Дома Совети Направи сам обетки

Најмагичниот празник во годината доаѓа - Нова година... И, се разбира, секоја девојка сака да блесне и да се издвојува од останатите. Ова може да помогне оригинален накит рачно изработен.

Самостојни обетки за четки 7276567-ртитиул

Повеќе од половина година, сите жени на мода фрлаат очи кон новина во накит - ресни обетки. Тие можат да бидат направени од кожа, монистра, конци, раб, метални навои. Таквите обетки се лесни можете сами да го направите тоапоминувајќи доста време. Покрај тоа, можете да направите обетки за која било облека, која било боја и за секое расположение. Обетките за четки можете да ги надополните со монистра, rhinestones, мониста, камења и разни декоративни елементи. 5396529-ртујууо

За да направите четки, ќе ви требаат: свилени конци, нишки со конец, монистра, жица, лента со rhinestones, додатоци за обетки, украсни елементи.

Наједноставната опција за производство:

  1. Земете картонска кутија толку широка колку што сакате да бидат обетките.
  2. Завиткајте нишки на неа во многу слоеви.
  3. Од една страна, прицврстете ги конците заедно користејќи конец од иста нијанса.
  4. Од друга страна, внимателно исечете ги конците со ножици. Можете да го направите уште полесно со едноставно сечење на многу нишки со иста должина и потоа спојување на едниот крај.
  5. Од фиксниот крај, измерете околу половина сантиметар и завиткајте ги конците во круг користејќи монохроматски конец.
  6. Оваа хоризонтална лента може да биде украсена како што сакате - залепете лента со rhinestones, украси со монистра или мали монистра, украсни камења.
  7. Сега можете да ја закачите обетката (куката со која се држи обетката во увото). Преминувањето од обетки до додатоци може да се надополни со монистра или „капачиња“, што може да се најдат во продавниците за ракотворби. 5041212-јтикуил

За обетки со монистра, можете да користите метална жица, обоени или обични монистра и разни мали монистра. Мониста ќе треба да се нанижат на неколку идентични парчиња жица. Потоа прицврстете ги овие парчиња заедно и закачете ги конците на куката.

Направи сам обетки од мушка eaec956f95cc03536de979ed8153f2b0 - обетки-упатства-обетки со монистра

Друга оригинална верзија на накит се обетки со монистра. Постојат многу опции за извршување, од наједноставни до најтешки. Најлесен начин е да купите монистра и куки. Врзете една или повеќе монистра на монтирање и обетките се подготвени. 11_63d40497c8a29a73e4e2401eb1587e80

Потешка опција е да користите монистра со различна големина и да прескокнете ланец помеѓу нив. Сето ова е нанижано на метална жица или густа риболов линија. 0bd910

Во продавниците за ракотворби, можете да најдете скоро готови обетки, на пример, метални прстени. Овие може да се носат веднаш по купувањето, или да се дополнат со монистра од различни големини. Дрвени монистра ќе изгледаат невообичаено. c061595fd06c4f8af94e1cc748920154

Различни зрна во форма на бисер можат да се прицврстат на истите прстени со помош на тенка жица. 1

Оние кои сакаат да експериментираат со монистра, можат да направат прекрасни обетки плетени од монистра, надополнети со цврсти монистра.

Друга опција е да земете парчиња кожа, да исечете, на пример, пеперутки од нив. Зашијте ја пеперутката со прекрасни мониста измешани со монистра користејќи нишки и игла. Прицврстете ги на куките и секојдневниот накит е подготвен.

Направи обетки со конец sergi-kistochki-svoimi-rukami-2

Можете да направите прекрасни ресни обетки од конци, но ова е опишано погоре. Затоа, ќе разгледаме други опции. Ако оригиналноста е вашата силна страна, тогаш можете да направите обетки од топка. Две топчиња се направени од конец со конец, приближно по изглед како топчиња од волна. Користејќи риболов линија или жица, поврзете ја куката за приврзок и топчињата. Стринг монистра или монистра на риболовната линија. Вметнете украсни игли за плетење направени од дрво во топчињата. Овие игли може да се направат од чепкалка за заби, лепаки дрвена мушка. 1417115776_ плетени-обетки

Лесна опција е да земете неколку нишки со конец во боја, да ги врзувате за куката. Направете убави лакови од краевите на конците. Обетки може да бидат украсени со монистра или метални додатоци. 213 серги-из-ниток

Самостојни обетки со монистра обетки3

Друга опција за домашни обетки е направена од монистра. Овие се совршени и за фармерки и за вечерна облека. За почетници, можете да ги испробате лесните опции, за оние кои веќе не се нови мониста- може да земете дијаграми и украси покомплицирани. 3723fc09a9f27cf5f36dde6d7eb76531

Можете да направите обетки-ресни од монистра, и ако парчињата жица не се исти во должина, ќе добиете прекрасни обетки-крилја. 1472669747_yarkie-sergi-babochki-iz-bisera-svoimi-rukami-1 5

Можете да направите разни фигури од монистра - пеперутки, новогодишни елки, кукли вгнездени, пауни и други животни или растенија. Тие можат да се направат рамни или обемни. bs3

Оние кои долго време биле активно ангажирани во монистра, можат да направат прекрасни обемни орхидеи или други цвеќиња од монистра со додавање на мали монистра. sergy_iz_bisera_31 sergi_iz_bisera_37 член2800

Направи си убави обетки F1HN1YJI6QD6P9X.СРЕДНО

Всушност, обетките можат да се направат од скоро од што било. Дали има парчиња кожа? Потоа направете обетки од пердуви од нив со додавање на светки или обоени нишки. Можете исто така да исечете каква било форма, животно, растение од кожа и да ги обвиткате парчињата со rhinestones, мониста или мониста. Можете да направите обетки од плетенка или изопачени од кожа. kak-sdelat-sergi-perja-iz-kozhi-svoimi-rukami.-dva-master-klassa_ ДИГИТАЛНА КАМЕРА ОЛИМП

За loversубителите на морската тема, препорачливо е да се направат обетки од мали морски камчиња, школки, starsвезди. Можете дури и да направите бисер во мијалникот. 147 154 DSC00947

Ако имате разни пердуви во вашиот арсенал, тогаш можете да направите украс од нив со додавање на прекрасни монистра. И пердувите може да се лакираат со сјај. 364

Оние, кој може да плете, може да плете необични обетки. Патем, обетките можат да бидат направени од густа чипка, и украсени со монистра или мали камења.
109119576_large_87 112389681_Sergiizkruzheva3

И наједноставната опција е да купите кој било хардвер во продавницата и едноставно да го закачите на приврзоците за куки. Во продавниците може да најдете различни украсни елементи - може да бидат пеперутки, вилински коњчиња, сидра, венецијански маски, разни цвеќиња, антички медалјони и многу повеќе. Vintazhnyie-sergi-svoimi-rukami-1

Слични написи
0 412

Остави одговор