Дома убавина Јапонски маникир

Јапонски нокти- релативно нова постапка насочена кон грижа за слаби, кршливи, лупи нокти, сува кожа на рацете, зад ноктите по продолжување... Во салоните за убавина, таков маникир чини многу пари, па затоа има смисла да се купи комплет што ќе биде доволен за околу 190 сесии. Постапката вклучува обработка и негување на ноктите и кожата со корисни природни состојки и витамини.

Како се прави јапонски маникир d31388780l

На ноктиизведена на два начина: со комплети Masura и P Shine. Разликата е мала, затоа изберете што сакате и одговарате на вашите раце.

 1. Прво, треба да ги исчистите ноктите од стариот слој, по што кожата и ноктите се обезмастени.
 2. Должината и обликот на плочите за нокти се корегираат со датотека за нокти, по што секоја шајка се полира со буф.
 3. Кутикулатретирајте со средство за омекнување.
 4. После неколку минути, лизнете ја кората со стапче од портокал и извадете ја. Земете витамински серум од комплетот Masura и подмачкајте ја кожата и ноктите за да ги нахраните.
 5. Исушете ги ноктите и намастете ги со паста со минерали вметнати во сетот со стап. Полирајте го со посебен блок од основата до врвовите на плочите.
 6. Претпоследниот допир е попрскување со полиран прашок за сјајот на ноктите. Користејќи полиран блок, истријте го во вашите нокти со брзи, остри движења насочени во различни насоки.
 7. По завршувањето на маникирот, можете да направите топла или ладна масажа користејќи билни кеси со додавање на морска сол, а потоа да ја подмачкувате кожата на рацете со масло или негување крем.

Со сетот P Shine, маникирот изгледа малку поразлично. јапонија

 1. За 10-15 минути се прави топла омекнувачка бања за раце, се прави мек пилинг за кожата.
 2. Рацете се обезмастени со оризово млеко, ноктите се размачкуваат со сурутка од краставица.
 3. Следно, плочите за нокти се третираат со облога што содржи калциум, протеини, церамиди, бисерен прав.
 4. Меката кожа на кутикулите се третира со портокалов стап.
 5. Ноктите се полираат со блок и паста.
 6. Потоа тие се попрскуваат со прав и повторно се полираат.
 7. Последни чекори: Масирајте ги рацете со билни кеси и сол или масла и подмачкајте ги рацете со крем.

Јапонската процедура трае околу 60 минути. Се препорачува да се прави еднаш на секои неколку недели. Восокот во прав ќе трае до 21 ден, оставајќи ги ноктите сјајни со розово-сјај. Прашокот не се мие со вода, супстанции што содржат алкохол, детергенти. По нокти, можете покријте со какви било лакови, или само оставете го како што е.

Комплети за јапонски маникир 34986256

Најдобри и најефикасни комплети се Masura и P Shine. Првиот вклучува: може да се вметне NI паста со минерали, пар стапови, прашок за полирање HON, блок за полирање кожа од велур или теле, масла, раствор за омекнување на кутикулите.

Вториот комплет се состои од: дијамантска датотека за нокти, салфетка од велур, три подлошки за брусење, пластичен туркач, паста за надополнување на плочите за нокти во зелена цевка, сјаен прав во розова цевка, пар зелен и розов велур таблети за дистрибуција на средства преку ноктите.

Осврти за јапонски маникир 8-3

Според прегледите на Интернет, можеме да заклучиме дека има се повеќе и повеќе fansубители на јапонскиот маникир секоја недела. Некој оди на сесии во козметички салони, а некој потроши пари на сет и сам прави маникир дома. Многу луѓе забележуваат подобрување на ноктите плочи, навлажнување на кожата на рацете, како и добар раст на ноктите... Поради фактот што во овој вид маникир, облогата и дизајнот не се потребни, тој е сакан и направен не само од девојки и жени, туку и од мажи.

Слични написи

Остави одговор