Дома Здравје Диети Соја месо - како се прави и што да се готви

Кинескиот нафтен грашок или соја се многу распространети во светот. Вегетаријанците често го вклучуваат во нивната исхрана, бидејќи тоа е речиси половина од здравите протеини. Ајде внимателно да го разгледаме овој производ.

Придобивките од месото од соја

Сојата содржи многу корисни материи. Се состои од 40% протеини, а мастите и компонентите на јаглени хидрати во овој производ се по 20%. Останатите 10% се делат помеѓу пепел и влакна влакна.

в1

Луѓето кои имаат нетолеранција кон животински протеини, вклучително и нетолеранција кон млеко, често вклучуваат месо од соја во нивната исхрана. Може да го користат луѓе со прекумерна тежина, како и оние со дијабетес мелитус. Корисно е да се јаде месо од соја во присуство на такви заболувања:

  • Артритис и други заболувања на зглобовите.
  • Алергии од сите видови.
  • Атеросклероза и болести на срцето и крвните садови.
  • Холециститис.
  • Прекумерна тежина.
  • Дијабетес.

Исто така, месото од соја е корисно за чистење на телото од тешки метали и радионуклиди. Лецитинот, кој е меѓу составот на сојата, е поволен за одржување на младоста на органите и нивните системи, особено за подмладување на структурата на мозокот.

Сојата е особено препорачлива за женското тело. Содржи изофлавони, кои имаат сличен ефект како лековите пропишани за рак на дојка. Единствената разлика е во тоа што компонентите содржани во сојата немаат несакани ефекти. Покрај тоа, изофлавоните го продолжуваат менструалниот циклус, што е исто така корисно во спречувањето на ракот. Ова се објаснува со фактот дека во деновите на менструацијата, се ослободува многу естроген, што ја предизвикува болеста.

в2

Дневната потрошувачка на соја го зголемува циклусот за 4 дена. Ова го намалува производството на естроген и го спречува развојот на ракот. Покрај тоа, сојата се препорачува за менопауза. Тоа го олеснува толерирањето на топли бранови. Сојата содржи многу калциум. Ова е корисно во однос на спречување на остеопороза, која често се развива за време на менопаузата.

Сојата е одлична за жени кои сакаат да ослабат. Лецитинот што се наоѓа во сојата е корисен за согорување на масните наслаги и ги спречува да се акумулираат во црниот дроб.

Штета од месото од соја

Сојата има повеќе од само позитивни квалитети. Неговата употреба, исто така, може да има негативен ефект во некои случаи. На пример, ако некое лице консумира јадења од генетски модифицирана соја. Ако месото од соја е направено од природни и квалитетни суровини, тоа нема да направи никаква штета. Но, некои експерти тврдат дека премногу соја може да предизвика промени во тироидната жлезда, а исто така негативно да влијае на растот на детето.

Бремените жени не треба да јадат премногу месо од соја, бидејќи има негативно влијание врз активноста на жлездите. Голема количина на овој производ понекогаш има лош ефект врз активноста на бубрезите, бидејќи содржи оксална киселина.

Како се прави месото од соја

Соја грав е потребна за производство на соја месо. Се мелат во брашно и се одмастуваат. Потоа се прави тесто од брашно и други компоненти, кое потоа се вари на посебен начин.

Како резултат на овој процес, се формира маса, слична на сунѓер и има неправилна форма. Потоа масата се сече на парчиња и се суши. Парчињата можат да бидат со различни големини. Гулаш потоа се прави од големи парчиња, а снегулки се прават од помали парчиња. Многу мали одат на производство на мелено месо.

Често, брашното се заменува со оброк од соја. Тоа е нус-производ на процесот на производство на масло од соја. Екстракти од семки од овес, зрна од пченица, пченка или зеленчук може да се вклучат како додаток во месото од соја. Овие адитиви можат да го подобрат вкусот на месото од соја.

Што да се готви од соја месо

Ако одлучите да готвите јадење од месо од соја, прво треба да го натопите полупроизводот во вода или само да го готвите. Оваа почетна обработка овозможува сувиот производ да биде заситен со влага. Влакната од соја ја апсорбираат влагата и се шират. Ако одлучите да готвите месо од соја, не заборавајте да додадете зачини за да го подобрите вкусот на производот. Кога се готви, месото од соја се шири волумен околу три пати.

в4

Откако подготвивте полу-готов производ на овој начин, можете да го користите за да создадете многу вкусни јадења. На пример, салата со додавање на месо од соја излегува дека е многу вкусна. Одлично е за оние кои ги следат принципите на вегетаријанство или денови на постот. Ова јадење може да се конзумира и самостојно и како закуска.

За оваа салата, треба да натопите 100 гр соја во топла вода и да оставите 10-20 минути. За да го подобрите вкусот на готовото месо од соја, подобро е да додадете малку мелен пипер, лажица доматно пире и солени во топла вода соја сос... После тоа, натопените парчиња треба да се пренесат во друг сад и да се справат со останатите состојки на салатата. Еден главен морковизлупете и истријте на специјален ренде. После тоа, посипете го подготвениот зеленчук со зачинување за корејски моркови и матете малку.

со

Слатките пиперки треба да се исечат на мали парчиња или ленти, потоа на него се додаваат моркови и соја. Салатата е зачинета со мала количина растително масло и зачини. Дополнително, можете да додадете крутони и билки.

Слични написи

Остави Одговор