Дома Здравје Диети Повреда на солта и безбедна стапка

За тоа колку е штетна или корисна солта, споровите траат многу години. Ретко е дека јадење може да се подготви без оваа компонента, но во исто време може да му наштети на здравјето. Скоро сите експерти се согласуваат дека се работи за количината на сол што се користи.

Придобивките од белата сол

За да се одржи нормалното здравје, едно лице едноставно треба да консумира сол. Токму таа го одржува рамнотежата на водата во човечкото тело на соодветно ниво. Со недостаток на сол, се јавува дефект во активноста на внатрешните органи и нивните системи.

Солта е составена од натриум и хлор. Последниот елемент е вклучен во производството на хлороводородна киселина, која ја разградува храната во човечкиот желудник. А натриумот е присутен во клетките на коските, нервите и мускулното ткиво и им помага да работат хармонично. Метаболните процеси не можат да сторат без учество на сол. Обезбедува секоја клетка на телото со оптимален сет на хранливи материи. Благодарение на солта, развојот на патогената микрофлора во храната запира, бидејќи е одличен конзерванс.

CXR55K бела кристална сол на дрвена маса

Солта може да се користи дури и како лек:

  • По каснувања од инсекти, доволно е да се нанесе грутка сол на погодената област, а болката ќе се смири сама по себе.
  • Солените бањи се корисни за јачината на ноктите.
  • Солен раствор се користи за лекување акни.
  • За настинки, гаргара со солен раствор е еден од најефикасните третмани.

Придобивките од розова сол

Оваа необична материја се минира во планините на Пакистан, затоа розовата сол се нарекува и хималајска сол. Од античко време, таквата сол е барана во народната медицина.

Розовата сол содржи многу хранливи материи корисни за здравјето, па затоа може да ја замени редовната бела сол. Поради својот хемиски состав, кој ја вклучува скоро целата периодична маса, розовата сол го чисти телото од токсини и производи од распаѓање, што помага да се намали вишокот тежина.

в2

Корисно е да се користи хималајска сол за луѓе кои страдаат од едем, бидејќи совршено го нормализира балансот на вода-сол и го ослободува телото од вишок течност. Розовата сол помага да се нормализира гастроинтестиналниот тракт, решавајќи многу цревни проблеми, вклучително и олеснува запек. Постојаната употреба на хималајска сол има корисен ефект врз работата на срцевиот мускул, ги зајакнува крвните садови и ја подобрува циркулацијата на крвта.

Придобивките од црна сол

Покрај белата и розовата, постои и црна сол, која е одамна позната и е популарна и во готвењето и во медицината. Составот на црна сол е пообемен од составот на вообичаената кујнска сол. Во прилог на натриум хлорид, тој вклучува широк спектар на минерални елементи.

в3

Поради различните минерални компоненти, црната сол е одличен регулатор на киселинско-базната рамнотежа на крвта. Може да се користи за зголемување на апетитот, за намалување на киселоста на желудникот, како терапија за подмладување и за зајакнување на имунолошката одбрана на организмот. Со помош на црна сол, можете да го смирите и навлажнете чешањето на кожата, да ја ублажите болката, да се ослободите од грчевите и грчевите.

Добро е да се користи црно солза подобрување на состојбата на косата. За да го направите ова, мора да се додаде во сок од домати и да се зема секој ден. Таквата употреба го подобрува растот на косата, помага да се зајакнат корените, им дава сјај на кадрици и третира првут.

Штета на сол

И покрај сите придобивки на натриум хлорид за организмот, оваа супстанца не треба да се злоупотребува. Вишок сол доведува до задржување на течности во организмот, а тоа создава дополнителен стрес на бубрезите и срцето. Вишок на сол резултира со отекување на екстремитетите, предизвикувајќи главоболки и разни болести на органите. Големи количини сол го зголемуваат крвниот притисок, што може да предизвика срцев или мозочен удар. Исто така, во последниве години се вршат студии кои покажуваат дека високи количини сол ги забавуваат менталните перформанси.

Бидејќи солта задржува течност, нутриционистите честопати силно препорачуваат да се избегнува, бидејќи голема количина од тоа предизвикува стагнација на течности, едем и зголемување на телесната тежина. Затоа, во губење на тежинатасол не може да се користи воопшто или нејзината количина може драстично да се намали.

Стапка на сол

На прашањето за дневната стапка на сол, експертите на СЗО одговараат дека оваа количина не треба да биде поголема од лажичка. Бидејќи во современи услови, едно лице многу често јаде надвор од домот, за толку зафатени луѓе овој број мора да се намали за еден и пол, па дури и за два пати.

Солење вода

Општо, дневната стапка на сол зависи и од возраста на лицето:

  • За новороденчињата, солта воопшто не се додава во храната.
  • За деца под 3-годишна возраст, количината на сол не треба да надминува 2 грама.
  • За деца под 10 години, доволно е 4 грама сол на ден.
  • И за возрасни, овој број не треба да надминува 5 грама.

Ве советуваме да ги следите препораките на експертите и да не ја надминувате препорачаната количина сол. На овој начин можете да останете здрави. Исто така, не треба да користите премногу храна во ресторанот. Во прилог на голема количина сол, може да се додадат и други супстанции „некорисни“ за здравјето, на пример, шеќер и маснотии.

Слични написи

Остави одговор