Дома Рецепти Втори курсеви Вкусни рецепти со сос од соја

Соја сос влегол во готвење многу години назад. Неговиот често Применето како што маринада или полнење гориво, како што сос до суши и ролни. Сос доста може замени сол и некои зачин, точно така многумина хостеси активно подготви разновиден јадења од соја сос, теми повеќе, што Дали е тој одговара близу до сите: Риба, месо, пилешко.

Пилешко крилја во соја сос 625

Повеќето обичен  рецепт

што неопходни:

 • килограм пилешко крилја;
 • двојка лажици душо;
 • двојка лук заби;
 • 130 мл соја сос.

како да направиш:

 1. Крилја Исплакнете, сече на двојка Делови.
 2. ИН супер САД преклопување крилја, се прелива сос, душо, додавајќи сече лук. Остави на 5 часови.
 3. Тава за печење Госпоѓица нафта, легна крилја, наводнување од погоре остатоци маринада.
 4. Печете половина час во 180 степени.

Крилја од ѓумбир

што неопходни:

 • килограм крилја;
 • 4 големи лажици сос;
 • лажицата нанесуваат ѓумбир корен;
 • црниот пипер;
 • двајца лук лобули;
 • двојка лажици сончоглед масла;
 • лажица душо.

како готви:

 1. За маринада поврзете се сè Состојки, решетки нив крилја.
 2. Ја постави крилја во чаша, се прелива остатоци сос. Да стави во фрижидер на двојка часови.
 3. Тава за пржење загрева, изложи крилја и пржете порано златна сенка.
 4. Спремен крилја изложи во форма, се прелива останатите сос и да стави во ветер шкаф на 10 минути во 180 степени.

Остро крилја

што мора да:

 • килограм крилја;
 • од страна на двојка лажици зеленчук масла и душо;
 • 4 големи лажици соја сос;
 • лажицата акутен домат сос;
 • зачин за Пилешко;
 • 2 лук лобули.

Начин готвење:

 1. Поврзете се сè состојки за маринада.
 2. Да се ​​преклопи крилја во тенџере и се прелива сос на 4 часови.
 3. Ветер шкаф однапред Загреј се порано 200 степени и испрати таму поставени на плех крилја на половина час.

Ракчиња во соја сос i_8644863401

Ракчиња од лимон

Конституентите:

 • половина килограми големи ракчиња;
 • агруми;
 • путер маслиново;
 • зелена боја копар;
 • 250 мл соја сос;
 • двојка лобули лук.

како подготви:

 1. Тава за пржење загрева, размачкување мали квантитет масла маслиново.
 2. Малку пржете во нафта исечени на парчиња лук.
 3. Стави ракчиња во тава за пржење, додавајќи соја сос. готви 45 минути.
 4. Пржени ракчиња преклопување во чинија, да се попрска сок агруми и да се попрска копар.

Ракчиња во сос

што неопходни:

 • половина килограм ракчиња;
 • половина лимон;
 • 100 мл соја сос;
 • пипер, кари;
 • 7 лук заби.

како да направиш:

 1. Морска храна одмрзнување и исчисти.
 2. Фрај од маслиново нафта, попрскувајќи кари и пипер.
 3. За сос мора да мешаат соја сос, лимонска сокот и сецкани лук. Инсистирајте 30 минути.
 4. Ракчиња преклопување на чинија и се прелива готов сос.

Ракчиња во мајонез

што задолжително:

 • 210 р мајонез;
 • половина килограм морска храна;
 • половина лимон;
 • 110 мл соја сос;
 • пипер;
 • 3 лук лобули.

како да направиш:

 1. Ракчиња одмрзнување, да се попрска пипер, легна во чорба, додавајќи мајонез сос. Мешање, пржете четврто часови.
 2. Пржени морска храна изложи на чинија, наводнување сок агруми и соја сос.

Филе во соја сос kurinoe-file-s-medom-i-soevym-sousom-po-јапонски

Срдечна чинија

што задолжително:

 • пилешко филе;
 • стакло од вино соја сос;
 • 4 компири;
 • домат;
 • пиперка;
 • зелена кромид.

како готви:

 1. Пилешко сече ленти, се прелива сос и земе маринираат на 90 минути.
 2. Месо изложи во форма, додаде сече компири, да се попрска пиперка и земе во рерна на 4050 минути.
 3. Завршено чинија да се попрска сецкани кромид и украсуваат сецкани домат.

Кокошка теријаки

Конституентите:

 • двојка пилешко градите;
 • сусам семето;
 • сончоглед путер;
 • двојка лобули лук;
 • 34 лажици соја сос.

како готви:

 1. ИН чаша поврзете се сос, путер и сецкани лук, откако легна во примени маринада лобули филе.
 2. Маринираат на 20 минути.
 3. Загреј се тава за пржење, преклопување пилешко и истури сос.
 4. готви 2530 минути.
 5. Сварено чинија да се попрска сусам.

Лесно рецепт

Конституентите:

 • филе Пилешко;
 • оригано, црниот пипер;
 • двајца лажици соја сос.

како подготви:

 1. Пилешко парче коцки, да се попрска зачини.
 2. Стјупан Загреј се, малку пржете месо.
 3. Пополнете соја сос, блиски капакот и мрзеливо четврто часови.

Филе во трошки од леб трошки од леб

Состојки:

 • половина килограм филе мисирки;
 • двојка големи лажици соја сос;
 • трошки од леб крекери;
 • пилешко јајце;
 • лук лобула;
 • двајца лажици мајонез.

како да направиш:

 1. Турција парче мали на парчиња.
 2. Пополнете мешавина на лук, сос и мајонез на 30 минути.
 3. Малку камшик јајце. Се меша од филе.
 4. Сите парче ролна во трошки од леб и пржете порано затемнување.

Гради во соја сос грилета-вистас-филеја-салса-вакаринас-47414981

Гради од Провансалски билки

што задолжително:

 • куркума, провансалски билки;
 • 100 мл соја сос;
 • пилешко гради;
 • лобула лук;
 • путер маслиново.

како готви:

 1. Месо подели се на 4 рекорди.
 2. Тава за пржење Загреј се и пржете во нафта рендан лук.
 3. Да се ​​постават надвор филе, пржете со од сите забави.
 4. Прелијте пилешко сос, додавајќи зачин. готви четврто часови.

Кокошка од кромид

Конституентите:

 • половина килограм пилешко градите;
 • просек светилка;
 • ѓумбир корен;
 • 5 лажици соја сос;
 • црниот пипер.

како направи:

 1. Филе парче сламки, да се попрска зачини, се прелива сос и инсистираат 15 минути.
 2. Кромид исецка семиринг, пржете близу порано транспарентен среќа.
 3. Да се ​​постават надвор до кромид пилешко, мешање готви четврто часови. ИН квалитет гарнир може присутни компир пире, варени ориз.

Зачинета кокошка

што мора да:

 • двојка пилешко градите;
 • зачин за Пилешко, земјата ѓумбир, пипер Чиле, мешавина пиперки;
 • 23 лук лобули;
 • 4 лажици соја сос;
 • двојка десерт лажици душо.

како направи:

 1. За маринада мешаат сè состојки.
 2. Пилешко подели се на 34 делови од и кајлегна во маринада мешавина на 25 минути.
 3. Рерна да се загрее порано 200 степени. Филе да се заврши во фолија хартија и пече во проток 20 минути.

Свинско месо во соја сос Без наслов

Свинско месо од кромид

што мора да:

 • 700 р месо;
 • 140 мл соја сос;
 • 3 светилки;
 • 5 лук лобули;
 • лажица скроб;
 • половина очила вода;
 • сусам, суво билки.

како направи:

 1. Свинско месо сече мали на парчиња, се прелива сос на 45 минути.
 2. Лук парче таблички, кромид половина прстени.
 3. ИН чорба да се загрее путер, изложи месо, блиски капакот и готви 6 минути.
 4. Заспа кромид и лук, да се изгасне 7 минути.
 5. ИН вода заспа скроб, мешаат, истури до месо. Да посипете сусам и билки.
 6. Покривање капакот мрзеливо 25 минути.

Брзо рецепт месо

што неопходни:

 • половина килограм свинско месо вратот;
 • земјата пиперка;
 • 3 лук лобули;
 • 4 лажици соја сос.

како готви:

 1. Свинско месо сече на парчиња, победи.
 2. ИН соја сос стави сецкани лук и пиперка.
 3. ИН маринада легна парчиња месо на ноќ.
 4. Да се ​​загрее путер во тава, изложи свинско месо. готви  од двајца забави на големо оган, после што прикривање капакот и мрзеливо на мали оган.

Свинско месо во сенф

Состојки:

 • половина килограм месо;
 • 250 мл соја сос;
 • 30 р сенф;
 • пиперка, пипер, сусам;
 • 3 лук каранфилче.

како да направиш:

 1. Поврзете се сенф, промаши преку притиснете лук, соја сос и пиперка.
 2. Месо парче мали на парчиња и преклопување во маринада мешавина на 5 часови.
 3. Однапред загрева рерна порано 200 степени.
 4. ИН форма стави месо, истури остатоци маринада, попрскувајќи сусам. готви 45 минути.

Месо во соја сос 622038

Говедско месо од страна надома

што задолжително:

 • 4 големи лажици соја сос;
 • половина килограм говедско месо;
 • 2 мали моркови;
 • кромидпраз;
 • двојка лажици мајонез;
 • пипер.

како готви:

 1. Месо сече на парчиња.
 2. Фрај во нафта, сол и Зачинете.
 3. како само месо поцрвенето се прелива сос и да се изгасне 57 минути.
 4. Зеленчук исецка и стави до месо.
 5. Стави мајонез, Малку вода и малку соја сос. Изгаснете 2030 минути.

Печено на свинско месо

што неопходни:

 • 700 р свинско месо;
 • 3 светилки;
 • 6 лажици соја сос;
 • 2 големи зелена јаболка;
 • 3 лук лобули;
 • ловор лист;
 • сол, пипер, лажицата Сахара.

како готви:

 1. Месо парче таблички.
 2. Лук мелење, кромид фино исецка.
 3. Се меша кромид, месо, лук, сос, ловор лист, шеќер песок, пипер и лажица сончоглед масла. Остави на двојка часови.
 4. На плех легна месо и маринада течна, од погоре посипете сецкани јаболка.
 5. Засолниште фолија и готви во 220 степени 4050 минути.

Говедско месо во сос

што неопходни:

 • половина килограм говедско месо;
 • 3 лажици соја сос;
 • двојка лук лобули;
 • сол, шеќер песок;
 • Бугарски пипер.

како готви:

 1. Месо сече коцки, изложи во чорба, се прелива вода и да се изгасне.
 2. Додај во сос, шеќер песок, рендан лук, пипер. готви 3040 минути.

Салати од соја сос

salat_iz_baklajanov_po-koreiski-59964

Пилешко топло салата

Состојки:

 • половина килограм пилешко градите;
 • 290 р шампињони;
 • Бугарски пипер;
 • 170 р подот грав;
 • 4 лажици соја сос;
 • сусам, пипер, сол;
 • салата летоци.

како готви:

 1. Маринираат сецкани пилешко во соја сос на половина час.
 2. Шампињон сече слоеви, пржете од нафта.
 3. ИН тоа исто тава пржете пилешко заедно од сос.
 4. Фрај сече пипер и мешунки грав.
 5. Салата заминува Исплакнете, суво и преклопување на чинија.
 6. Готово легна пилешко, печурки, зеленчук. Малку сол и Зачинете, да се попрска  сусам.

Зеленчук салата

што неопходни:

 • двојка лажици соја сос;
 • двојка краставици и двојка ротквици;
 • свежо копар;
 • зеленчук путер.

како готви:

 1. Зеленчук фино сече. Зелените исецка.
 2. Да се ​​преклопи во САД, се прелива нафта и сос, Внимание попречуваат.

Салата на треска

што ќе треба:

 • светилка;
 • двојка моркови;
 • од страна на 80 мл вода, кантина оцет и соја сос;
 • 800 р филе треска;
 • црниот пипер.

како да направиш:

 1. Филе и сецкани морков пече во духот плакарот, смири се. Треска да подели на парчиња.
 2. Кромид уништи и преклопување во САД.
 3. Готви сос, со поврзување црниот пипер, вода, оцет.
 4. Сè внимателно да меша и посипете соја сос.

Салата од морска храна

што неопходни:

 • лажицата сос;
 • 290 р школки;
 • краставица, домат и авокадо;
 • половина лимон;
 • салата заминува;
 • зеленчук путер;
 • лобула лук;
 • 3 лажици мајонез сос.

како готви:

 1. Морска храна исчисти и малку пржете во нафта.
 2. Се меша исечени краставица, домат, авокадо, рендан лук, школки, искинати заминува зелена салата.
 3. Прелијте сокна половини лимон, соја сос. Наполни мајонез мешавина и темелно мешаат.

Слични написи

Остави одговор