Дома Јас самиот Здолниште сонце: детална мастер класа

Здолништето е секогаш убаво и женствено, а здолништето од сонце е илјада пати женственост. Шиењето на второто е многу едноставно, а носењето плодови од вашата креативност е многу пати попријатно од купената ставка. Денешната статија е детален, чекор по чекор мастер час со фотографии. Откако ќе го прочитате, можете да зашиете прекрасно здолниште за само неколку часа слободно време.

Ткаенина од здолниште за сонце

Изборот на ткаенина е еден од основните фактори на успех при шиење на производот. Дури и ако правилно го идентификувавте стилот на облеката што одговара на вашиот тип на тело, шема на бои, но во исто време ја купивте ткаенината со погрешна структура, текстура и квалитет, резултатот ќе ве разочара. Во други работи, поголемиот дел од материјалот е погоден за здолниште, само треба да знаете каков вид на производ сакате да добиете. Најоптимална опција е ткаенина со средна цврстина и ист степен на завеса. Габардин совршено одговара на овој опис. Ова е многу квалитетна ткаенина што не се намалува за време на миењето и е издржлива. Облеките зашиени од габардин го задржуваат оригиналниот изглед многу долго, лесно се пеглаат и се малку брчки.

Модел на сонце од здолниште

Во нашата здолниште од мастер класапораби во големина 42 (обем на струкот 64 см). Потрошувачката на ткаенина се заснова на должината веднаш над коленото (45 см од половината). Ако планирате здолниште подолго или, обратно, пократко, тогаш ќе ви требаат повеќе или помалку ткаенини, соодветно.

Значи, за работа ќе ви требаат следниве материјали:

  • габардин - 1,3 м;
  • дублерин (или неткаен) - 30 см (со ширина од 150 см);
  • коси влошки - 4 м;
  • тајна брава 20 см;
  • калем со конец за да одговара на ткаенината;
  • копче;
  • мека мрежа - 0,5 м.

_MG_5320

Пред да започнете со работа, задолжително испеглајте ја ткаенината. Прво, материјалот ќе се намали малку, и второ, ќе биде многу попријатно да се работи со ткаенината.

Шемата на здолништето за сонце е толку едноставна што може да се направи веднаш на ткаенината, без превод од хартија.

Преклопете ја пегланата ткаенина на половина. За да спречите материјалот да „трча“ за време на конструкцијата на шарата и да ги исечете деловите, внимателно закачете го преклопот со игли.

Потоа измерете ја и обележете ја средината на преклопот на ткаенината со контрастна креда.

_MG_5313

Следно, треба да го пресметате радиусот. За да не се градат сложени шеми, само поделете го обемот на половината (+ 0,5 см) со 6,28. На пример, ако обемот на половината е 65 см, тогаш радиусот ќе биде: 65,5 / 6,28 = 10,4 см. Внимание, ако планирате да сошиете здолниште за сонце со еластична лента, тогаш пресметајте го радиусот од обемот на колковите, инаку едноставно не можете да го облечете.

Од обележаниот центар, измерете го добиениот радиус надесно, лево и надолу под прав агол. Потоа поврзете ги трите точки за да создадете ваков полукруг. За да ја задржите фигурата исправена, користете го сантиметарот како компас.

_MG_5315Сега треба да ја одложите должината на здолништето. Од рабовите на нацртаниот полукруг, измерете ја саканата должина на здолништето со линијар. И нацртајте уште еден полукруг.

_MG_5316Нацртајте права линија во центарот на здолништето - ова е идниот цвест каде што ќе се вклопи бравата.

_MG_5318Тоа е сè, моделот на здолништето е подготвен, можете да почнете да го сечете. Getе добиете таков елемент.

_MG_5324Исечете го здолништето по „цвест“ што претходно го обележавте. Ако здолништето беше зашиено со еластична лента и радиусот беше пресметан според обемот на колковите, тогаш нема да има цвест.

Ние му шиеме здолниште на сонцето

Сега не заборавајте да го пробате. Завиткајте здолниште околу половината и проверете дали сè одговара добро. Ако обемот на половината на здолништето се покажа многу поголем, треба да се отстрани вишокот ткаенина. За да го направите ова, утврдете точно колку треба да исечете, а потоа поделете со 2 и измерете ја разликата од двата рабови на здолништето - исечете. Внимание, никогаш не ја прекинувајте целата разлика од едната страна, тогаш рабовите на здолништето нема да се соберат и едноставно ќе го уништите материјалот.Запомнете дека секогаш мора да имате додатоци за цвест. Тоа е 1 см по должината на струкот, 2 см по страничниот спој и 0,5 см по должината на полите (за здолниште за сонце).

Преклопете ги или обработувајте ги рабовите на здолништето: полите и страничните рабови. Оставете ја струкот непроменета.

_MG_5327

Потоа "шетајте" по работ на здолништето со коси влошки.

_MG_5328

И покрај фактот дека рабовите на здолништето ќе бидат скоро невидливи, сепак внимателно размислете за процесот на ивицање. Ако немате специјално стапало, тогаш подобро е да ја залепите лентата пред да ја шиете.

_MG_5331

Следните неколку пасуси ќе се фокусираат на декоративниот елемент на здолништето, кој е направен по желба. Ако сакате да оставите само коси влошки на дното, тогаш едноставно прескокнете ја статијата подолу.

Исечете ленти од мека мрежа, ширина околу 2-3 см. Ова е идно украсно собрание. Бројот на ленти зависи од ширината на дното на здолништето. За повикување: ширината на здолништето на фотографијата е нешто повеќе од 3,6 м, за украсување се користеа 11 такви ленти.

_MG_5332

Зашијте ги лентите заедно, претворајќи ги во една долга лента. Потоа поставете бод на машината од најмалку 3 mm, олабавете ја напнатоста на конецот и поставете го бод по должината на лентата, еден сантиметар од работ. Потоа, со рацете, соберете ја лентата, формирајќи возбудувања. За овие цели, можете да купите специјална нога (на сликата), што веднаш ќе направи декоративен елемент од која било ткаенина.

_MG_5337

Getе добиете такви убави возбудувања.

_MG_5333

Преклопете ја напивката кон спојната страна на здолништето така што брановидната мрежа peирка однапред, но цвест не е видлив.

_MG_5339

Зашијте ги на машина за пишување. Препорачливо е да се шие возбуда по истата линија како лента за пристрасност, или така што новата линија тече паралелно со претходната. Не грижете се ако не можете да направите возбуда рамномерно, штом ќе ги зашиете на здолништето, само исечете го со ножици и тоа е тоа.

_MG_5343

Сега преклопете ги и испеглајте ги додатоците на задниот спој.

_MG_5346

Врзете го прицврстувачот и зашијте го со помош на специјалното стапало за прицврстување на лизгање.

_MG_5350

Затворете го задниот спој.

_MG_5354

Скриената брава од предната страна не смее да се гледа.

_MG_5356

Притиснете го задниот спој од погрешна страна.

_MG_5357

Сега започнуваме да го шиеме ременот. За да го направите ова, исечете правоаголник од ткаенината. Неговата должина треба да биде 5 см поголема од обемот на вашиот струк (од кои 3 см за влезот и 2 см за обработка). Ширината е еднаква на двојно поголема од ширината на посакуваниот појас + 2 см за обработка. Оние ако сакате да направите ремен од 5 см, тогаш ширината на работното парче ќе биде 12 см (5 х 2 + 2 см). Исечете сличен правоаголник од дубленинот (можете да користите неткаен материјал, поевтино е). Прицврстете ја основата на лепилото дублерин на погрешната страна на ременот и лепете ја со железо. Потоа работете од едната страна на ременот на оверлокот.

_MG_5358

Означете ги додатоците оставени порано. Копчето ќе се наоѓа на десната страна, така што оставаме таму 4 см, а од левата страна 1 см, ќе има јамка. Обележете ги линиите, земајќи го предвид фактот дека ременот ќе се зашие на здолништето со суровата страна.

_MG_5362

Користете игли за да го залепите појасот до здолништето, оставајќи ги обележаните краеви слободни.

_MG_5364

_MG_5363Зашијте ја суровата страна на лентата на струкот до здолништето, 1 см од полите.

_MG_5365Пред да продолжите со шиење, проверете дали задните споеви на појасот се совпаѓаат заедно. Сите неправилности ќе бидат забележливи кога се носат, што изгледа грдо.

_MG_5366Свртете ја левата страна на ременот како што е прикажано на фотографијата и поправете го аголот со игла.

_MG_5368Зашијте машина за пишување 1 см од работ. Овој сантиметар само што остана за обработка.

_MG_5369Потоа внимателно, на растојание од неколку милиметри, отсечете го додатокот.

_MG_5371Свртете го аголот на ременот на десната страна. Поправете ги аглите со pryубопитство во додатоците на споеви од погрешна страна. Треба да добиете таков рамен агол.
_MG_5374

Направете го истото од другата страна. Започнете да шиете одозгора, намалете ја должината на бодот во средината и шијте го аголот на лентата за струкот, а потоа издолжете го бодот и шијте го до крај. Исклучете се десно и исправете ги сите агли.

_MG_5380Преклопете го ременот додека не ја добие конечната форма. Пеглајте го и цвест што го поврзува ременот со здолништето од десната страна.

_MG_5386Закачете го ременот така што лежи мирен на здолништето. Од "лицето" на производот, поставете ја линијата директно во цвест прикажан на фотографијата. Работејќи на машина за пишување, малку истурете го здолништето со рацете, така што јасно можете да видите каде да удрите со игла.

_MG_5387

Темите што остануваат по шиењето мора да бидат скриени така што нема јазли. За да го направите ова, направете 2-3 јазли, затегнете ги добро, а потоа навојте ги двете навои во една игла и вметнете го последниот во ременот, и по 2-3 см. Исечете ја опашката што излегува.
_MG_5389

_MG_5390

Ние правиме јамка од левата страна. Се наоѓа на 0,5 см од работ, точно во центарот. Обележете го почетокот, закачете го копчето и заокружете го (почеток и крај на копчето). Ова ќе биде со големина на јамката. Направете го вториот со специјалното стапало.

_MG_5391Отворете ја јамката со ripper. Ова треба да се направи од рабовите до центарот. Исечете многу внимателно за да не ги оштетите конците.

_MG_5394Сега треба да одредите каде треба да го зашиете копчето. За да го направите ова, поврзете го ременот и прободете го самиот раб на јамката со игла. Потоа отстранете ја јамката и шијте го копчето, повлекувајќи се од местото на дупчење од милиметар 3.

_MG_5395По шиењето на копчето, проверете дали добро се вклопува и колку лесно се вклопува во јамката.

_MG_5401Последниот чекор е да се пегла производот, обрнувајќи особено внимание на шевовите.

Тоа е сè, здолништето за сонце е подготвено! Сега најдобриот дел е фитинг.

IMG_5428

IMG_5437

Слични написи

Остави одговор