Дома убавина Коса Нега на лабава коса

Проблемот со тенка и слаба коса се јавува кај многу луѓе. Може да се појави од различни причини. Ова може да биде неточна грижа и дефект во работата на внатрешните органи. За да го вратите здравјето на кадрици, потребно е целосно и правилно да се грижите за нив.

Карактеристики на нега на ослабена коса

На лабавите кадрици им треба нежна грижа бидејќи се многу ранливи поради недостаток на природна заштита. Секое агресивно дејство доведува до кршливост, расцепување или опаѓање на косата.

Сите овие карактеристики мора да се земат предвид за време на постапките за нега. Предмет на неколку едноставни правила, ракувањето со ослабените нишки ќе биде нежно и ќе ги зајакне:

 • Користете топла, но не и топла вода за миење на косата. Треба да ги избришете кадрици многу внимателно, со движења на размачкување.
 • Ако косата е од сув тип, тогаш треба да ја миете еднаш на секои 5 дена. Масните кадрици се мијат веднаш штом се извалкаат.
 • Шампонот треба да биде означен како „за ослабен“. Шампоните направени од природни состојки се најпогодни.

ух2

 • Постапката за миење мора да се заврши со испирање на кадрици со лушпи од билки.
 • Кога се влажни, насоките не треба да се чешлаат или да се закачуваат. Само уште еднаш ги повредува.
 • Не користете фен за коса за сушење на кадрици.
 • Не користете долгорочен стил на ослабени нишки и користете само природни бои за боење.
 • За полесно чешлање на кадрици, користете балсами или мелеми.
 • За лабава коса, користете природна четка за масажа на наежвам или дрвен чешел со тенки заби како чешел.
 • Позитивно влијае на состојбата на косата ако правите лесна самомасажа секоја вечер.
 • ИН зимска сезонане заборавајте да носите топла капа, а во текот на летото, заштитете ја косата од врел зрак со капа или марама.
 • Двапати неделно е потребно да се прават маски за да се хранат кадрици од природни состојки.

Како да се зајакне ослабената коса

Ако кадрици се многу слаби и постојано се губи влакна, потребно е да се консултирате со специјалист трихолог за совет. Само лекарот ќе може со сигурност да ја утврди причината за оваа состојба на косата и да пропише соодветен третман.

Еден од важните услови за добра состојба на косата е следење на правилна диета. Исхраната треба да биде целосна, со голем дел од протеински производи. Протеините се главниот градежен блок на кератин, кој сочинува влакна. Косата исто така има потреба од цинк и железо. Овие супстанции ги има во јаболка, црн дроб, морска риба, масло од сусам и кикирики.

Во некои случаи, лошата состојба на жиците може да се должи на недоволна количина на витамини. Витамини како аскорбинска киселина, рутин, токоферол, никотинска киселина и некои витамини од групата Б имаат големо значење за здравјето на косата. Тие ги зајакнуваат корените, го активираат растот, ја подобруваат микроциркулацијата на крвта, им даваат сјај на кадрици и спречуваат губење и пресекување.

ух3

За да ја подобрите состојбата на косата, можете да користите популарни козметички процедури. На пример, специјална масажа која го зголемува протокот на крв во скалпот. Ова ги лекува и зајакнува корените, го активира растот на влакната.

Ако губењето на влакната и нивната кршливост се должат на болести на капакот на коњот, тогаш се користи ласерска терапија. Изложеноста на ласерскиот зрак го активира метаболизмот, ги елиминира габичните инфекции и другите кожни болести.

За да се направи косата погуста и поздрава, се користи терапија со мезо и озон. Овие постапки вклучуваат инјекции на специјални витамински или кислородни коктели во скалпот. Резултатот е моќна стимулација на циркулацијата на крвта и растот на косата, зајакнување на корените и ослободување од првут.

Производи за ослабена коса

На полиците на продавниците има многу козметика за коса кои се дизајнирани да го решат проблемот со опаѓање на косата. Сепак, не треба да очекувате од нив што велат рекламите. Ниту еден шампон или мелем не може да ги врати ослабените жици во живот, освен ако не се примени интегриран пристап. Во најдобар случај, откако ќе ја измиете косата со таков шампон, циркулацијата на крвта ќе се активира или ќе се надополни со медицинско масло. Но, во повеќето случаи, структурата на влакната се подобрува само визуелно поради специјален полимерен филм кој ги покрива влакната само до првото миење.

ух4

Она на што навистина треба да обрнете внимание се специјални фармацевтски препарати кои третираат ослабена коса и спречуваат ќелавост. Во ваквите производи, покрај другите состојки, може да има и миноксидил, кој го активира растот на косата и ја подобрува апсорпцијата на минералите. Производите од миноксидил можат да бидат во форма на спреј или пилула.

Ако слабеењето на жиците е предизвикано од габични лезии на кожата, тогаш употребата на терапевтски шампони со кетоконазол дава добар резултат. Специјализирани витамински комплекси, кои вклучуваат екстракт од железо и квасец, ефикасно ги зајакнуваат кадрици. По земањето такви лекови, постои активна стимулација на раст и зајакнување на корените.

Маски за ослабена коса

Многу добро ги зајакнува кадрици кромид-лук маска... Прво треба да исецкате 2 големи кромид и 4 чешниња лук и да исцедите сок од нив. Тогаш добиениот сок се меша со суров жолчка, 1 голема лажица масло од бордо, 2 лажици мед и содржината на ампула од ниацин. Можете да додадете неколку капки есенцијално масло за малку да го намалите непријатниот мирис. Смесата мора да се нанесуваат во коренскиот дел, завиткани со фолија за храна и одозгора со густа крпа. Треба да ја чувате маската 1,5 часа. Со редовна употреба, оваа маска може дури и да го реши проблемот со ќелавоста.

ух5

За да се подобри состојбата на косата, маслени маски се соодветни. Измешајте една лажица секоја од ленено семе, бордо, маслиново, праска и кокос... Загрејте ја смесата малку и додадете раствори на масло од витамини А и Е, по една ампула. Смесата мора да се распредели на целата маса на коса, покриена со фолија за храна и изолирана. Времето на изложеност на маската за масло треба да биде најмалку два часа. Ако е можно, маската може да се остави да делува преку ноќ.

Слични написи
1 одговор на овој пост

Остави одговор