Дома Семејство и дом Рецепти Салати за зима

За жал, не секој има можност да јаде свеж и природен зеленчук во текот на целата година. Но, постои излез - да се подготват салати од сезоната на зеленчук и да уживаат во нивниот вкус во зима. Постојат многу рецепти за готвење врти за зимата, ние ви ги нудиме најдобрите опции.

Салати од зелка за зимата

Рецепт 1

 1. Исецкајте половина од зелката на мали плоштади. Исечкајте неколку кромид на половина прстен и потопете го во зелката.
 2. Исплакнете еден килограм домати и исечете ги на четири парчиња, а потоа потопете ги во зелка и кромид. Измешајте сè добро.
 3. Подгответе ја марината. Во чаша зовриена разладена вода, растворете мала лажица шеќер, голема лажица сол и пет големи лажици 9% оцет. Истурете ја марината над зеленчукот и оставете да отстои околу еден час.
 4. На крајот на времето, ставете ја салатата во подготвените тегли и истурете ја остатокот од марината. Покријте ги теглите со капаци и ставете ги контејнерите во ладна вода во тенџере. Ставете го тенџерето на шпоретот. Веднаш штом ќе зоврие водата, почекајте 15 минути.
 5. Сега лименките треба да се навиват, да се завиткаат во ќебе и да се остават 12 часа. Завршените конзерви треба да се чуваат ладни. И пред употреба, салатата треба да се истури со сончогледово масло. капуста

Рецепт 2

 1. Излупете и исецкајте неколку моркови и ист број кромид.
 2. Потопете го зеленчукот во тава, истурете малку сончогледово масло и пржете две до три минути.
 3. Исецкајте една фунта зелка и измешајте ја со кромидот и морковот.
 4. Додадете чаша бода во зеленчукот, мала лажица шеќер и сол по вкус. Покријте го и оставете го да се вари садот на тивок оган околу дваесет минути. На крајот на готвењето, истурете три големи лажици оцет 9% и замесете.
 5. Подготвената салата распоредете ја во стерилизирани тегли и навивајте.

Рецепт 3

 1. Ослободете килограм карфиол од лисјата и исплакнете темелно. Расклопете ја зелката во соцвети и ставете ја во чинија.
 2. Истурете вода што врие над зеленчукот и оставете го да остане сам десетина минути.
 3. Излупете три пиперки, неколку кромид и неколку моркови. Исечете ја пиперката во ленти, исечете го кромидот на половина прстен, исечете ги морковите на ренде.
 4. Ставете го зеленчукот во тенџере, ставете зелка без вода.
 5. Истурете половина чаша топла вода во посебен сад и додадете голема лажица сол, мала лажица црвен пипер, иста количина кардамон и неколку големи лажици шеќер во неа. Истурете половина чаша сончогледово масло и иста количина оцет 9%. Месете го филот темелно и прелијте го со зеленчук. Оставете да отстои околу еден час.
 6. По истекот на времето, префрлете ја подготвената салата во подготвените тегли и стерилизирајте околу десет минути, а потоа извртувајте и ставајте на топло место 12 часа.

Салати од краставици за зима

Рецепт 1

 1. Исплакнете осум килограми краставици и исечете ги како сакате.
 2. Исплакнете пет моркови, излупете и исечете ги на ленти.
 3. Исецкајте половина килограм кромид на половина прстен. Измешајте го целиот подготвен зеленчук заедно.
 4. Подгответе ја марината. За да го направите ова, истурете чаша сончогледово масло во тенџере, иста количина оцет 3%, додадете половина чаша шеќер, голема лажица сол, неколку бибер од зрна со ловоров лисја и ставете го на оган. Веднаш штом составот врие, мора да се отстрани од шпоретот и да се остави да се излади.
 5. Истурете го зеленчукот со подготвената маринада, поместете ја и наредете ја салатата во теглите. Стерилизирајте го готовиот производ околу десет минути, потоа зашрафете го, оставете го да стои 10 часа и потоа ставете го да се чува. ogurcy_1

Рецепт 2

 1. Исплакнете килограм краставици темелно, исечете го како ви е поудобно, извадете ги семињата (ако краставиците се презрели) и покријте со голема лажица сол. Во принцип, неговата пресметка се зема на следниов начин: за 1 килограм краставици има голема лажица сол, затоа, со зголемување на зеленчукот, се зголемува солта во пропорција. Овие краставици треба да се чуваат во фрижидер преку ноќ.
 2. Во утринските часови, треба да го исцедите сокот што се појавува од краставиците, да го ставите самиот зеленчук во подготвените тегли, наизменично да ставите слој краставици со слој од рен со лук.
 3. Подгответе ја марината со мешање на еден литар вода со 150 мл оцет, две големи лажици сенф и шест лажици шеќер во тенџере. Сварете го составот, а потоа истурете ги краставиците разладени.
 4. Стерилизирајте тегли, литар околу една четвртина од еден час и три литри околу половина час. Пресврт.

Рецепт 3

 1. Исплакнете 3 килограми краставици и исечете ги на ленти.
 2. Направете го истото со слатки пиперки, домати, моркови, кромид и зелка.
 3. Истурете половина литар растително масло, неколку големи лажици оцет на зеленчукот и посипете со сол по вкус.
 4. Темелно измесете ја салатата, па ставете ја во подготвените тегли. Стерилизирајте и навивајте.

Салати од модар патлиџан за зима

Рецепт 1

 1. Исплакнете шест килограми модар патлиџан, отсечете ги опашките од нив. Исечете го секој попречно и по должина, така што ќе добиете 8 парчиња. Свиткајте во контејнер и покријте го со две натрупани лажици сол, промешајте и оставете да стои околу два часа. Исплакнете ги на крајот од времето.
 2. Истурете ја модар патлиџан со ладна вода и ставете го на оган. Откако ќе се свари, намалете ја топлината на средна и оставете ја да седи на шпоретот пет минути. Исцедете ја водата.
 3. Сега можете да ја направите марината. Излупете осум пиперки и 200 гр лук и мелено месо заедно со 3-4 лути пиперки. Истурете половина чаша масло, иста количина оцет, додадете две големи лажици сол и чаша шеќер. Целата маса мора да се вари.
 4. Истурете ги модрите патлиџани со подготвената саламура и зовријте. Потоа намалете ја топлината и оставете да стои уште пет минути.
 5. Подготвената салата превртете ја во тегли.

Рецепт 2

 1. Исплакнете пет килограми модар патлиџан, исечете ги опашките и исечете ги.
 2. Ставете модри патлиџани во тенџере, истурете три литри вода, 250 мл оцет и додадете четири големи лажици сол. Оставете го да зоврие и држете го три минути.
 3. Исецкајте 350 гр копра, исечете 300 гр лук. Додадете сè во модар патлиџан и истурете 300 ml растително масло. Се меша.
 4. Поделете ја сварената салата на тегли и покријте ја секоја со капак.
 5. Стерилизирајте ги исполнетите конзерви четвртина час и навивајте. 3dfc39

Рецепт 3

 1. Исплакнете килограм модар патлиџан, исечете ги опашките и исечете ги на кругови, чија дебелина е околу еден сантиметар.
 2. Истурете неколку големи лажици масло во тава и пржете ги модри патлиџани од двете страни до златно-кафеава боја, околу три минути од секоја страна.
 3. Излупете и смачкајте три чешниња лук во малтер.
 4. Ситно исецкајте пет гранчиња магдонос и копра. Измешајте зелена боја со лук и голема лажица сол.
 5. Во мешавина подготвена од билки и сол, цврсто превртете го секое парче модар патлиџан и ставете ги во подготвени тегли. Истурете варено и оладено масло во теглата, може да земете само рафинирано, во количина од 2,5 големи лажици. Затворете ги капаците и чувајте го готовиот сад во фрижидер.

Салата од домати за зима

Рецепт 1

 1. Исплакнете 1,5 кг краставици и исечете ги на парчиња. Исечете ист број домати на парчиња погодни за вас.
 2. Исечете 750 гр кромид на половина прстен.
 3. Измешајте зеленчук и додадете 2,5 големи лажици оцет и 250 гр растително масло на нив.
 4. Додадете 2,5 големи лажици шеќер и две големи лажици сол. Промешајте и оставете да стои за да се издвои сокот. Во тоа време, подгответе ги теглите исплакнете ги со сода бикарбона и варете ги.
 5. Ставете ја салатата цврсто во тегли и стерилизирајте ги исполнетите контејнери четвртина час. Извртувајте ги теглите - готово. P1020342

Рецепт 2

 1. Исплакнете два килограми домати и исечете ги на клинови.
 2. Исецкајте 100 гр кромид на половина прстен.
 3. Мелете 20 чешниња лук.
 4. Излупете една лута пиперка и исечкајте ситно.
 5. Копра и магдонос, по 30 гр, грубо исецкајте.
 6. Во простран сад, треба да додадете лук, кромид, пиперки, домати и билки, да додадете половина чаша растително масло, 50 мл 9% оцет на нив, да додадете две големи лажици сол, 5 големи лажици шеќер. Измешајте сè многу добро и оставете го да отстои околу половина час.
 7. Сега салатата треба да се постави во подготвените тегли и, без да ги навртува капаците, да се стерилизира околу дваесет минути.
 8. Сега конзервите треба да се зезнат и, по целосно ладење, да се стават за складирање.

Рецепт 3

 1. Исплакнете еден и пол килограми домати и исечете ги на мали ленти.
 2. Исецкајте шест чешниња лук многу ситно. Промешајте ги доматите со лук, ставете ги во тенџере и ставете ги на шпорет. Веднаш штом масата врие, треба да почекате уште десет минути.
 3. После тоа, треба да потопите уште 1,5 кг излупени и сецкани домати во тавата. Додадете излупени и исецкани шест бугарски пиперки. Истурете во чаша шеќер, голема лажица сол и оставете го да врие половина час.
 4. Преклопете го лехо во подготвени стерилизирани тегли и навивам. Кога лименките се целосно ладни, ставете ги за чување.

Салата од пиперки за зима

Рецепт 1

 1. Измијте еден и пол килограми зелени домати и исечете ги на малку дебели полу-прстени, отсекувајќи го дршката.
 2. Исплакнете килограм бугарска пиперка, излупете ја и исечете ја на половина прстен.
 3. Исецкајте половина килограм кромид на половина прстен.
 4. Исплакнете една фунта моркови и поминете низ ренде.
 5. Потопете ги сите подготвени состојки во една тенџере и промешајте.
 6. Завртете една фунта црвени домати во мелница за месо и додадете во мешавината на зеленчук. Месете сè многу добро и ставете го шпоретот на најмалата топлина додека не зоврие.
 7. Откако ќе зоврие масата - додадете голема лажица сол, промешајте и оставете да врие уште еден час.
 8. 15 минути пред да готвите, истурете чаша растително масло, измешајте сè.
 9. Ставете ја подготвената салата во чисти подготвени тегли и навивам. Покријте ги готовите тегли со салата со ќебе и, откако целосно ќе се изладите, ставете ги во складирање. 449

Рецепт 2

 1. Исплакнете килограм домати, исечете ги на парчиња, исечете ги стебленцата и поминете низ мелница за месо. Ставете го вареното пире во тенџере.
 2. Исечете 200 гр кромид и потопете ги во доматите.
 3. Исплакнете еден килограм тиквички, исечете ја и исто така испратете ја на доматите.
 4. Излупете 400 гр бугарска пиперка, исечкајте на ленти и додајте на вкупната маса.
 5. Испратете 400 грама рендан морков до зеленчук.
 6. Сега треба да истурите 60 мл растително масло во тавата, да додадете голема лажица сол, половина чаша шеќер, три пиперчиња, едно каранфилче. Месете темелно и варете на тивок оган околу половина час.
 7. Десет минути пред да завршите, додадете неколку мелени чешниња лук и мала лажица оцет.
 8. Наполнете ги подготвените тегли со готов состав, покријте ги со капаци и стерилизирајте околу 20 минути. Сега затегнете ги конзервите.

Рецепт 3

 1. Исплакнете и исечете килограм бугарска пиперка. Ставете го во тенџере.
 2. Исечете килограм зелени домати на парчиња и натопете во пиперката.
 3. Исечете 1,5 кг кромид на парчиња и додадете во зеленчукот. На вкупната маса додадете и еден килограм краставици и 300 гр моркови и еден килограм рендана зелка исечена на парчиња. Добро измешајте ја мешавината од зеленчук, додадете 20 гр сол и оставете да отстои 20 минути.
 4. Во посебен тенџере, истурете еден литар вода, 20 големи лажици оцет 8%, додадете 50 гр шеќер, сол по вкус, пет пиперки. Варете го составот.
 5. Потопете го исцедениот зеленчук во подготвената саламура. И не двоумете се да го дистрибуирате целиот состав на банките. Повторно сварете саламура и додадете во мешавината на зеленчук во тегли. Засукајте и оставете да се излади.

Салата од кромид за зима

Рецепт 1

 1. Излупете килограм кромид и исечкајте го на мали полу-прстени.
 2. Исплакнете лути црвени пиперки, извадете ги семињата и исечкајте ги ситно.
 3. Варен зеленчук треба да се чува во врела вода околу пет минути.
 4. Тогаш зеленчукот мора да се излади и да се постави во подготвени стерилизирани тегли.
 5. Подгответе ја марината. Комбинирајте чаша вода, во која беа пиперката и кромидот пет минути, со чаша оцет 9%, додадете неколку мали лажици сол и измешајте. Маринадата мора да се доведе до вриење.
 6. Истурете го кромидот со подготвената маринада и покријте го. Таквиот кромид може да се чува тивко неколку месеци, задржувајќи ги своите крцкави квалитети, но во исто време станува пријатно зачинет. Честопати таквиот кромид се користи како полноправен зачин за други јадења, како што се салати. b580c909

Рецепт 2

 1. Темелно исплакнете килограм краставици, еден куп билки, под лута пиперка. Краставиците треба да се исечат на прстени. Исецкајте 150 гр кромид на половина прстен и додадете во краставиците.
 2. Исецкајте три чешниња лук во мали коцки, исечкајте ги билките и измешајте сè со зеленчук.
 3. Истурете 10 гр сол, истурете 20 гр оцет 9% и добро замесете. Оставете ја салатата да отстои околу една четвртина од еден час за да оставите сок од зеленчук и да киснат.
 4. Додека зеленчукот се готви, подгответе ги теглите. Ставете ја пиперката во чист контејнер, истурете 50 ml сончогледово масло и додадете три зрна бибер.
 5. Потопете ја подготвената салата во тегла и истурете го ослободениот сок. Ако не е доволно да се наполни садот целосно, тогаш додадете врела вода.
 6. Стерилизирајте ја теглата со салата десет минути и завиткајте се.

Рецепт 3

 1. Исплакнете килограм домати и префрлете ги во состојба на каша. Ставете го добиеното пире на тивок оган четвртина час, редовно мешајте за масата да не изгори.
 2. Измијте килограм црвена пиперка, излупете го од семе и стебленца, исечкајте грубо.
 3. Исечете килограм кромид на големи коцки.
 4. Солете ја грутката од домати што ќе се појави со голема лажица сол, додадете 1/4 чаша оцет и иста количина сончогледово масло на неа. Месете сè многу добро и оставете да стои околу една четвртина од еден час.
 5. После тоа, зготвениот зеленчук мора да биде потопен во подготовката на доматот и да врие околу дваесет минути.
 6. Ставете го исечканиот лук со зеленчук и оставете го да врие уште 20 минути, мешајќи редовно.
 7. Завршената закуска треба да се постави во стерилизирани тегли и да се навива.

Салата од тиквички за зима

Рецепт 1

 1. Исплакнете 2,5 килограми тиквички и исечете ги на мали парчиња.
 2. Исплакнете еден килограм слатка пиперка, излупете ја и исечете ја на коцки.
 3. Излупете неколку глави лук и 100 гр рен и мелено месо.
 4. Подгответе ја марината со мешање на 300 гр растително масло со 100 ml сок од домати, 100 гр шеќер, 1,5 лажици сол.
 5. Ставете тиквички, рен, лук и бибер во тенџере, истурете ја марината над сè и ставете ја на шпоретот на средна топлина. Врие 20 минути по вриење на составот. Пет минути пред крајот, истурете 100 ml 9% оцет.
 6. Ставете ја подготвената топла салата во претходно подготвени тегли, ставајќи по малку магдонос над секоја од нив. Стерилизирајте околу десет минути, а потоа извртувајте и оставете да се излади под ќебе. Срцевина

Рецепт 2

 1. Исплакнете еден килограм тиквички и пресечете ја попречно на два дела, а потоа исечете ја секоја по должина. После тоа, исечете го секое парче на парчиња, дебели не повеќе од половина сантиметар.
 2. Исплакнете еден куп магдонос и исецкајте.
 3. Ставете тиквички во тенџере, посипете со мала лажица сол, додадете третина од мала лажица црн пипер и сецкани билки. Оставете да се вари половина час.
 4. Излупете и изрендајте четири чешниња лук.
 5. Подгответе ја марината со мешање на три мали лажици мед со чаша маслиново масло, четири лажици оцет и лук.
 6. Исцедете ја течноста што се појавува од тиквички, истурете ја марината во нив и темелно месете.
 7. Ставете ја подготвената салата во стерилизирани тегли, а потоа стерилизирајте ја салатата половина час. Засукајте се, разладете се и складирајте.

Рецепт 3

 1. Исплакнете еден и пол килограми тиквички, излупете ги, излупете го јадрото (семиња) и мелете на ренде, на кој морковите се исецкаат за моркови на корејски.
 2. Исплакнете 200 гр бугарска пиперка, излупете ја и исечкајте ја на мали парчиња.
 3. Излупете килограм моркови и тријте на истиот ренде како тиквичките.
 4. Измешајте тиквички со лук, моркови, бибер. Додадете во него две големи лажици зачин од корејски морков и добро измешајте. Ставете го во фрижидер пет часа.
 5. Во посебен сад измешајте половина чаша растително масло, иста количина шеќер, голема лажица сол и половина чаша 6% оцет. Промешајте, но не загревајте.
 6. Истурете го изедначениот зеленчук со маринада и ставете го во подготвени тегли.
 7. Стерилизирајте ги исполнетите тегли четвртина час. Засукајте и извадете го по ладењето.

Салата од цвекло за зима

Рецепт 1

 1. Варете пет килограми цвекло додека не се сварат. Гответе го зеленчукот без употреба на сол, но за да и дадете на идната салата огнена црвена боја, додадете нотка шеќер за време на готвењето. Ако цвеклото е големо, тогаш може да се исече на неколку парчиња пред да се врие.
 2. Исцедете ја супата од готовата цвекло и оставете неколку чаши, ќе ви се најде.
 3. Штом зеленчукот се олади, излупете го.
 4. Цвеклото сега може да се ренда, да се исече на коцки или кругови, како сакате, и да се стават во подготвени тегли. Ставете малку каранфилче во секоја тегла и истурете ја марината. Маринадата се подготвува од супа од репка оставена порано, 300 мл оцет 9% и чаша шеќер. Пред истурање на супа, марината мора да се вари.
 5. Стерилизирајте ги наполнетите тегли салата околу десет минути и зашрафете се. Чувајте го по ладењето.

Рецепт 2

 1. Варете еден и пол килограми цвекло. Излупете го зеленчукот и исечете го на парчиња.
 2. Исплакнете еден килограм сливи и извадете ги семето од нив.
 3. Поставете цвекло и сливи во подготвените тегли, ставајќи малку каранфилче помеѓу слоевите.
 4. Подгответе ја марината. Во 1,2 литар сок од јаболко, промешајте чаша шеќер, голема лажица сол и варете.
 5. Истурете ја марината со зовриена репка со сливи, покријте ја и стерилизирајте дваесет минути. Сега можете да ги засукате лименките, да ги ладите под капаците и да ги испратите на чување. репка1

Рецепт 3

 1. Исплакнете 300 гр бугарска пиперка и извадете ги семињата. Се сече на мали ленти.
 2. Излупете и изрендајте 300 гр моркови.
 3. Излупете и мелете килограм цвекло.
 4. Исецкајте еден килограм зелка и комбинирајте со пиперки, цвекло и моркови.
 5. Ставете го зеленчукот во тенџере, истурете половина литар сок од домати.
 6. Во посебен сад, комбинирајте еден литар вода, неколку големи лажици сол, лажица шеќер и оставете да зоврие.
 7. Истурете го зеленчукот со подготвената саламура и продолжете со загревање околу половина час.
 8. Истурете го подготвениот состав во тегли, истурете две големи лажици од 9% оцет во секоја од нив.
 9. Засукајте ги конзервите и ставете ги во складиште.

Салата од карфиол за зима

Рецепт 1

 1. Исплакнете килограм карфиол, поделете се на соцвети и ослободени од лисја. Подготвениот зеленчук мора да се потопи во врела вода три минути, а потоа да се остави во сито, така што целата вода да биде стакло. Во меѓувреме, решајте друг зеленчук.
 2. Исплакнете една пиперка, излупете и исечете ја на квадрати, излупете го морковот и исечете ја на многу тенки кругови.
 3. Подгответе стерилизирани тегли и преклопете прво малку пиперка и моркови, а потоа додадете карфиол, па повторно бибер и моркови. Во секоја тегла ставете ловоров лист и еден или два лута пиперка.
 4. Подгответе ја марината. Истурете еден литар вода, 40 мл 9% оцет во тенџере, додадете три големи лажици (без слајд) шеќер и сол. Промешајте и оставете да зоврие.
 5. Без да дозволите марината да се излади, истурете го зеленчукот во тегли со неа и навивајте. Готовите тегли чувајте ги под ќебе еден ден, а потоа однесете ги на чување на ладно место. kapusta-cvetnaya-17

Рецепт 2

 1. Исплакнете еден и пол килограми карфиол, расклопете ги во соцвети и ослободени од лисја.
 2. Излупете и исечете еден морков, сторете го истото со една репка.
 3. Исецкајте околу десет чешниња лук на мали плоштади.
 4. Подгответе ја марината. Истурете еден литар вода, 150 мл оцет, половина чаша сончогледово масло, половина чаша шеќер и неколку големи лажици сол во тенџере. Измешајте сè. Се вари.
 5. Во стерилизирана тегла, наредете го зеленчукот во слоеви до самиот врв, попрскувајќи го секој слој со лута пиперка и слатка пиперка. Истурете ја варената маринада и превртете ги теглите. Покријте ги готовите контејнери со крпа преку ноќ, а потоа чувајте ги.

Рецепт 3

 1. Исплакнете неколку килограми карфиол, ослободени од зелена боја и поделете се на соцвети. Варете го пет минути во врела вода.
 2. 1 кг 200 гр домати, 250 гр пиперки, 80 гр лук, исплакнете и излупете. Исплакнете еден куп зеленило.
 3. Ситно исецкајте го целиот зеленчук, освен карфиолот и доматите. Истурете 120 гр оцет, чаша растително масло во нив, додадете 100 гр шеќер и 60 гр сол. Пасира домати и да додадете на зеленчук. Ставете го на тивок оган и оставете го да врие околу половина час.
 4. Сега треба да додадете карфиол во потениот зеленчук и да се вари уште околу три минути.
 5. Подгответе ја подготвената салата врз подготвените стерилизирани тегли. Потребни се околу дваесет минути за да се стерилизираат наполнетите контејнери, а потоа да се навиват.

Слични написи

Остави одговор