Дома Здравје Диети Млеко од соја

Соја млеко е растителен производ, прехранбен производ, кој е особено распространет кај вегетаријанците. Може да се користи како замена за кравјо млеко, бидејќи двата производи се многу слични по боја, вкус и конзистентност.

Придобивките од соја млеко

Млекото од соја има ненаметлива арома, кремаста текстура и привлечно малку сладок вкус. Исто како и обичното млеко, пијалокот од соја може да стане кисел, може да се користи во производството на јогурт, тофу сирење, кефир и други млечни производи.

Соја млеко пијалок содржи многу верверица, што во никој случај не е инфериорен во однос на квалитетот на месото. Соја протеинот содржи 8 аминокиселини кои се вклучени во производството на ензими и метаболизмот. Овие аминокиселини се потребни за нормално функционирање на мозокот и имунолошка одбрана.

в1

Сојата содржи доволна количина на витамини неопходни за човечкото тело, на пример од групата Б, витамини ПП и Е, фолна киселина, како и микро и макро елементи. Овие супстанции играат важна улога за нормалното здравје, се користат за производство на хормони, како и во процесот на регенерација на ткивата. Со систематската потрошувачка на млеко од соја, човечкото тело е исполнето со здравје и ја задржува својата младост.

Во присуство на такви болести како што се алергија на млечни протеини, галактоземија или дијабетес мелитус, млекото од соја станува неопходен производ. Тоа помага да се отстранат липидните соединенија од телото, а со тоа да се придонесе за губење на тежината... Пијалокот од соја е корисен за нормализирање на отчукувањата на срцето и чистење на крвните садови. Ја подобрува благосостојбата во присуство на хроничен холециститис, пептичен улкус и зголемена гастрична секреција.

Поради својата способност да го намали нивото на лош холестерол во крвта, соја пијалок се препорачува да се консумира од луѓе во старост. Овој пијалок помага да се забави стареењето, да се подобри здравјето на кожата, плочите за нокти и косата. Особено е корисно за жените да пијат млеко од соја за време на менопаузата, бидејќи содржи супстанции слични на естрогенкои ја подобруваат благосостојбата и го спречуваат развојот на остеопороза.

Штета од млеко од соја

Не постои консензус меѓу експертите за штетните ефекти на соиното млеко. Некои од нив сметаат дека овој пијалок е дефинитивно корисен, додека останатите се сигурни во неговата потенцијална штета. Според последното, редовната потрошувачка на соја пијалок помага да се потисне сопствениот ендокрин систем, го намалува производството на висококвалитетни сперматозоиди, а исто така предизвикува развој на болести на тироидната жлезда.

в3

Соја млеко не треба да се пие:

  • Ако имате тенденција да развивате естроген-зависни неоплазми.
  • Ако имате рак.
  • За време на бременост или доење.
  • Кај деца под 1 година.

Пијалокот од млеко од соја содржи фитинска киселина, која се меша со апсорпцијата на калциум, цинк, железо и магнезиум за време на варењето на храната во организмот. Затоа, придобивките од пијалокот се значително намалени. Во принцип, се препорачува да се пие млеко од соја во ограничени количини.

Како се прави млеко од соја

Нема потешкотии во добивањето млечен пијалок од соја. За да го направите ова, прво мора да ја натопите сојата во вода, дозволувајќи им да отечат. Потоа добиената маса се вари, се лади и се филтрира. Тогаш добиениот состав е смачкан и филтриран, отстранувајќи ги сите непотребни. Резултатот е течност наречена соја млеко. Овој пијалок се произведува на овој начин во земјите каде сојата расте во доволни количини.

в2

Индустријата користи малку поинаков метод за правење соја пијалоци. Сојата е натопена и во вода на почетокот. Потоа, со помош на специјален апарат, тие се мелат за да се добие маса од пире и се исцеди течноста. После тоа, добиената течност се загрева до +150 степени за кратко време. Ова го потиснува размножувањето на патогени микроорганизми. Како резултат, и во двата методи се добива пијалок со сладок вкус со пријатна конзистентност со ненаметлива арома.

Слични написи

Остави одговор