Дома убавина Коса Самостојни шноли за ленти: мастер клас со фотографија

„Рачно изработено“денес самоуверено добива на интензитет. Сите затоа што производите рачно изработени, убава, оригинална и што е најважно - ексклузивна. И, исто така е многу кул кога „креациите“ не само што го задоволуваат окото, туку и се испоставуваат дека се корисни во секојдневниот живот. На оваа мастер класа, ќе ви презентирам неколку опции за правење едноставно незаменливи и крајно неопходни мисли во секојдневниот живот на девојчињата - клипови за коса.

Шноли-лакови

Таквите шноли ќе ги красат сите фризури... Нивниот дизајн може да биде сосема поинаков - од смешен и палав до строго конзервативен.

Најчесто тие се носат во парови, затоа, за да направам две такви шноли, ми требаа:

 • реп лента со цветен дезен - 1 м;
 • "крокодил" на база на фиба - 2 ЕЕЗ;
 • лепак "Момент" е транспарентен;
 • игла и конец;
 • ножици;
 • бисер половина монистра.

_DSC0122

Првиот чекор е да се измерат три ленти лента долга 12 см.

_DSC0124

Потоа ги лепиме рабовите на секоја лента заедно.

слика_ вар 1

_DSC0127_var1

Следно, почнуваме да правиме лак. За да го направите ова, треба да направите конци на лентата, како што е прикажано на фотографијата.

_DSC0134

_DSC0136

За да го поправите добиениот „преклоп“, завиткајте го центарот на лакот со истата нишка неколку пати и прицврстете го на задната страна.

_DSC0137

Добивме три празни места.

_DSC0141

Земаме две од нив и цврсто се врзуваме заедно со конец во центарот.

_DSC0147

Залепете го третиот лак на врвот од нив.

_DSC0153

Кога лепилото се суши, можете да ја залепите добиената структура на основната фиба.

_DSC0160

Последниот чекор е да го декорираме центарот на нашиот клип за коса со бисерни половина мониста.

_DSC0176

Ова се моите слатки лакови. Оваа опција е совршена за мала мода.

Еластична лента изработена од сатенски ленти

Многу е лесно да се направи таков додаток. Земаме:

 • сатенски ленти (во мојата сино-сина шема на бои) - по 50 см;
 • украсни плетенки "цвеќиња" - 1 м;
 • гумена основа - 1 парче;
 • бисерно полу-зрно-срце - 1 парче;
 • ножици;
 • игла и конец;
 • лепак "Момент" е транспарентен.

_DSC0171

Прво, ги правиме лаковите на ист начин како и за првата верзија на шнолите. Отсековме две ленти со ленти со точки во должина од 20 см, сина лента - 16 см и сина лента - 10 см. Овие празни места се добиваат од нив.

_DSC0182

_DSC0188

_DSC0205

Следно, отсечете неколку ленти украсна плетенка во форма на цвеќе долга 16 см и преклопете ги на лакови, фиксирајќи го нивниот центар со "Момент".

_DSC0202

Потоа, еден по еден, ги лепиме сите детали за идниот клип за коса, почнувајќи од лакови со точки, потоа "цвеќиња", сини лакови и сини. Оставете го лепилото темелно да се исуши.

_DSC0215

Ние шиеме гумена лента-основа на неа.

_DSC0225_var1

_DSC0237

Украсете ја средината со бисерна полу-мушка во форма на срце. Вака изгледа мојата фиба на крајот.

_DSC0239

Фин од панделки со rhinestones

За да направам таков клип за коса, ми требаа следниве материјали:

 • сатенски ленти широк и тесен (рудникот е црвен) - 50 см;
 • "крокодил" на база на фиба - 1 парче;
 • сребрени rhinestones - 37 парчиња;
 • игла и конец;
 • ножици;
 • лепак "Момент" е транспарентен.

_DSC0289

Прво на сите, ние постепено преклопуваме широка лента во два слоја, како што е прикажано на фотографиите.

_DSC0248

_DSC0249

_DSC0250

Исечете го дополнителното парче лента. Излезе тука е такво празно.

_DSC0263

Ние правиме конци на неа во центарот, така што на лакот се добиваат убави набори.

_DSC0269

_DSC0275

Со парче тесна лента (3 см) го извлекуваме центарот.

_DSC0285

Ние лепиме лак на основата на крокодил.

_DSC0280

Ние ја украсуваме средината и го комплетираме "составот" со сребрени rhinestones. Направено!

_DSC0323

Овој клип за коса совршено ќе се надополни вечерен изглед, а исто така додадете кора од лимон дури и во наједноставната фризура - било да е тоа опашка или плетенка.

Слични написи
0 412

Остави одговор