Дома Здравје Газирана сода

Колку е непријатно да сфатите дека сте се заразиле со габата. Ноктите го губат својот атрактивен изглед и се претвораат во целосен хорор. Како можете да си помогнете во оваа ситуација? Лесно! Редовната сода бикарбона доаѓа на помош. Во написот, ќе зборуваме за методите на лекување со сода и дали е реално да се ослободиме од габата со таков лек.

Како работи сода бикарбона?

Секој одамна знаеше дека сода се користи не само во готвење, туку и во областа на медицината и хемиската индустрија, козметологијата.

Суштината третман на габисода е да се омекне ноктевата плоча и да се дезинфицира.

Натриум бикарбонат има добар антисептички ефект, кој ви овозможува да убиете предизвикувачи на болести микроби на ноктитеи кожата.

2

Се разбира, на една сесија нема да можете да се ослободите од досадната габа. Процедурите траат долго, особено во тешки случаи на болест. Добро е да се комбинира растворот на сода бикарбона со третманот пропишан од вашиот лекар. Нема да се влоши, но резултатот се постигнува побрзо.

Поради омекнување на ноктот со сода, лековите продираат подлабоко во плочката за нокти, а со тоа им се овозможува да ја погодат габата со моќен ефект.

Третман со габични сода

Ако веќе сте ги испробале сите познати лекови, а долгоочекуваниот ефект не доаѓа, тогаш обрнете внимание на сода.

Се користи во две форми:

  • решение;
  • залепи.

За првата опција, се подготвува состав со стапка од 1 лажица масло. лажица за 2 литри вода. Ако истуривте со слајд, тогаш е во ред. Што е најважно, ова не е цел пакет! Ако не го сторите тоа, може да резултира со изгореници на меките ткива.

Температурата на водата не треба да биде поголема од 40 степени. Се зголемуваат стапалатаСе препорачува 10-15 минути. За тоа време, ноктевата плоча станува помека. Можете да го консолидирате резултатот со лекови препишани од вашиот лекар.

Запомнете: оцет не се додава во растворот. Изгасната сода нема да даде никаков резултат.

Со текот на времето, можете да додадете варени билни инфузии, како што е жица или камилица. Тие исто така имаат антибактериско дејство и добро го сушат ноктот, што спречува развој на штетни бактерии.

Вториот начин е да користите паста.

За да ја направите жежбата, ќе ви требаат:

  • лимон;
  • сода бикарбона;
  • вода

Сите компоненти се мешаат додека не се добие хомогена маса. Нанесете со лесно движење на триење и оставете го 10-15 минути. Потоа пастата се мие и се нанесува гел или лак за лекување.

Сите постапки се повторуваат на секои два дена. Не се препорачува да се прави почесто.

Сода од габа: осврти

Тука мислењата на пациентите беа поделени. Некој тврди дека излечи габатасамо со сода. Ништо воопшто не му помогна на некого.

Во принцип, нема ништо криминално во овие одговори. Прво, има сода во секој дом и не треба да ја нарачувате преку Интернет за големи пари. Второ, видовите на габи може да бидат различни, а третманот, дури и пропишан од лекар, едноставно не е соодветен. Трето, фазата на болеста може да биде во напредна форма и ноктот мора да се отстрани само. Сè е чисто индивидуално.

4

Затоа, не очајувај. Третманот е важен и треба да се продолжи. Редовно посетувајте го вашиот лекар, добиете совет, разговарајте за вашиот проблем. Запомнете: габата се лекува во сите фази.

Слични написи

Остави одговор