Дома Здравје Бременост Изгореници од сонце за време на бременоста: Мерки на претпазливост

Многу експерти веруваат дека сончањето во умерени дози е добро за здравјето на луѓето. Сонцето не само што има корисен ефект врз општата состојба на телото, туку исто така помага да се добијат многу позитивни емоции. Некои бремени жени се обидуваат да ја искористат ситуацијата и да добијат позитивен полнеж. Денес ќе разговараме за тоа како сончањето ќе влијае на здравјето на идните мајки и бебињата, без разлика дали е штетно за жените во интересна позиција.

Како да се сончате за бремени жени на море

тен0

Иако бременост- ова не е болест, сепак, ќе мора да преземете некои мерки на претпазливост за време на сончањето. За време на носењето на бебето, хормоналната позадина на мајката се менува, што доведува до промена во формирањето на меланин. Како резултат, ако жената има одредена генетска предиспозиција, на кожата може да се појават старечки дамки. Ова е особено точно во првиот триместар. Ако спаѓате во оваа категорија жени, тогаш обидете се да ја минимизирате изложеноста на сонце и користете козметика за сончање.

Со цел сонцето да не ви наштети вас и на нероденото бебе, обидете се да за време на бременостапридржувајте се до одредени правила:

 • обидете се да се сончате или наутро или навечер кога сонцето не е премногу активно;
 • за време на топол ден, обидете се да бидете во сенка и да пиете многу вода, ова ќе ве заштити од сончаница и дехидрираност;
 • не заспивајте на сонце, бидејќи во ова време практично ја губите контролата над себе, што може да доведе до прегревање на телото;
 • во топло време, носете лабави природни ткаенини.

Избор на заштита на кожата

Тан

Козметиката за сончање, во зависност од конзистентноста, е достапна во форма на масло, крем, спреј, млеко. Ова не влијае на квалитетот. Изберете го производот кој најмногу ви се допаѓа.

Речиси целата козметика за сончање содржи многу хемиски компоненти. Затоа, на бремените жени им се препорачува детска козметика со максимална вредност на заштитен фактор. Во интересна позиција, кожата на стомакот станува потенка, па обидете се да нанесете малку повеќе крем на оваа област од телото за да го заштитите бебето.

Пред да користите за прв пат, проверете дали имате алергиска реакција на оваа дрога.

Ако ви се случува да ја посетите плажата, проверете дали кремот има водоотпорен ефект. Во овој случај, нема да се измие со вода.

Козметиката за сончање треба да се нанесува не подоцна од 20 минути пред изложување на сонце. И не заборавајте дека секој лек ќе ве заштити не повеќе од два часа. Кога ќе се вратите од улица, ставете крем што ќе го заштити вашето тело по изгореници.

Солариум или сонце: што нема да им наштети на мама и бебе

тен1

Сончање, почитувајќи некои правила, жената ќе има корист не само себе, туку и на своето бебе. Навистина, под влијание на сончевата светлина, телото произведува доволна количина на витамин Д, што значително ја намалува веројатноста за развој на рахитис кај дете и ги прави коските посилни. Покрај тоа, се подобрува емоционалната состојба на мајката и нероденото дете.

Што се однесува до солариумот, подобро е да се заборави на вештачкото сонце. Солариум за бремена жена создава дополнително големо оптоварување, што може да доведе до непожелни последици. Вештачките ултравиолетови зраци при носење на бебе ја зголемуваат веројатноста за формирање на тумори, старечки дамки. Покрај тоа, не само мајката, туку и детето може да страда од такви постапки, бидејќи може да се прегрее.

Изгореници и бременост: правила на однесување на сонце

тен3

И покрај фактот дека сонцето носи многу придобивки за телото, за време на бременоста во секое време, сепак е подобро да се заштитите од директна сончева светлина за да избегнете прегревање. Останувајќи под дрво или чадор, сепак ќе ја добиете вистинската доза на ултравиолетово зрачење, но заштитете се од сонце или топлотен удар. Згора на тоа:

 1. Обидете се да не излегувате надвор во жешки временски периоди од денот кога термометарот чита над 30 степени.
 2. Не излегувајте на прошетка веднаш после јадење.
 3. Кога сте на плажа, користете лежалка, додека ја поставувате така што главата е малку подигната.
 4. Забележете дека додека сте во водни тела добивате многу повеќе УВ зрачење отколку на копно.
 5. Облечете се во слободна облека и капа.
 6. Пиј многу вода. Ова е многу важно, бидејќи недостаток на течност може да доведе до контракција на матката и предвремено породување.
 7. Носете крема за сончање.

Сончање на подоцнежен датум: дали постои ризик

Премногу активно сончање во доцната бременост не се препорачува, бидејќи тоа може да доведе до прегревање на бебето. Сепак, не избегнувајте целосно сончање. Ако ги следите сите горенаведени препораки, ќе имате корист себеси и вашето идно бебе.

Слични написи

Остави одговор