлезда.
 • Постојат многу елементи кои ја подобруваат острината на видот.
 • Нормализира метаболизмот.
 • Добро влијае на функционирањето на нервниот систем, го смирува и решава проблеми со спиењето.
 • Спречување и зајакнување на кардиоваскуларниот систем.

Запомнете дека само свежата и правилно зготвена риба ќе има корист.

Риба штета

семга-752х490

И покрај целата своја корисност, во некои ситуации, рибите можат да му нанесат значителна штета на организмот. Имено:

 1. Ако производот не е зачуван правилно и месото е расипано.
 2. Егзотична риба. На пример, пуфер, баракуда или риба еж се токсични. Исто така, некои видови рибино месо се премногу масни, мрсни. Телото не може да се справи со толку маснотии. Ова се заканува со труење со храна или „бунт“ на црниот дроб.
 3. Индивидуална нетолеранција.
 4. Суровата риба често предизвикува цревни паразити кај луѓето. Бидете сигурни дека термички го обработувате месото пред јадење.
 5. Пушената риба содржи многу штетни материи. Многу од нив предизвикува развој на канцерогени тумори... Особено голема количина канцерогени материи се наоѓа во топла пушена риба.

За да го зачувате вашето здравје безбедно, треба да ги знаете карактеристичните одлики на добрата свежа риба:

 • рибиниот мирис не треба да биде лут или скапан;
 • месото од свежа риба никогаш не е лабаво; кога е притиснато, таа брзо ја враќа својата форма;
 • бојата на рибиното месо зависи од сортата, но бојата на свежата риба не може да биде жолта или зелена.

Риба за време на бременоста

Depositphotos_37652589_s

Дали е можно да се јаде риба и морска храна за време на логобебе? Прашањето е разумно, бидејќи многу производи од „минатиот“ живот идни мајкимора да заборавам некое време. Сепак, рибите не се вклучени во оваа листа. Поточно, не сите.

Риба кај бременосте потребно затоа што:

 • Минималната количина маснотии, односно рибната храна ќе се апсорбира од бремената жена колку што е можно и ќе биде од корист за бебето и нема да се депонира во форма на дополнителни сантиметри на страните.
 • Голема количина на протеини е она што му треба на растечкото тело. На крајот на краиштата, протеините се градежен блок на телото.
 • Витамин Д и јод се неопходни за правилен развој на бебето.
 • Магнезиумот ќе го направи нервниот систем на идната мајка посилен. Исто така, ќе ги зајакне мускулите и кардиоваскуларниот систем на обете.
 • Витамин НА 6ќе помогне да се справат со напади на токсикоза и напади.
 • Во текот на бременостважно е да се јаде храна богата со калциум. Бидејќи во ова време тој го остава детето што е можно повеќе. Поради тоа што често страдаат коските и забите на идната мајка.
 • Киселините омега-3 имаат корисен ефект врз развојот на мозокот на бебето и помагаат да се зајакне вродениот имунитет.

Во кои случаи идната мајка треба да се воздржи од јадење риба:

 • зголемена киселост на желудникот;
 • гастроинтестинални заболувања;
 • суши и други јадења со сирова риба - ризик од заразување со паразити или други инфекции кои влијаат на развојот на фетусот;
 • предаторските риби содржат жива, која е токсична;
 • егзотични риби сорти што претходно не се консумирале - ајкула, јастог, калибар, марлин, мечуварка и други;
 • пушена риба или риба во конзерва, бидејќи се додаваат повеќе хемикалии за зачувување на месото.

Дефинитивно, за време носејќи детевреди да се даде предност на морска риба. Особено, неговите претставници со малку маснотии со бело месо - ослиќ, волага, треска, полкок. Ако навистина сакате речна риба, тогаш подобро е да купите крап или штука. Подобро е ако продавницата е потврдена. И, се разбира, важно е правилно да се подготви. Како да го направите тоа? Прочитајте подолу.

Која риба е поздрава

Рибите можат да бидат море и река. И, обично, изборот на видот риба зависи целосно од преференциите на вкусот и од можностите на паричникот. Но, ако погледнете во хемискиот состав, која риба е најдобра за организмот?

Одговорот е недвосмислен - море. Содржи многу поголема количина на хранливи материи и во поголема концентрација отколку во реката. Исто така, речните риби се сметаат за априори токсични, бидејќи телата за свежа вода се многу позагадени од нивните солени конкуренти.

Меѓу морските риби, лекарите особено издвојуваат претставници чие месо е црвено. Пастрмка, лосос, лосос, розов лосос. Овие типови имаат најкорисно месо.

Како да се готви риба, така што витамини остануваат во неа

Без наслов

Сите толку многу сакаме пржена риба, со кромид и тесто. Несомнено е вкусно. Само и многу штетно. При пржење се ослободуваат канцерогени, лоши за бубрезите, црниот дроб и гастроинтестиналниот тракт.

Врз основа на овие податоци, најдобро е да се пече рибата во рерна или да се готви со двоен котел. Значи, хранливите материи ќе бидат зачувани што е можно поцелосно, а вкусот нема да стане минус на правилна исхрана.

Најлесен начин да готвите риба во рерна е да ја завиткате во фолија. Нанесете ја смесата зачини, павлака или маслиново масло над храната. Внатре можете да ставите свежи билки, зеленчук или зачини... Завиткајте во фолија и печете во рерна на 200 степени. Во овој случај, важи правилото од 10 минути. За секои 3 см риба, потребни се 10 минути во рерна. Колку е погуста рибата, толку подолго ќе треба да се пече.

Потребни се само 5-7 минути за да се готви морска храна во врела вода. Покрај тоа, подобро е да се намалат протеинските производи веднаш во врела вода. Кога протеинот се става во ладна вода, хранливите материи се трошат многу побрзо за време на загревањето.

За гарнир е подобро да се користи свеж зеленчук, задушен или парен.

Слични написи

Остави одговор