Дома Рецепти Десерти и колачи Домашно урда

Од детството, родителите ни велат дека треба да јадеме урда. Тој е единствен извор на калциум и протеини што му се потребни на телото за правилен раст. Но, ова не значи дека урда е индицирано за употреба само во детството. На возрасните, особено оние кои се грижат сами и спортуваат, им треба и урда. За зајакнување на коските и градење мускулна маса. Но, дали купениот производ е толку добар? Темата на овој напис е како да се готви урда дома.

Домашно урда од млеко

10

Најлесен начин да го направите овој вкусен и здрав производ е од млеко. Дури и најнеискусната домаќинка лесно може да се справи со оваа задача. Најдобро е да се користи млечно млеко, свежо од крава. Но, во отсуство на таква продавница е исто така погоден. Значи, успеавме да добиеме високо квалитетно селско кравјо млеко. Што да правам понатаму?

И тогаш сè е едноставно:

 1. Размачкајте го тешкиот крем од површината на млекото.
 2. Загрејте го млекото на тивок оган до 38 степени.
 3. Преместете се на топло место за ферментација, обично во близина на батеријата.
 4. За да го забрзате процесот на ферментација, што е посоодветно за откупеното млеко, додадете природно средство за ферментација - неколку лажици кисела павлака, кора од црн леб, аптека бактерии на млечна киселина.
 5. Завиткајте ја теглата со идното урда со партал и весници и ставете ја на топло место половина ден.
 6. По 8-10 часа, проверете како млекото стана кисело, за ова, внимателно, без мешање, погледнете.
 7. Ако е формиран голем тромб, тој мора внимателно да се исече на неколку парчиња.
 8. Ставете го тенџерето на шпоретот и вклучете ја најмалата топлина.
 9. Кога се загрева, ферментацијата се јавува побрзо, се ослободува сурутка.
 10. Внимание! Не ставајте да зоврие.
 11. Веднаш штом сурутката ќе добие зелено-жолта нијанса, исклучете го огнот и оставете го садот да се излади.
 12. Во меѓувреме, подгответе сито и газа.
 13. Ставете сито во чиста тенџере, а одозгора ставете газа преклопена во неколку слоеви. Краевите на газата треба да висат надолу.
 14. Истурете го производот внимателно во сито, сурутката ќе се исцеди, а урдата ќе остане во газа.
 15. Колку е посилно исцедувањето на сурутката, толку густата и потешка ќе биде урдата. Можете да ја превртите газата во јазол и да го притиснете надолу со товар, за најголема густина на производот.

Урда во бавен шпорет

3

За да подготвите домашни задоволства со употреба на повеќеварки, ви требаат:

 1. Подгответе кисело млеко.
 2. Истурете го екстрактот во садот со повеќе готвења.
 3. Изберете го режимот "Печење" во менито, температура од 80 степени, време на готвење - 10 минути.
 4. Ако помошникот во кујната нема таков режим, можете едноставно да поставите „Греење“, само имајте на ум дека оваа постапка ќе трае повеќе време, до 1 час.
 5. Исцедете ја сурутката користејќи сито и мармалад.
 6. Урдата е подготвена.

Забележете - ако сурутката е матна или бела, ова покажува дека сè уште не е зрела. Со оваа сурутка не можете да направите урда. Не фрлајте протечена сурутка, може да се користи при подготовка на тесто за палачинки, палачинки.

Маса од урда дома

Готово домашно урда може да се "разреди" со различни полнила за да се направи лек за деца. Тука, секоја водителка може целосно да и верува на својата имагинација. Не заборавајте да шеќер и додадете павлака и путер - децата сакаат слатки!

Можни полнила за домашна маса од урда:

 • ореви;
 • суво грозје;
 • снегулки од овес;
 • душо;
 • какви било бобинки и овошје по вкус и сезона;
 • захаросани плодови.
Слични написи

Остави одговор