Дома Јас самиот Училишна униформа за последниот повик: мастер час

Последното bвонче ќе дојде многу скоро, што значи дека руските ученички се збунети од пребарувањето и изборот на униформата на СССР за ваков значаен ден. Понекогаш, тешко е да се најде нешто вредно во продавниците, а кроењето во ателје ќе чини 5000 - 7000 рубли. Постои уште една опција, многу поевтина - да шиете костум со свои раце, особено затоа што воопшто не е тешко. Детална мастер класа со чекор по чекор фотографии е во овој напис.

За шиење костум од 42-44 големини (фустан + престилка) ќе ви требаат:

 • габардин (кафеав) - 1,5 метри;
 • неткаен (темно) - 20 см;
 • дублерин (бело) - 0,5 м;
 • коси инкрустација (бело) - 3 м;
 • коси влошки (кафеава) - 2 м;
 • конците се бели и кафеави на калемот;
 • атлас (бел) - 0,5 м;
 • тајна брава 50 см;
 • нога за тајна брава;
 • трагање хартија и графичка хартија.

_MG_4866

Модел на училишна униформа

Фустанот беше исечен не целосно, туку на делови. Тоа е, горниот дел беше изграден врз принципот на фустан со врежани споеви "Принцеза", преку основна шема. И здолништето беше создадено одделно, од редовна правоаголна ткаенина, со лакови.

Како да креирате основна шема и да моделирате фустан со релјефни споеви - прочитајте овде... Исто така, постојат детални информации за тоа како да се изгради шема на ракав.

Веднаш штом моделот на релјефниот фустан е подготвен, пресечете го по линијата на струкот. Само горниот дел е потребен, долниот дел не е потребен.

relyef2-346x1024

Исечете ги деталите за моделот и поставете ги. Кога се креда, не заборавајте на додатоците за цвест, кои се 1 см. _MG_4869
_MG_4870

Исечете го здолништето веднаш. Преклопете ја ткаенината на половина и нацртајте правоаголник. Должина = должина на здолништето, а сами пресметајте ја ширината. Треба да го знаете обемот на половината (треба да биде еднаков на оној што се користи при шиење фустан, со исти додатоци), а потоа да се пресмета бројот на набори и нивната ширина. Во нашиот пример, ширината на секое преклопување е 9 см од страна, односно едно зема 18 см ткаенина, има 4 од нив, што значи 72 см вкупно. Половина 71 см + 72 см + 2 см за додатоци ( 1 см по страна) = 145 види. Бројот и ширината на наборите можете да ги направите според ваша дискреција.

_MG_4890

Училишен фустан на СССР

Исечете ги сите делови, завршете ги рабовите и добро испеглајте користејќи пареа.

_MG_4904

Да почнеме да го шиеме фустанот од ракавот, а потоа да го направиме горниот дел и да преминеме на здолништето.

Измерете го полите на ракавот во ширина. Определете колку е широката граница што сакате да ја направите. На фотографијата, ширината на ивицата е 2 см Исечете 2 ленти од атласот според параметрите што ги идентификувавте. До спојната страна на лентите, користејќи железо, поправете го дублеринот, ова ќе му помогне на ивицата да ја задржи својата форма и да не се собира.

_MG_4918Ставете ја готовата цевка од десната страна на погрешната страна на ракавот и шијте ја на машина за пишување, првично избришете ја рачно. Ironелезо.

_MG_4938

Сега свртете го зашиениот цевковод на десната страна од ракавот, добро испеглајте го. Осигурете се дека ткаенината е рамна и нема никаде испакнатини.

_MG_4940

Сега зашијте го веќе на предната страна, на самиот врв.

_MG_4947

Преклопете го ракавот на половина, од десната страна и шијте го главниот спој за да го затворите ракавот. Готово е со ова.

Произведете од страната на исечените делови од горниот дел. Прво, скицирајте сè рачно и само тогаш на машина за пишување.

_MG_4955

Свиткајте ги додатоците на предните рабови навнатре и шијте од предната страна на машина за пишување, буквално на 5 мм од главниот спој. Getе добиете такви релјефни споеви на полиците.

_MG_4964

Ако се плашите да ја направите нерамна, користете двојна игла, но потоа внимавајте левата игла да падне точно во главниот спој.

Кога ќе завршите со составување на полиците и потпирачите за грб, пробајте да ги пробате. Осигурете се дека дупката на рацете не е испакнато, ништо не влече никаде. Вака треба да седи горниот дел ако се е во ред.

_MG_4966

_MG_4968

Користете ги иглите за да ги зацврстите ракавите. Започнете да се зацврстувате на страничниот спој на фустанот и на ракавите, работејќи рамномерно нагоре од двете страни. Ако одеднаш се покажа дека ракавите се поголеми од предвидените - соберете ги малку на самиот врв.

_MG_4974

Внимателно, полека, зашијте го ракавот на фустанот, постепено отстранувајќи ги иглите.

_MG_4976Обидете се на облека за да бидете сигурни дека сè одговара како што треба.

_MG_4985Одете на шиење на јаката. Многу е лесно да се направи дури и за почетната шивачка. Прво, обележете ја формата и големината на фустанот на самиот фустан.

_MG_4991

Потоа преклопете го фустанот на половина со фаќање на задните рабови и средината на предниот дел на деколтето. Прицврстете ја јаката со игли и прицврстете ја на парче бела хартија. Внимателно, со молив, пренесете го цртежот од фустанот на чаршавот.

_MG_4992 Getе добиете образец на јака. Бидејќи замокот ќе помине одзади, портата ќе се состои од два дела.

_MG_4996За да разберете дека сè е направено правилно, пробајте јака до вратот, прицврстувајќи ја со игли.

_МГ_4999

Запомнете дека на задниот дел од фустанот треба да има додатоци за цвест и простор за заклучување слободен, па затоа не ја правете јаката близу до задниот спој. Исечете ги елементите на јаката на под-студија, а потоа пренесете ги на сатен и испеглајте ги. Исечете јака само по заедничката нишка! Означете мали додатоци за споеви и исечете ги. Потоа, според готовите форми, направете уште 2 дела од ткаенината, ова ќе бидат јаки.

_MG_5009

Преклопете ги елементите од десната страна нагоре. Избриши. Шие на машината, оставајќи го внатрешниот спој непокриен.

_MG_5015

Излезете и добро испеглајте. Јаката е подготвена, сега останува да го поправиме на фустанот.

_MG_5018

Ставете ги деталите на предниот дел од фустанот, спојувајќи ги во центарот. Бидете сигурни да метете со рака.

_MG_5020

Шие на јаката на машина за пишување, повлекувајќи се назад околу 0,5 см од работ.

_MG_5025

На машина за пишување, цик-цак деколтето за да изгледа сè уредно (можете да користите оверклокер, само со внимание).

_MG_5027Сега свиткајте јака навнатре вака.

_MG_5028И шијте од предната страна тука, околу 4 мм од раскрсницата на јаката и фустанот. Не заборавајте прво да метете со рака.

_MG_5029Обидете се на производот безбедно да продолжите со шиење.

_MG_5032Врвот на фустанот е подготвен! Сега здолништето. Извршете лента за пристрасност долж дното. Може да земете бел, имаме кафеав.

_MG_5031Сега, поставете го здолништето на рамна површина и почнете да ги преклопувате наборите. Поправете ги со игли. Откако сè е подготвено, не брзајте кон машината за пишување. Измерете ја ширината на завршницата на здолништето и споредете ја со ширината на горниот дел. Сè треба да биде сантиметар до сантиметар. Само после тоа, поправете ги наборите со машински бод, откако претходно сте ги однеле.

_MG_5033

Сега преклопете го здолништето и горниот дел од фустанот со предните страни, поправете ја позицијата со игли. Осигурете се дека шевовите повторно добро се вклопуваат.

_MG_5035

Потоа создадете машински бод.

_MG_5038

Пеглајте ги шевовите. Останува да се шие бравата.

На задниот дел од фустанот, лепете неткаени ленти еднакви на должината на бравата со пегла. Овој чекор е неопходен за ткаенината да не се протега и бравата да се вклопи добро и рамномерно.

_MG_5039Ставете заклучување на предната страна од задниот дел на фустанот, исто така, со предната страна. Обезбедете го со игли.

_MG_5047

На спротивната страна на забите, шијте го бодот на машината прво на редовната нога.

_MG_5050

Потоа поминете ја бравата со посебна нога. Иглата за шиење треба да се вклопи во жлебот под забите. Невозможно е да се направи добро со нога за редовно заклучување. Затоа, однапред купете специјална. Има жлебови кои независно, без дополнителна помош, ги придвижуваат забите настрана, помагајќи иглата да ја погоди точно целта. Цвест со оваа нога изгледа многу изедначено и уредно.

_MG_5053

Направете го истото со другата страна на бравата.

За секој случај, погледнете го видеото кое јасно покажува како да шиете во тајна брава.

На крајот, проверете дали шевовите се споени од задната страна. Затворете го задниот дел од фустанот.

_MG_5060Тоа е сè, фустанот од времето на СССР за последниот повик е подготвен! Вака излегува од напред.

_MG_5064

_MG_5066

И така во задниот дел.

_MG_5065

Ако резултатот од фитингот ви одговара, закачете го производот и започнете со сечење на престилка.

Престилка за последниот повик

Модел на престилка за последниот повик

Моделот на престилка е шематски како што следува.

Неименуван1

Компоненти на престилка:

 • врвот - 1 парче;
 • дното - 1 парче;
 • ремени - 4 дела;
 • појас - 2 дела;
 • крилја - 2 дела.

Подгответе ја вашата шема и исечете ги деталите.

_MG_5078

_MG_5079

_MG_5080

Како да се шие престилка за последниот повик

Исечете го крилото по обележаните линии. Колку повеќе меки сакате да добиете важничене, толку повеќе намалувања ќе направите и пошироко го отворате „вентилаторот“.

_MG_5081Исечете ги предметите од ткаенината.

_MG_5082

Залепете ја двојничката на залепената страна на ремените, па преклопете ги на половина и добро испеглајте ги. Како резултат, лентите треба да бидат широки 3 см.

_MG_5084

Исечете го и шијте го ременот.

_MG_5077

Ставете лента за пристрасност на надворешните страни на крилјата.

_MG_5086

Зашијте ги ремените на врвот на престилка. Прво, по самиот раб, преклопувајќи ги на десната страна:

_MG_5089

а потоа со уште еден спој од предната страна, но веќе го сврте ременот како што треба:

_MG_5091

Свиткајте ги крилото и ременот со десните страни и прицврстете ги заедно.

_MG_5096

На ист начин како и во претходниот чекор, прво зашијте го крилото од погрешна страна:

_MG_5102

а потоа и од напред.

_MG_5103

Прицврстете го горниот дел на ременот со игли, претходно споени со средината на платна. Исто така, треба да шиете: чистач-фронт.

_MG_5105

Пронајдете ја средината на дното на престилка и нејзиниот ремен - прицврстете ги.

_MG_5109

Игла на иглички.

_MG_5111

Шие на истиот принцип.

_MG_5113

Останува само да се шијат ремените на ременот, попречно. За да го направите ова, треба да пробате престилка и да поправите сè на моделот.

_MG_5114Тоа е се! Престилка за последниот повик заедно со фустанот се подготвени. Сега останува да го направиме последното вклопување и да уживаме во резултатите.

_MG_5125

_MG_5124

Слични написи

Остави одговор