Дома Семејство и дом Внатрешни работи Јапонски стил во внатрешноста

Јапонскиот стил се смета за еден од најстрогите стилови на ентериер. Има свои јасни и концизни правила. Во други стилови, лесно е да се заменат елементите едни со други, но јапонскиот стил се заснова на почитување на каноните.

Јапонски стил и неговите карактеристики

Јапонскиот стил има неколку фундаментални принципи:

  • Јапонскиот стил е многу сличен на минимализмот, но за разлика од вториот, тој е многу елегантен и помек. Ова се постигнува со употреба на цветни мотиви и пастелни нијанси.
  • Ентериерот во јапонски стил треба да биде исполнет со светлина и воздух. Во исто време, просториите треба да бидат лаконски и практично организирани. Сè треба да биде многу функционално, внатрешните елементи можат да се користат само оние што се користат за нивната намена.
  • Ентериерите во стилот на земјата на изгрејсонцето треба да бидат украсени само со природни материјали. За украсување и украсување треба да се користат природни состојки.
  • Сите предмети за внатрешни работи треба да имаат едноставна геометриска форма. Само неколку декоративни елементи можат да имаат сложени украсени контури. На пример, wallидни панели.

Кујна во јапонски стил

Таквите карактеристики на јапонскиот стил како неутрални бои и лаконизам го прават погоден за скоро секој дизајн. кујна... Овој стил може да се користи и за големи и за мали простори. Изгледа подеднакво добро и во добро осветлените „јужни“ кујни и во „северните“, каде сонцето е само неколку часа.

За регистрација wallsидовиукрасен малтер или дрвени панели се совршени, можете едноставно да ги насликате wallsидовите со светлосна боја. Најчесто, престилка за "јапонска" кујна е направена од големи плочки, камени мозаици или исечени со големи камења. Вистинскиот дизајн на престилка беше избришан со печатење фотографии.

i1

Подната обвивка мора да биде дрвена, секогаш темна боја, дозволено е полирање. Ако вашиот буџет не се спротивставува на природните подови или паркетите, украсете го подот со обоени плочки во бели и кафеави тонови. За украсување на таванот, најдобро одговара на повеќе нивоа структури, дрвени облоги, дрвени греди во контрастна боја или таванот што се протега со печатење фотографии.

Изберете мебел од дрво, строга геометриска форма. Фасадите треба да бидат мазни и цврсти, без панели. Идеална опција се фронтови без рачки. Дозволено е користење на влошки од матирано стакло. Ако областа на кујната дозволува, инсталирајте масивна трпезариска маса. За мала кујна, треба да изберете маса со лесна структура и стаклен врв. Осветлувањето направете го рамномерно. За ова, покрај главниот лустер, се препорачува да се инсталираат дамки низ целиот периметар на таванот со цел да се добие дифузно осветлување. Светилки, како и другите украсни предмети, треба да се прават во еко-стил - дрвени, ткаени од слама, изработени од оризова хартија.

Дневна соба во јапонски стил

Бидејќи многу луѓе се навикнати на западните дизајнерски традиции, јапонскиот стил може да им се чини непријатен. Овој стил се карактеризира со низок мебел, недостаток на лични предмети, слики, семејни фотографии, сувенири и други работи во внатрешноста. Но, некои успеваат органски да ги прилагодат своите вкусови на минималистичкиот јапонски ентериер.

i3

За декорација, се користи пастелна светлосна скала, дозволено е да се користат црно-бели бои кои создаваат контраст. Ако сакате светли бои, тогаш додадете некои светли додатоци. Јапонскиот стил сугерира мирна, спокојна атмосфера. Затоа, софите и фотелјите треба да бидат ниски, со јасни геометриски форми. Ниска масичка добро ќе се вклопи тука. Дополнете го ентериерот со неколку украсни перници, како оние што се користат во Јапонија за време на пиење чај, и завесисо национален украс.

Мебелот во јапонска дневна соба е соодветен од природни материјали, по можност светлосен сенка. Неговиот дизајн исто така треба да биде што е можно поедноставен, без важничене. Како украсни елементи, можете да користите бонсаи, икебана, цветови од цреша или свитоци со хиероглифи.

Спална соба во јапонски стил

Како и за другите простории во јапонски стил, за украсување на спалната соба се претпочитаат неутрални пастелни бои, кои се соодветни да се надополнат со некаква контрастна боја. Не избирајте неколку светли нијанси одеднаш. Осветлувањето во таква спална соба треба да биде меко. Овој ефект може да се постигне со ставање на хартија наместо вообичаени абажури за стакло, што е сосема во согласност со јапонскиот стил.

Соодветно е да се постават душеци на дрвен под. Ако сакате да заштедите пари, тогаш земете бамбус ламинатили само линолеум со соодветна шема. За украсување на theидовите, најдобро е да користите дрвени панели или да ги тапацирате со обична ткаенина. Ако одлучите да не отстапувате од традициите и да користите позадина за theидовите, тогаш изберете со етнички обрасци или традиционални јапонски украси.

i7

За украсување на таванот, соодветно е да се користат суспендирани конструкции, стаклени влошки. Дава чувство на бестежинска состојба и нежност.

Треба да има минимална количина мебел. Изберете кревет низок и широк. Масичките покрај постелите мора да бидат присутни. За погодност, можете да направите вградена гардероба и осветлени ниши на главата на креветот.

И природните и синтетичките ткаенини се погодни за украсување на прозорци. Тие можат да бидат обвиткани со бујни набори или да се состојат од рамномерни платна што покриваат прозорец во форма на екран. Како додаток е соодветно да се користат јапонски навивачи или мечеви. Можете да ставите кукли во национални кимони на полиците. Бројките на јапонските богови ќе изгледаат соодветно во нишите. Затворени растенија и подни вазни со икебана ќе го надополнат ентериерот.

Јапонски стил: фотографија

i2

i4

i5

i6

i8

i9

i10

Остави одговор