Дома убавина Сè што секоја жена треба да знае за отстранување на влакна во бикини

Кои жртви ги прават претставниците на прекрасната половина на човештвото во борбата за беспрекорно мазна кожа. Во пресрет на почетокот на сезоната на капење, проблемот со прекумерното „подбивање“ во интимната зона станува итен. Област за бикинибара прецизна нега поради посебната чувствителност на кожата. Денес во салони за убавина ни се нудат многу различни методи за отстранување на влакна. Дали резултатот е толку добар по новоотворените скапи процедури? Или треба да им верувате на традиционалните методи што се докажаа со текот на годините?

содржина

Бикини ласерско отстранување на влакна

Овој метод се базира на моќен ефект на греење. Ласерските зраци продираат во горните слоеви на епидермисот и делуваат на фоликулот на косата. Поради ова, меланинскиот пигмент е уништен, а фоликулот буквално изгори.

За да се елиминира вегетацијата целосно подолго време, ќе бидат потребни неколку сесии, обично од 5 до 10.

Козметолозите уверуваат дека денес овој вид отстранување на влакна е најбезболен. Навистина, повеќето жени чувствуваат само мало чувство на пецкање и чувство на пецкање. Навистина, во најновите ласерски уреди, инсталирани се системи за ладење кои не дозволуваат прегревање. Сепак, кога станува збор за грижа за интимната област, нема консензус. Кожата во оваа област е деликатна и чувствителна и појавата на непријатност е честопати неизбежна. Но, резултатот е достоен за тоа, бидејќи ефектот на ласерско отстранување на влакна трае неколку години.

1

Депилација со бикини

Уште од античко време, смолата и восокот ги користеле жените за отстранување на влакна, вклучително и во интимната област. Механизмот на дејствување на овој ефикасен метод од тогаш практично не е променет: на кожата се нанесува агенс за течна депилација, а по некое време се отстранува заедно со влакната. Резултатот од постапката обично трае неколку недели.

Експерименталните девојки вежбаат подолго време депилацијаДома. За епилација, можете да користите и готова паста и подготвени сами. Како и да е, салонската постапка ќе обезбеди повисоко ниво на ефикасност и ќе ја елиминира појавата на изгореници.

2

Бикини епилација со епилатор

Заедно со бричењето, еден од најчестите и достапни начини да ја направите кожата по свириста е да користите специјална машина за бричење. Современите епилатори доаѓаат со интимни украси, белезници за ладење и функција на вода за да се направи процесот помалку болен. Конс на овој метод:

 • ризик од иритација, вродена коса;
 • непријатност;
 • неможност за целосен третман на областа на бикини.

Ефектот од користењето на епилаторот трае 1-2 недели, со текот на времето влакната стануваат потенки и полесни.

333

Бикини за отстранување на влакна од шеќер

Друг модерен метод за епилација е бегајќи се... Во принцип, тоа е слично на депилацијата со восок. Само наместо восок, се нанесува мешавина од шеќер, вода и сок од лимон на кожата, и против растот на косата, а потоа се вади со остро движење по должината на растот. Вреди да се напомене дека shugaring е одличен за епилација на деликатни области, бидејќи резултатот од работата со паста направена од природни состојки е исто така одличен пилинг. И благодарение на специјалната технологија за отстранување на влакна (со раст), вродените влакна не се појавуваат.

Карактеристики на методот:

 • има минимум контраиндикации;
 • ефектот трае 15-20 дена;
 • погоден дури и за кратка коса;
 • пастата може да се нанесе разладена;
 • смесата е хипоалергична.

4

44

Елос епилација за бикини

Епилација на елосденес е вистински чекор напред во хардверската козметологија. Во Русија, сè уште не е толку популарно, сепак, многу странски starsвезди веќе подолго време прават избор во корист на оваа опција за отстранување на несаканата вегетација од областа на бикини.

Суштината на методот лежи во комбинираното дејство на оптичката и електричната енергија. Специјалистот третира области на кожата со светлосни трепкања. Зраците продираат во горните слоеви на епидермисот и ги уништуваат фоликулите на влакната. Во исто време, негативните ефекти врз кожата се минимални благодарение на гелот за ладење.

Една сесија може да трае од неколку минути до еден час. За да ја задржите кожата кадифена до 5 години, ќе треба да извршите неколку процедури, најчесто од 5 до 8.

55

Што е бразилско отстранување на влакна

Интригантното име „Бразилско отстранување на влакна“ или на кратко Бразилец значи целосно и длабоко отстранување на вегетацијата од целата интимна област, вклучувајќи ја и срамната област, перинеумот и меѓуглутеалното превиткување.

Овој термин се појави пред неколку децении, кога бразилските сестри го отворија својот салон за убавина на Менхетен и му соопштија на целиот свет дека идеалната мазност на деликатната зона за солени убавини на нивната земја одамна стана традиција.

Условно бразилскиможе да се подели во два вида:

 • краткорочно отстранување на влакна - ова вклучува мешање и депилација. Ефектот трае од 1 до 3 недели;
 • епилација "засекогаш" (или, поточно, за 5-10 години), - се изведува со користење на најновите хардверски методи.

Бразилско отстранување на влакна

Видови отстранување на влакна во бикини

Во зависност од преференциите на клиентот и степенот на областа за отстранување на влакна, областа на бикини може да се епилира на неколку начини:

 1. "Класик" - најпопуларен, погоден за срамежливи луѓе кои не се подготвени за смели експерименти. Ова подразбира отстранување на влакна долж линијата на гаќи.
 2. Целосно отстранување на влакна - вклучува уредно „обликување“ на јавната површина.
 3. При вршење француско отстранување на влакна, останува многу малку вегетација - само тесна лента од пубисот до задникот ќе ја украси интимната област.
 4. Бразилското (холивудско) отстранување на влакна е вистински тренд кај дамите кои сакаат радикално да го решат проблемот. Средство за целосно и длабоко отстранување на влакна, вклучувајќи ги перинеумот и задникот.
 5. Креативно отстранување на влакна - за оние кои сакаат да се задоволат себеси и својата сакана со необична интимна фризура, на пример, во форма на срце или зачинета стрела. Летот на фантазијата на дамата, нејзините вкусови и желби ќе помогнат да се реализира најнеобичниот „проект“. Искра, rhinestones, повеќебојни пердуви и други украси можат да и помогнат во тоа. Единствено треба само однапред да разговара за вашите преференции со господарот и да избере матрица.

6

Како да ги епилирате бикини дома

Успешно отстранување на влакна дома е сосема можно ако строго ги следите сите правила и препораки. За првото искуство, најсоодветен избор е депилација... За да го направите ова, користете:

 • восочни ленти;
 • восочна паста со средна температура - идеална за домашна употреба: продадена во тегли, комплетна со специјална шпатула за лесна дистрибуција;
 • врелиот восок е чисто салонски производ и бара посебна опрема за да се загрее.

Подобро е да го започнете вашиот познаник со депилација со употреба на восочни ленти. Тие треба да се купат во специјализирани продавници или аптеки. Притоа, забележете:

 • врз основа на што се прават лентите - хартија или ткаенина. Принципот на работа е ист за нив, но хартиените картички се доволни за едно време, поради ова цената е многу пониска. Ткаенина - поскапа, но восокот не се нанесува на нив, ќе мора да се купи одделно;
 • за да избегнете непријатни изненадувања, проверете ги рокот на траење и правилата за складирање.

7

жешка

Како да се епилира бикини дома со восочни ленти - чекор по чекор инструкции

 1. Првата фаза вклучува подготовка на кожата. Користете жилет или тример за претходно да ја исечете косата на 3-4 мм. Направете топол туш за да ги зголемите порите. Во овој случај, можно е да се користи пилинг кој ексфолира мртви клетки. Епилацијата во бикини е доста болна, затоа 2-3 часа пред сесијата, ставете спреј за анестезија во областа на бикини и покријте го со филм за храна одозгора.
 2. Потоа исечете ги лентите во тесни ленти и загревајте ги со триење помеѓу дланките.
 3. Излупете го лепливиот дел и нанесете, енергично измазнувајќи ја лентата против растот на косата.
 4. Почекајте неколку секунди и повлечете ја лентата со остро движење на раката, додека ја држите кожата за да спречите појава на модринки.
 5. Повторете ја постапката на сите области кои бараат третман.
 6. Отстранете го остатокот од восок со марамчиња, кои обично се продаваат со производи за епилација.
 7. Дезинфицирајте ја кожата со лосион без алкохол. Не е излишно да се нанесува компрес со календула или алое.

Запомнете дека епилацијата на длабоки бикини дома е доста проблематична. Подобро е да им го довериме на професионалци. А, отстранувањето на влакната долж долната облека или во срамната област не бара посебно искуство и умешност.

1070532

Како да ја подготвите кожата за епилација на бикини

Со цел резултатот по отстранувањето на несаканата вегетација да донесе само позитивни емоции, придржувајте се до неколку едноставни правила:

 1. Подобро е да се подготвите за постапката однапред, кожата треба да биде чиста, без црвенило и воспаление. Beе биде идеално ако посетата на козметичарот се совпадне со 4-10 дена по завршувањето на менструацијата, бидејќи во овој период болката е минимална.
 2. Ако планирате да го сторите тоа хардверска епилација, вреди да се воздржите од посета на солариум и сончање неколку недели пред сесијата. Во спротивно, овој метод едноставно нема да биде достапен за сопствениците на бронзен тен.
 3. Однапред внимавајте влакната да се разгранат за 4-5 мм.
 4. Со зголемен праг на болка, има смисла да се користат ослободувачи на болка. Кои - лекарот ќе ти каже.
 5. Земете топол туш или бања пред да ја направите процедурата дома, ова ќе помогне да се отворат порите и процесот ќе се одвива полесно. Исто така, ќе биде корисно да се користат пилинзи кои ги отстрануваат нечистотиите и мртвите клетки на кожата.

32e97aacc8e9

Област за бикини по епилација: иритација, вродени влакна и други проблеми и нивни решенија

Убавината, како што знаете, бара жртва. Иритација и воспаление на кожата, мали гребнатини и гребнатини, вродени влакна - ова е нецелосен список на проблеми што може да ги добиете во борбата за мазност на кожата. Затоа, не треба да чекате за нивниот изглед, но подобро е да се вооружите со информации што ќе помогнат да се спречат непријатните последици.

Мерки за превенција

 1. Пред сè, треба да се грижите за дезинфекција. За да го направите ова, веднаш по постапката, исплакнете ги остатоците од производите за отстранување на влакна со топла вода или, во случај на депилација, со брис натопен во растително масло. Следно, лекувајте ја повредената кожа со лосион без алкохол.
 2. За ублажување на благото воспаление, користете хидратантен крем или лек против изгореници што содржи пантенол. Ова ќе ја смири кожата и ќе ја направи еластична.
 3. Пред домашните третмани, топол туш и пилинг можат да помогнат во омекнување на кожата и подобрување на циркулацијата на крвта. Кога се бричите, не заборавајте да користите гел или пена.

Воспаление по епилација

Ако кожата е тенка и чувствителна, не може да се избегне појава на микро повреди, исеченици и гребнатини. Но, можете да ги намалите негативните последици користејќи неколку докажани методи:

 1. По завршувањето на сесијата, избришете ја погодената област со хидроген пероксид или лосион. Главната работа е дека користениот производ е мек и не содржи алкохол, во спротивно процесот на регенерација на епидермисот ќе се забави. Маслото од чајно дрво, компресот од тинктура од календула, камилица или алое ќе помогне во зараснување на мали рани и гребнатини.
 2. После тоа, препорачливо е да ја подмачкувате кожата. специјален кремпо депилација. Како последно средство, можете да земете какво било природно масло - зеленчук, маслиново или ленено семе.
 3. Секоја маст или спреј од изгореници, на пример, "де-пантенол", може да го отстрани силното црвенило.

7

Проблем со вродена коса

Вродената коса е една од последиците од неправилниот избор на производи за отстранување на влакна. За жал, не секоја салонска постапка може да го исклучи тоа.

За време на постојано механичко дејство, влакната стануваат потенки, горниот слој на епидермисот, напротив, станува погуст. Во овој случај, косата што не е во можност да се пробие почнува да расте под кожата. Пустулите и црните точки не изгледаат естетски пријатно однадвор.

Кога се обидувате сами да го решите проблемот, се јавува воспаление и постои ризик да се воведе во инфекција. Најдоброто нешто што треба да се направи во оваа ситуација е да контактирате со дерматолог и козметичар кој ќе го одреди вашиот тип на кожа и ќе ве советува за оптимален производ за отстранување на влакна.

77

Изгореници и старечки дамки

Неписмена егзекуција ласерско отстранување на влакнаможе да доведе до разни компликации - од црвенило до изгореници од 1 степен, како резултат на што често се појавуваат старечки дамки. Причината за ова може да биде неправилна поставка на ласерот, и прекумерно исончана кожа на пациентот и недоволна примена на специјална течност за ладење. Во секој случај, козметичарот е одговорен за последиците. Затоа, внимателно разгледајте го вашето пребарување, засновано на нивото на квалификации, искуство и повратни информации од клиентите.

Во кои случаи е невозможно да се направи епилација во областа на бикини

Без оглед на тоа што сте избрале средства за отстранување на влакна, мора да следите голем број правила и препораки со цел да избегнете непријатни последици во форма на иритација и воспаление на кожата. И најдобро е да се консултирате со лекар, бидејќи постојат болести во кои некои видови на отстранување на влакна во областа на бикини се строго контраиндицирани, имено:

 • проблеми со срцето и крвните садови;
 • дијабетес;
 • онкологија;
 • егзема;
 • дерматитис;
 • туберкулоза;
 • алергии и преосетливост на кожата.

За време на бременоста и при земање антибиотици, треба да бидете внимателни кога пристапувате кон постапката на елос, фото, ласерско отстранување на влакна.

епилијација-бикини-01

Епилација на бикини за бремени жени: добрите и лошите страни

Во секоја животна ситуација, важно е жената да се чувствува убаво и самоуверено. И мазната кожа е вклучена во неопходните минимум барања - на крајот на краиштата, ова веќе не е само почит кон модата, туку основно правило за хигиена. Размислете за добрите:

 1. Обработката на оваа зона бара многу напор, а во подоцнежните фази на раѓање бебе, надворешната помош ни помага.
 2. Бременоста не е причина да се започнете: да бидете посакувани, да се чувствувате пријатно и да одржувате познат изглед е честа желба на секоја жена;
 3. Редовна епилацијаосетно ја одржува хигиената и чистотата на гениталиите, што е многу важно во овој момент.

Но, покрај непобитните предности, постојат силни аргументи „против“:

 1. Хардвер и хемиски процедури за отстранување на влакна за време на бременоста се на списокот на забранети. Ова се должи на ниското ниво на знаење за влијанието на зрачењето на светлината и ласерските бранови врз здравјето на мајките и децата. И хемикалиите можат да предизвикаат алергиски реакции.
 2. Механичкото отстранување на вегетацијата на кожата (shugaring, депилација, итн.) Исто така не е безопасно. Вреди да се откажете од овие средства во текот на првите 12 недели од бременоста, кога постои најголем ризик од спонтан абортус. Ако идната мајка не ги користела овие методи на отстранување на влакна претходно, тогаш ова исто така може да биде голем стрес за ранливиот организам, бидејќи чувствителноста на кожата значително се зголемува, а болните сензации значително се зголемуваат.
 3. Најприфатливиот и најбезбеден начин да се грижите за зоната за бикини е бричењето. Но, тука има и стапици. Научниците откриле дека редовната траума на кожата со сечило создава поволни услови за размножување на патогени бактерии. Инфекцијата со опасни инфекции претставува закана за здравјето на мајката и детето.

888

Производи за отстранување на влакна во бикини: кремови, восоци, апарати

Современата индустрија за убавина нуди широк список на опции за деликатната кожа на деликатната област. Да ги разгледаме најуспешните методи кои заслужуваат внимание:

 1. Креми за отстранување на влакнаможе да се најде во која било специјализирана продавница. Хемикалиите што ги содржат влијаат на фоликулот и придонесуваат за опаѓање на косата. Најпопуларните брендови на креми се Veet (може да се користат под туш) и Сали Хансен (погодна за чувствителна кожа).
 2. Првите спомнувања за депилација и избегнување се појавија во времето на Клеопатра. Античката грчка убавица користела мешавина од восок и мед за да ја отстрани линијата на косата, на која се додаваат лековити билки за да се ослободи иритацијата од кожата. Во денешно време, готови пасти од разни производители може да се купат во која било продавница за козметика. Најпознати се хипоалергичните производи Kapous, Lady Caramel и Nada Sweet.
 3. Радикалните хардверски методи за отстранување на влакна се многу поефикасни и помалку болни. Сепак, нивниот значителен недостаток е нивната висока цена. Третманот на бикини зоната со ласер ќе ве чини 3000-4000 рубли, а исто толку и фотоепилацијата. За отстранување на влакна Елос ќе мора да платите во просек 5000-8000 рубли.

111

0020170447

Епилација на бикини: фотографии пред и по

8eizE1Kqu60

59282093-лазернаја-епилијација-куда-поети

1441187612_lazernaja_jepiljacija_v_oblasti_bikini1441189038_lazernaja-jepiljacija-бикини

1441192152_lazernaja_jepiljacija_zony_bikini

ab59e87cf36d50cc2030ceddd5358b84

Епилација на бикини - видео

Слични написи

Остави одговор