Дома Рецепти Десерти и колачи Шарлот на кефир: рецепт со чекор по чекор фотографии

Шарлот на кефир станува особено релевантен во текот на летото, кога јаболката зрее во градината, а млекото брзо станува кисело од топлината. Не е потребна фенси храна или посебни кулинарски вештини за да се направи тортата. Процесот на готвење трае не повеќе од 30 минути, за еден час можете да служите шарлот за чај. Печењето не е кефирподготвени без употреба на прашок за пециво и подобрувачи на брашно. Излегува дека е корисно дури и деца, мека, задржува апетитен изглед подолго време.

Бујна шарлот за кефир: главни состојки

Готовиот колач содржи минимална количина маснотии, мала количина шеќер. Јаболката е богата со пектин и растителни влакна. Со овој десерт можете да ги воодушевувате вашите најблиски секој ден. Ако сакате, додајте други плодови, бобинки, суво овошје, ореви во пита.

IMG_1860

За готвење пирогасо јаболка треба да подготвите:

 • 3 пилешки јајца (може да се заменат со 7-8 плаша јајца);
 • 200 гр кефир;
 • 1 чаша гранулиран шеќер;
 • сол, сода, цимет, ванилин;
 • 3-5 слатки и кисели јаболка;
 • 2 чаши пченично брашно;
 • 20 гр путер.

Рецепт Шарлот на кефир со чекор по чекор фотографии

Процесот на готвење се изведува во чекори:

 1. Подгответе 2 контејнери за мешање на тестото. Во првиот, јајцата се кршат и се истура шеќер, нотка на ванилин, не е потребно да се одделат белките од жолчките. Смесата се мати со миксер или жица за матење. Завршете камшикување кога смесата формира воздушна густа пена, но не повеќе од 15 минути. IMG_1871
 2. Чаша кефир и 1,5 лажиче се ставаат во вториот контејнер. сода Смесата се меша и се остава да отстои 10 минути. Млечната киселина на кефир комуницира со сода, како резултат на тоа, во смесата се појавуваат многу меурчиња. Реакцијата осигурува дека тортата е подигната, лесна и порозна. IMG_1867
 3. Јаболката се мие со проточна вода и се лупи. Подобро е да се користат кисели јаболка, тогаш тие ќе останат парчиња во пита. Слатките плодови брзо се претвораат во пире. Пулпата се сече на тенки парчиња. Ако сакате зачини, додадете нотка на цимет. Таа ќе и даде на готовата шарлот уникатна арома. Мешајте ги парчињата додека не се распределат рамномерно шеќерот и циметот. IMG_1861
 4. Масата на кефир се воведува во мешавината на шлаг јајца и нежно се меша. Масата не треба да се смири, да остане воздушеста. IMG_1874
 5. Бидете сигурни дека просејте брашно од пченица низ сито или специјална кригла. Тогаш тестото ќе излезе меко. Промешајте брашно, правејќи движења со лажица од дното на контејнерот до горниот дел. Додадете малку сол. IMG_1880
 6. Завршеното тесто треба да биде хомогено, без грутки. Ако останат грутки, победи ја масата повторно со миксер со мала брзина. Масата се покажува како течна конзистентност, лесно тече од лажица. IMG_1883
 7. Подготвената форма е подмачкана со путер. Можно е да се користи силиконски, стаклен или метален калап со дијаметар од 22-24 см, но поудобно е да се добие готов шарлот од метален што се одвојува.
 8. Ставете парчиња јаболка на дното на калапот, посипете ги со шеќер. IMG_1863Истурете го тестото рамномерно врз парчињата. IMG_1884
 9. Ние ја ставаме формата во рерна загреана на 180-200 степени на средната полица и се печеме 30-40 минути.

Ние ја проценуваме подготвеноста на шарлот визуелно или користиме дрвен стап. Треба да остане сува при прободување на тортата. По печењето, изладете ја питата и послужете ја со чај.

Готова шарлот на кефир со јаболка: слика

Врвот на тортата може да се попрска со шеќер од глазура, украсен бобинки, захаросани плодови, ореви, глазура од чоколадо.Вашите гости сигурно ќе го ценат неговиот нежен вкус, а фигурата нема да страда од оваа деликатес.

IMG_1889

Слични написи

Остави одговор