Дома Совети „Толку различно“: Како да го одредите типот на вашата боја

Изборот на шема на бои на облеката и вистинските нијанси на шминка е многу возбудливо искуство. Но, постојат моменти кога се случуваат разочарувања. Неуспешна шема на бои во шминка или погрешна боја на фустан може многу да го наруши изгледот на жената. Што е проблемот?

Како да се одреди типот на боја на изгледот

Работата е во тоа што не сите жени се погодни за иста шема на бои. Некои дами можат да изберат облека интуитивно, додека на други им треба многу време и внимателно испитување на нивниот изглед за да најдат соодветни нијанси.

Стилистите веќе научија да ги делат сите жени на четири тип на боја, според одредени карактеристики на изгледот. Основните критериуми во оваа класификација се бојата на очите, кадрици и тонот на кожата. Овие три компоненти овозможуваат да се поделат сите девојки во четири типа на бои или групи - пролет, лето, есен и зима.

Се верува дека зимата и летото спаѓаат во групата типови ладна боја, а другите две на топли. Се разбира, многу е тешко веднаш да се одреди точно вашиот тип на боја. Но, неколку совети ќе помогнат да се справите со таквата задача:

  • Погледнете внимателно на лицето и косата на дневна светлина. Определете дали во вашиот изглед доминираат топли или ладни нијанси. Тонот на кожата е најтешко да се каже. За да си ги олесните работите, размислете за кожата на лактот. Обрни внимание на кој тон преовладува - ладно беж или топло златно.
  • Сега подетално разгледајте ја сенката на очите. И покрај тоа што тонот на ирисот може да се промени, не е тешко да се стори тоа. Топлите нијанси вклучуваат кафени очи, чоколадо и длабоко зелена боја. Сите останати - сина, светло зелена и сива припаѓаат на студената половина од палетата.
  • Одредете ја сенката на вашата природна коса. Ако вашите кадрици се обоени, тогаш погледнете ги нивните корени на дневна светлина. Светло-кафеавата коса, црниот и темниот костен се нарекуваат ладни бои, а сите палети на руса, златно-руса или црвена боја се топли бои.

Откако ја завршивме дефиницијата за овие три компоненти, може да се разбере на кој тип на боја се припишува сликата.

Тип на боја на пролет

Типот на пролетната боја е чист и топол. Убави и слаби пролетни девојки се слични на природата што се буди. Кај жени од пролетен тип, преовладуваат топлите нијанси. Нивната кожа е секогаш многу лесна, тенка и про transирна, понекогаш со златна нијанса или жолтеникава. Честопати е покриен со пеги или молови со светло обоени бои. Претставниците на пролетната група се исполнети со непријатно руменило од какво било возбудување. По краток престој на сонце, кожата на пролетните жени брзо гори.

в2Бојата на очите е претежно светла. Тие можат да бидат сива, топла леска, сина или светло зелена. Учениците на таквите девојки се мали, што го прави ирисот да изгледа пирсивно светло. Очите на пролетните девојки може да се опишат како про transparentирни и јасни.

Пролетната жена е наградена со фина виткана коса. Скоро сите се природни русокоси. Точно, боењето на косата може да потемни со текот на годините. Тогаш девојчето станува светло-кафеава коса жена или убавица со кадрици од костен со златна нијанса. Во секој случај, овие девојки ќе ги задржат златните тонови на кадрици со возраста.

За пролетна девојка, топлите нијанси во гардеробата се многу соодветни. Сите нијанси на жолта, портокалова, златна, свежа зелена, маслинка се вашите бои. Можете исто така да ја препорачате целата палета на беж и чоколадни бои, слезово, праска и топло розова.

Не избирајте тексас боја, не се усогласува добро со типот на пролетната боја. Сивата боја и сите негови нијанси, како и црната, апсолутно не се ваши бои.

Тип на есенска боја

Womenените во есенската група имаат тенденција да привлекуваат машки изглед. Сепак би! Вие не можете само да поминете покрај таква светла убавина. Најсветлата точка на сликата есенски женисе нејзината коса. Дебелите сјајни кадрици од целата палета на црвена боја се нивна визит-карта. Womenените од типот на есенска боја се добро свесни за природниот раскош на нивната шик грива и скоро никогаш не ги пребојуваат кадрици.

в3Покрај црвената коса, природата ја награди есенската девојка со про transparentирна кожа покриена со златни пеги. За разлика од типот на пролетна боја, златната нијанса на кожата на есенските жени не е покриена со руменило, а тен потекнува полесно и помазно.

Очите на есенската девојка обично се светли. Нивната боја може да биде од светло сина до златно зелена. Есенските жени имаат примамлив изглед на мачка, а на моменти се чини дека очите едноставно „горат“.

Сите бои од оваа сезона се погодни за жени од есенски тип на боја. Тие можат безбедно да носат чоколадо, кремасти кафеави и златни тонови, и на нив ќе им одговара целата гама жолта и сенф. Целокупната палета на маслиново и свежо зеленило, како и цветот на портокалот, кајсијата и праската, оди добро со златно-зелени очи.

Womenените од типот на есенска боја не треба да носат црна облека, целата палета на сино и сино тексас исто така не е ваша опција.

Тип на боја на лето

Претставниците од овој тип на боја се сметаат за руски убавици. Типот на летна боја се карактеризира со доминација на ладни тонови, иако е многу сличен на топла пролет. Карактеристични карактеристики на летните девојки се доминација на ладни тонови по изглед, во комбинација со мекост. За летниот тип на боја, контрастните премини се некарактеристични.

C 4Девојките од летниот тип на боја обично имаат нежни светли тонови на кожата, понекогаш со млечна или маслинка. Садовите што се приближуваат до површината на кожата секогаш имаат ладно синкаво потемнување. Кожата на летните убавини практично не се дава на тен, или се покажува дека е многу лесна со ладна кафеава нијанса. Ако таквите девојки имаат бенки или пеги, тогаш тие се исто така кафеави, а не златни, што ги имаат пролетта и есента.

Очите на летната жена се секогаш светли во боја - сини, сиви, понекогаш зелени или лескави. Ирисот обично е пригушен, па затоа се создава ефект на облачно око.

Womenените од летната група по природа ја имаат таканаречената „глушец“ нијанса на коса. Затоа, тие многу често експериментираат со боење кадрици. Како што старее, сламата коса на летна девојка може да потемни до темно кафеава нијанса, но во исто време тие секогаш ќе имаат сребрено ладно сјај.

За жени од летен тип на боја, соодветни се сите нијанси на ладна скала - чадена, пепеласта, сите полутонови сина и светло сина, како и сива. Воздржете се од топлата половина од боите - портокалова, жолта и црна.

Тип на боја зима

Зимата се смета за најсветла боја. Претставници зимитие се одликуваат со екстравагантност, динамичност, за нив е што велат „фатална убавина“. Зимата е нешто слична на летото. И двата типа на бои се нарекуваат ладни. Но, летото е поинхерентно во сивкаста нијанса, додека зимата се карактеризира со синкава нијанса.

в5Кожата на зимските дами е лесна и рамномерна, таа е густа и синкава. Но, може да има и розова боја, маслиново или беж. Таа или воопшто не потемнува, или тен лежи брзо и трае долго време. Зимските девојчиња немаат никакво руменило или пеги на нивната беспрекорна кожа.

Од раѓање, зимските жени имаат темна коса, која претпочитаат да не ја менуваат со текот на годините. Нивните кадрици се одликува со сјај на пепел, густина и густина. Со возраста, косата на зимската жена брзо станува сива.

Theените од зимската група се одликуваат со светли продорни очи. Нивната боја е секогаш ладна - темно кафеава, богата зелена, сива или светло сина. Белите очи на светло обоени секогаш се во целосна разлика со ирисот.

Зимските жени се единствените кои можат безбедно да носат црно. Нивната гардероба е најдобро изградена во контраст - црна со бела, црвена или сина боја. Боите треба да бидат избрани светли и сочни, без пригушени нијанси.

Слични написи
0 414

Остави одговор