Дома Здравје Бременост Испуштање од породилиште

Секоја идна мајка се грижи и го поставува прашањето: што однесете со вас во болницаи како да го облечете вашето бебе за испуштање.Во написот, ќе ви кажеме за првите неопходни работи што треба да ги понесете со вас и кои да ги избегнете грешките при собирање на торбата.

Што треба да бидете отпуштени од болницата

Пред да го објавиме целиот список на работи, ќе ве предупредиме: сите работи мора да се подготват однапред пред породувањето. Прво, за подоцна да не им објаснувате на сопругот или роднините како изгледа вашата блуза или фустан. Второ, нервите ќе ви бидат мирни и бебето нема да биде нервозно со вас.

Список на неопходни работи за испуштање од породилиште:

 • Облека за вас. Најдобро е да подготвувате работи што сте ги носеле за време на бременоста, како стомака вишокот килограми ќе остане уште некое време.
 • Плик и облека за бебиња.Секако, мора да се земат предвид сезоната и времето.
 • Декоративна козметика. Апсолутно сите мајки сакаат да изгледаат одлично на своите фотографии. Затоа, не заборавајте ги овие важни атрибути за убавина.
 • Удобни чевли. Подобро е да ги ставите петиците настрана за подоцна, тие можат да ја фатат или извртат вашата нога.
 • Цвеќиња или слатки за медицинскиот персонал.

2

Важна точка: подобро е да не користите парфем, за да не предизвикате алергиска реакција кај вашето дете.

Исто така, роднините или сопругот можат да донесат исправувач или виткање коса. Подобро е да заборавите на производите за стајлинг засега.

Поставете отпуст од болницата на есен

Прашајте го вашиот лекар за датумот на достасување пред да купите комплет за празнење. 2-3 недели пред часот Х, погледнете ја временската прогноза за тој ден. Од овој момент, можете да започнете патувања за шопинг во потрага по посакуваната опција.

3

Стандарден комплет за празнење за бебе:

 • капа;
 • елек;
 • комбинезон е тенок;
 • топла капа;
 • плик со средна тежина.

Запомнете дека вашето бебе ќе влезе во автомобил и нема да има студ. Затоа, не претерувајте со „топлината“ на нештата. Во спротивно, можете да му дозволите на детето да се прегрее, а тоа ќе влијае на неговата благосостојба.

Зимски комплет за испуштање од болница

Размислете за времето кога ја одбирате облеката. Има топли и ладни зими. Затоа, треба да се потпрете на температурните услови. Можно е есенскиот комплет да се појави до крајот или почетокот на зимата.

4

Зимска облека за детеза празнење:

 • капа и топла капа;
 • долната кошула е тенка и топла;
 • лесни комбинезони или изолиран;
 • изолиран плик.

Ако денот на испуштање падне на силни мразови, тогаш обидете се да го покриете лицето на бебето со топла, но дише крпа. Нема да трае долго за да се стигне до автомобилот, но една секунда ладен воздух е доволна за новороденче да добие пневмонија.

Летно отпуштање од болница

Во лето, сè е многу полесно отколку во другите сезони.

Се разбира, не зборуваме за шорцеви и маици, но земајќи ги предвид и летните горештини, исто така е неопходно.

Комплет облека за испуштање на бебето во текот на летото:

 • капачето е светло;
 • комбинезонот е лесен;
 • елек;
 • плик или облечена пелена.

Гребаници може да се додадат на целата листа, бидејќи рацете на бебето можат да бидат слободни со цел да се избегнат случајни гребнатини на ноктите.

5

Запомнете: целата облека треба да биде изработена од природни ткаенини, по можност од памук. Бебешката кожа е сè уште многу деликатна и има потреба од нега. Исто така, не заборавајте дека сите шевови мора да бидат на предната страна.

Друг важен совет: купете облека што можете да ја носите на вашето бебе во иднина. Постојат практични опции - трансформирачки плик. Моделот може да се трансформира од плик во комбинезон, што е многу погодно кога бебето ќе порасне.

Декорации за испуштање од болницата

Подеднакво клучен момент е средбата од болницата. Сè треба да биде совршено на овој ден.

Да започнеме по редослед:

 • Автомобил Сè може да се набави во редовната продавница „Сè за празник“. Налепниците "Оди за ќерка ми" или "Оди за мојот син" сè уште се релевантни. Исто така, добра идеја е да го декорирате автомобилот со балони. Но, не претерувајте, инаку ќе биде незгодно да се вози.
 • На излезот од породилното одделение. Трендот станува модерен - лансирање на балони. За да го направите ова, можете да контактирате со специјализирана организација за украсување со топки. Идејата е следна - мрежа во форма на срце со посебен кабел. Во него се ставаат топки. Во вистински момент, некој ја влече низата и топчињата летаат нагоре. Ефикасно, убаво, незаборавно. Патем, не заборавајте да го фотографирате или снимите овој прекрасен момент.
 • Декорација на дворот, влез. Дворот е, се разбира, украсен ако имате приватен дом. Во дизајнот на влезот нема граници - букви, броеви, топки, честитки.

6

 • Букви од стиропор. Можете да ги декорирате wallsидовите на стан или дворот на приватна куќа. Тоа зависи од вашите фантазии и буџет, бидејќи таквиот дизајн не е ефтин.
 • Детска соба. Подобро е да се направи без топки тука. Прво, може да пукне и да го исплаши бебето. Второ, не треба дополнително шушкање. За празнична атмосфера, пом-пом направени од филц или хартија, шарени честитки или букви направени од дрво со името на бебето се соодветни. Многу често тие се обесени над креветот на новороденче.
 • Ако мама и бебе имаат сили за маса за вклучена маса, тогаш можете да организирате CandyBar. Со други зборови, слатка трпеза. Шампањ и слатки во оригиналната изведба ќе бидат добар крај на празникот.
 • На разделба, може да се дадат гости незаборавни подароци... На пример, кригла со датумот на раѓање и името на бебето, календар или чоколадна лента.

Вашите идеи можеби не се ограничени на ова! Започнете со вашиот буџет. Главната работа е дека вашето бебе е здраво!

Слични написи

Остави одговор