Дома Здравје Дали ласерското отстранување на влакна е штетно за здравјето?

Проблемот со активен раст на несакана коса на телото и лицето за жена од која било возраст секогаш останува релевантен, бидејќи прекумерната вегетација се смета за знак на мажественост и занемарување. Дамите се обидуваат да се збогуваат од овој недостаток на сите можни начини - од традиционални, како што се бричење и пинцети, до најнови - фото, елос и ласерско отстранување на влакна. Колку е ефикасно можно да се реши овој проблем со радикален метод? Може ли ласерското отстранување на влакна да биде штетно за убавината и здравјето?

Подготовка за постапка со ласерско отстранување на влакна

Како и секој козметичка процедура, ласерското отстранување на влакна бара внимателна подготовка и почитување на сите препораки.

Основни услови:

 1. Светла кожа. Ако сте сопственик на бронзен тен, овој метод за отстранување на влакна не ви е достапен. Затоа, експертите препорачуваат да се откажат од посета на солариум и сончање 2-3 недели.
 2. Косата не треба да биде пократка од 4-5 мм. За да го постигнете ова, треба да користите жилет или тример 3-4 дена пред сесијата.
 3. Забрането е да се отстрани вегетацијата со восок, да се извади или олесни однапред.
 4. При епилација на лицето или областа на бикини, можна е анестезија по препорака на специјалист, како и третман со антисептици.
 5. Кога користите ласер, козметичарот и пациентот носат заштитни очила за заштита на рожницата на окото од зрачење.

5

1

Постапка за ласерско отстранување на влакна

За време на епилациската сесија во клиниките и салоните за убавина, лекарите користат специјални ласерски уреди, кои се поделени во неколку видови според длабочината на продирање и брановата должина:

 • Руби - е предок. Генерира бранови кои целосно се апсорбираат од меланин. Willе биде ефикасно за луѓе со светла кожа со темна боја на коса. Апсолутно контраиндицирана за штавените русокоси.
 • Александрит - има многу висока фреквенција на пулсот. Најчестата ви овозможува да го намалите бројот на сесии на минимум. Погоден е за дами чија боја на коса е потемна од светло-кафеавата сенка, а кожата е од типот I и II според Фицпатрик.
 • Диода - зраците од овој тип на ласер продираат во подлабоките слоеви на епидермисот, се користи за секој фототип.
 • Неодимиум - ретко. Ефикасно за отстранување на светла вегетација на умерено темна кожа.

Настапот на еден од најбезбедните тип на отстранување на влакнаврз основа на активниот ефект на греење на ласерот. Благодарение на зрачењето, продирајќи во горните слоеви на епидермисот, пигментот меланин, кој е содржан во косата, е уништен. Ласерскиот пулс стигнува до самиот фоликул на косата и го уништува. Во исто време, зраците не оставаат траги на кожата, што избегнува болни сензации. За време на сесијата, најчесто може да се почувствува само мало чувство на пецкање.

23970405-лазернаја-епилијација-москва-дека

ласер

Може ли ласерското отстранување на влакна да биде безболно?

Ова прашање е од интерес за сите жени, без исклучок, кои се одлучиле за хардверско отстранување на влакна. Обично, експертите ги уверуваат пациентите дека нема да чувствуваат непријатност за време на сесијата. Отстранувањето на влакна е речиси безболно благодарение на најновата опрема на највисоко ниво. Тие имаат вграден посебен систем кој не дозволува прекумерно загревање - кожата не страда од дејството на ласерот. Затоа, дополнителна анестезија може да се користи само кога клиентот сам го бара тоа. Најчесто се користи на чувствителни области на лицето, под пазувите и бикини.

Зони со ласерско отстранување на влакна

Ласерското отстранување на влакна е универзален метод за борба против несаканата вегетација и е погоден за лекување на која било област на телото и зони на разни „занемарувања“. Но, отстранувањето на влакна е особено популарно кај жените:

 1. Над горната усна и во назолабијалниот триаголник. Понекогаш, поради хормонални нарушувања, девојчињата имаат таканаречени „антени“. Ласерските зраци ќе помогнат да се ослободите од нив за само 5-10 минути. Сепак, за долгорочен ефект, ќе бидат потребни 3 до 5 сесии. Депилацијана лицето се смета за најризично. Кожата тука е тенка, чувствителна и постои ризик од изгореници и неоплазми - молови и папиломи. Затоа, подготовката вклучува задолжителна консултација со лекар. По првата сесија, понекогаш има црвенило и оток, што исчезнува за 2-3 часа.
 2. Друга област која бара зголемена грижа и внимание е областа за бикини. Мазната и нежна кожа на пубисот и перинеумот одамна е правило за добар вкус. Делумно или целосно отстранување на влакна може да се изврши со помош на ласерски уред. По постапката, потребна е одредена грижа за интимната област. Во никој случај не треба да се навлажни воспалените места и да се користи тврд сунѓер уште еден ден по сесијата. Неопходно е да се нанесе специјален крем кој ќе ја намали иритацијата. Посета на солариум и сауна е строго забрането две недели.

бикини-1

59282093-лазернаја-епилијација-куда-поети

епилјација5

Колку често треба да правите ласерско отстранување на влакна?

Ласерската епилација ја отстранува несаканата вегетација долго време. Но, има еден значаен недостаток - за да го постигнете посакуваниот резултат, треба да завршите цел курс, кој се состои од 4-8 сесии. Тие можат да се вршат на секои 20-40 дена. Така, можно е целосно да се уништи линијата на косата во одредена област не порано отколку во 5-6 месеци. Ова се должи на фактот дека фоликулите минуваат низ неколку фази на раст и задачата на козметологот е да ја "фати" активната фаза - анаген.

Дали косата расте повторно по ласерско отстранување на влакна?

Се разбира, ова прашање не може да не ги интересира дамите кои сакаат да ги отстранат омразените влакна на телото со помош на ласерски апаратако не засекогаш, тогаш долго време. На крајот на краиштата, оваа постапка е многу скапа, а пациентот сигурно сака да знае за што плаќа.

Козметолозите обично одговараат позитивно. Да, навистина, овој вид на отстранување на влакна не е лек во борбата за совршено мазна кожа. За да разберете зошто, треба да разберете како работи ласерот. Дејството на најновиот апарат е насочено кон уништување на меланинот, пигментот кој дава темна боја на косата. Се должи на ова структурата на фоликулот се менува и буквално изгори. Но, по одреден период, вегетацијата повторно се појавува. За да се ослободите од него засекогаш, треба да бидете трпеливи. Најверојатно, ќе бидат потребни околу 4-8 сесии, а можеби и повеќе.

3

lazernaya-epilacia-verxney-guby-foto_11

lep3

Вродени влакна по ласерско отстранување на влакна

Во постојаната борба за мазна кожа, жените често се соочуваат со таков непријатен феномен како вродените влакна.

Влакната, поради постојаните мерки за нивно отстранување, стануваат послаби, потенки, кожата, напротив, груба. Кога не можат да ги пробијат густите слоеви на епидермисот, тие продолжуваат со нивниот раст под нив, формирајќи апсцес. Проблемот се влошува постојано чешањецрвенило, па дури и појава на старечки дамки. Резултирачките црни точки не изгледаат многу естетски пријатни. Сето ова зборува за неправилно избрано или неписмено извршено отстранување на влакна дома. Постапката за салон ќе ги намали ризиците на минимум, бидејќи специјалистот обично одговорно пристапува кон ова прашање и не занемарува дезинфекција. За среќа, ласерското отстранување на влакна спречува вродени влакна.

lazer_cherez_mesjac

ozhog-posle-lazernoj-jepiljacii

осложен-v-vide-ozhoga-posle-diodnogo-lazera

Изгореници по ласерско отстранување на влакна

Скоро секој салон ќе ви каже дека постапката за ласерско отстранување на влакна е потполно безбедна и ризикот од изгореници или старечки дамки е сведен на нула. Но, дали е навистина така?

За да ја дознаете вистината, треба да ги проучите факторите што можат да предизвикаат изгореници:

 • премногу темна, затемнета кожа;
 • неточни поставки на ласерот;
 • прекумерно висока густина на зракот;
 • недоволен третман на кожата со специјално средство за ладење;
 • техничка неисправност на опремата.

Така, гледаме дека голем степен на одговорност лежи кај специјалистот што ја спроведува оваа постапка. Затоа, треба внимателно да изберете козметик, потпирајќи се главно на нивото на неговите квалификации и позитивните критики на клиентите. На крајот на краиштата, вашата грешка во оваа ситуација може да доведе до такви непријатни последици како црвенило на кожата, нејзино воспаление, па дури и изгореници од 1 степен. Во секој случај, ако се појават такви проблеми за време или по сесијата, не треба да се лекувате самостојно, но подобро е веднаш да се консултирате со лекар.

Дали е можно да се сончате по ласерско отстранување на влакна

Секако, секоја девојка, особено пред почетокот на сезоната на пливање, сака да изгледа совршено. И чоколадниот тен, како и совршено мазната кожа, можат да дадат доверба во неговата неодоливост. Но, излегува дека не треба да се сончате по отстранувањето на влакната. Дали е ова мит или е вистина?

Не е тајна дека било кој вид отстранување на влакнаго повреди горниот слој на епидермисот. Кожата станува поподложна на разни инфекции. Во такви моменти, треба да бидете повнимателни за грижата за неа. Основни правила:

 • не користете лосиони и тоници засновани на алкохол;
 • забрането е влажно и активно триење на кожата со сунѓер во рок од 12 часа по постапката;
 • не се сончајте во солариум и на отворено сончево зрачење најмалку 15 дена.

Во случај на занемарување на основните препораки, не е исклучена појава на пигментација и изгореници на кожата. Тенот ќе лежи нерамномерно, а ефектот по епилацијата ќе се намали.

Ласерско отстранување на влакна1

2__1_

Ласерско отстранување на влакна - контраиндикации

Ласерското отстранување на влакна не се смета за козметика, туку за медицинска постапка.

Категорично е невозможно да се користи ласер со следниве дијагнози:

 • проблеми со срцето и крвните садови;
 • онколошки заболувања;
 • дијабетес;
 • епилепсија;
 • туберкулоза;
 • преосетливост на кожата.

За време на бременоста, при земање антибиотици и склоност кон алергиски реакции, императив е да се консултирате со лекар.

Резултати за ласерско отстранување на влакна според прегледите

Дали сè уште се сомневате дали резултатот по ласерско отстранување на влакна вреди за парите потрошени за тоа? Можеби конечниот избор ќе го направат оние кои веќе се одлучиле за оваа постапка.

Евгенија, 26 години:

Пред шест месеци, првпат дојдов ласерско отстранување на влакнаподрачја под пазувите и бикини. Да бидам искрен, најпрво се разочарав и жалев за потрошените пари. Не само што се чувствувате засрамени пред докторот, туку и постапката во оваа област е доста болна. После неколку дена почнаа да излегуваат „изгорени“ влакна, изгледаше грдо. Но, по втората сесија, заборавив на бричење цели пет години.

Татјана, 20 години:

Читам застрашувачки прегледи дека на девојчињата кои не родиле им е забрането да користат ласер. Во клиниката, тие ми објаснија дека зраците продираат само во горните слоеви на кожата и внатрешните органи не се изложени на зрачење. Се пријавив на првата сесија, многу се плашев од болка. Се испостави дека е дури и пријатно, доста се трнеше. По две недели, косата е малку гранка, но сега е значително полесна и потенка.

Александра, 35 години:

Неодамна завршив цел курс за отстранување на влакна - 5 сесии. Отстранета коса и бикини. Јас сум многу задоволен, планирам да одам повторно на есен, треба да ги ставам нозете во ред. Едно нешто што можам да кажам сигурно - ласерското отстранување на влакна не може да се спореди со бричење или восок. Да, не е ефтино, но нема иритација и ефектот трае долго.

Слични написи

Остави одговор