Дома Здравје Сок од домати: кои се неговите придобивки, штети и како да се подготви

Доматите, тие се исто така домати, се од Америка. Доматите се многу популарни меѓу зеленчукот. Тие се користат при подготовка на прв и втор курс. Салатисо употреба на свежи домати, тие привлекуваат со нивната боја и арома. Сок од домати се прави и од домати, кој содржи многу витамини.

Придобивките од сок од домати

Во домат соксодржи витамини А, Б, Ц, Е, ПП и минерали. Со постојан внес на сок од домати, метаболизмот се нормализира, токсините и токсините се отстрануваат.

Изобилниот антиоксиданс ликопен ги уништува клетките на ракот. Веќе е докажано дека со употреба на сок од домати, канцерогените тумори се намалуваат.

Сокот од домат содржи супстанции кои помагаат во ослободување на нервната напнатост и ослободување од стресот. Го запира процесот на гниење во цревата и му помага на телото да се исчисти. Сок од домати се препорачува за проблеми со столицата. Исто така е холеретик и диуретик.

Овој пијалок е корисен за прекумерна тежина, хипертензија и дигестивни заболувања. Во случај на чир на желудник или гастритис, не се препорачува да се консумираат големи количини сок од домати, а при егзацербација на болеста, треба да се прекине целосно.

Луѓето со дијабетес можат безбедно да пијат сок од вкусни домати. Покрај тоа, го нормализира нивото на шеќер во крвта, го зголемува хемоглобинот и го отстранува холестеролот.

Сокот од домати помага во борбата против тромбозата, го намалува интраокуларниот притисок. Ова е особено вредно кај глаукомот. Содржината на калиум и магнезиум помага да се избегнат васкуларни и срцеви заболувања. Пиењето сок служи како превенција од атеросклероза и апендицитис, помага да се опорави од срцев удар.

Придобивките од овој пијалок се познати по проблеми со зглобовите. Сокот од домати ја подобрува нивната подвижност и спречува таложење на сол.

Штетата на сокот од домати

Сокот од домат нема да му наштети на организмот ако не се искористи. Доволно е да пиете чаша еднаш на ден. Со панкреатит, подобро е да се одбие да се зема овој вид сок. Треба да се земе многу внимателно ако се забележи труење во телото. Сокот го подобрува функционирањето на желудникот и цревата, што може негативно да влијае на здравјето.

Ако пијалокот од домати се зема со храна што содржи скроб и протеини, може да се појават камења во бубрезите. Овие производи вклучуваат: леб, месо, јајца, компиридруги За јадење, подобро е да користите свежо исцеден сок. Содржи повеќе витамини. Препорачливо е да пиете сок од домати пред јадење најмалку половина час.

Ако додадете сол во пијалокот, тогаш придобивките од него ќе бидат многу помалку. Но, неколку капки маслиново масло ќе ја подобрат неговата апсорпција. Можете исто така да го земете во комбинација со сирење или ореви.

Црниот дроб помага да се исчисти телото од разни штетни материи. Постои мислење дека сокот од домати има корисен ефект врз функционирањето на овој орган. Се разбира, овој пијалок, поради неговите корисни својства, може да биде корисен за црниот дроб. Но, ова е само за спречување на болести. Ако веќе имате заболување на црниот дроб, како што е хепатитис, тогаш земањето сок од домати е строго контраиндицирано.

Содржина на калории во сок од домати

Сокот од домат е прилично нискокалоричен. 100 ml од овој пијалок содржи околу 17-20 kcal. Затоа, сок од домати се користи за губење на тежината. Земањето сок од домати нема да ја расипе вашата фигура. Главната работа е да знаете кога да застанете и да не додавате шеќер или сол на неа.

6

Сок од домати за време на бременоста

Во текот на бременостидната мајка треба да добие многу различни витамини и минерали. Ова придонесува за правилен развој на детето. Лекарите советуваат да пијат повеќе свежо исцедени сокови. Соковите лесно се апсорбираат од телото.

Многу жени користат сок од домати за борба против токсикозата. Помага при ублажување на гадењето. На крајот на бременоста, сокот штити од развој на проширени вени и појава на запек. Помага во одржување на имунитетот и го подобрува расположението.

Се случува за време на бременоста, жената да привлекува домати и сок од нив. Ова се должи на фактот дека нема доволно витамин Ц и голем број киселини. Ако сакате кисел сок, тогаш ова може да се должи на присуството на проблеми со жолчното кесе или црниот дроб. Сокот од домат спречува задебелување на крвта, што придонесува за проток на кислород во телото на мајката и детето.

Се разбира, подобро е да го направите пијалокот сами отколку да го купите во продавницата. Како резултат на пастеризација, има многу помалку хранливи материи. Сокот ќе стане уште покорисен ако во него расипете магдонос или други зеленило. Можете да пиете сок од домати во комбинација со тиква или сок од јаболко.

Вреди да се запамети дека по половина час во свеж сок, витамини почнуваат да се распаѓаат. Затоа, потребно е да се подготви непосредно пред употреба. Ако бремена жена има хронични заболувања или алергии, тогаш треба да се консултирате со лекар.

4

Слабеење на сок од домати

За да изгубите тежина со сок од домати, се организираат денови на пост:

 • Опција 1. Земете 1,5 литри сок и пијте го само во текот на денот. Во овој случај, треба да пиете повеќе вода.
 • Опција 2. Чаша сок при будење, 2 чаши и мало парче 'ржан леб за ручек и 1 чаша сок навечер наместо вечера.
 • Опција 3. За појадок, изедете неколку домати и парче сирење. Неколку часа пред ручек, испијте чаша свежо исцеден сок од домати. За ручек, супа од зеленчук од домати. Вечерта, испијте чаша сок, а по 30 минути можете да вечерате со доматна салата.

Има тридневно диета:

 1. Наутро 1 варено јајце и чај без додаден шеќер.
 2. За попладневна закуска, 200 мл сок и 200 гр светло урда.
 3. За ручек, варени пилешки гради или риба и салата од свеж зеленчук. Како десерт, можете да јадете некои црвени бобинки.
 4. За вечера, друга чаша сок или инфузија од билки.

Може да ја испробате и неделната диета:

 1. На првиот ден, пијте 1 литар сок во текот на денот и јадете 6 варени или печени компири.
 2. Вториот ден, покрај сок, јадете 0,5 кг маснотија со малку маснотии.
 3. На третиот ден, земете го истиот сок и околу 1 кг овошје, со исклучок на банани и грозје.
 4. Четвртиот ден, јадете варени гради со сок.
 5. Петтиот ден, пијте сок и јадете суво овошје.
 6. На шестиот ден, наизменично сок и лесен јогурт.
 7. На седмиот ден, пијте сок и јадете варена риба.

Запомнете да пиете до два литра вода секој ден за време на вашата диета.

Како да направите сок од домати

Неколку домати се земаат за да се направи сок. Доматите се мијат со ладна проточна вода. Потоа треба да го исечете дршката и да го исечете доматот на неколку парчиња. Мелење на доматите користејќи соковник или мелница за месо. Потоа поминете ја оваа маса низ сито. Ако сакате, додадете сок од свежи билки и омилени зачини во сокот. Од 1,5 кг домат, излегува 1 литар сок.

Сок од домати од доматна паста

За да добиете сок од доматна паста, треба да изберете квалитетна паста. Нека биде поскапо, но со содржина на природни производи. При изборот, обрнете внимание на присуството на конзерванси.

Ние земаме 1 чаша зовриена вода и 1 лажица или 2-3 лажички паста. Промешајте и додадете сол или шеќер според вашиот вкус и желба. Некои луѓе додаваат и мелен пипер. Сокот од домати е подготвен. За да го направите повеќе или помалку густ, додадете повеќе вода или паста. Подготвен сок едноставно се пие или се користи за подготовка на разни јадења.

Ретко може да се најде природен сок од домати. Во основа, производителите користат доматна паста. Само-направениот пијалок ќе излезе многу поевтино. Само за негово производство, земена е доматна паста, а не кечап или сос од домати.

За да го проверите квалитетот на тестенините, само протресете ја теглата. Треба да биде густа. Ако тестенините изгледаат како ефтин кечап, тогаш се со слаб квалитет. Добра доматна паста, како доматите, содржи витамини.

5

Домашен сок од домати за зимата

Апетитен и хранлив сок од домати може да се подготви за зимата.

 1. Земете зрели домати, измијте и исецкајте.
 2. Мелење зеленчук со мелница за месо.
 3. Исцедете ја добиената маса и варете половина час, мешајќи повремено.
 4. Стерилизирајте ги теглите и истурете го сокот во нив.
 5. Засукајте стерилни капаци.

Слични написи

Остави одговор