Дома убавина Шик сјај на ноктите

„Рацете се визит-карта на една жена“. Затоа, индустријата за нега на рацете, а особено ноктите, секогаш ќе биде популарна кај женската популација во која било развиена земја. Експертите сè повеќе нè освојуваат идеи за дизајн, понекогаш комбинирајќи во една неколку толку едноставни идеи што неволно се прашува како тој самиот не помислил на тоа.

Како да направите сјаен маникир

Сјајниот монохроматски маникир е наједноставниот и најчестиот од сè што жената може да направи со ноктите.

Но, сепак, постојат неколку тајни за тоа како да се направи обичен слој на ноктите уште посјаен и привлечен за очи.

 • Кога ги покривате ноктите со гел-лак или шелак дома, многу експерти советуваат да не го бришете завршниот слој со средство за чистење или други средства за одмастување, туку едноставно измијте ги рацете темелно со сапун и подмачкајте ги ноктите со масло за живец и подмачкајте ги рацете со крем за маснотии. Ако верувате во овој совет, облогата ќе блесне „на посебен начин“, а ноктите ќе станат уште посјајни, а овој резултат ќе трае најмалку една недела.
 • Откако ќе ги насликате ноктите со редовен лак, држете ги под ладна ладна вода неколку секунди. Облогата не само што ќе се исуши многу побрзо, туку и ќе добие необичен сјаен сјај, сличен на долготрајниот шелак.

Розова нокти.

И, се разбира, не заборавајте дека секој слој за нокти, било да е тоа обичен лак или долгорочен лак за гел, шелакили само медицински транспарентен лак, - се нанесува самона подготвената плоча за нокти:

 1. поднесени нокти со иста должина;
 2. без пченка, итн. на страничните влошки на прстите околу ноктите;
 3. отстранети со какви било средства и обработена кутикула;
 4. полирана површина на секоја шајка, без никакви неправилности и грубост;
 5. нокти и раце без маснотии;
 6. нанесен и добро исушен основен слој, на пример, редовен чист лак.

убава слика нокти

Само ако се исполнети овие услови, вашите нокти не само што ќе светат на начинот на кој сакате, туку и ќе ве воодушевуваат со резултатот долго време.

Комбинација на мат и сјаен маникир

Тајната на модерниот контраст на мат и сјајна комбинација ја возбудува секоја мода која сè уште не знае како да го постигне тоа. Всушност, нема ништо комплицирано во ова, може да се направи таков маникир. Домапа дури и без некои посебни уреди. Откако веќе го прочитавте овој напис до крај, можете сами да се уверите.

За да добиете мат финиш, не мора да купувате секакви нијанси на мат лак, иако, се разбира, овој метод исто така има право да постои - дури и во најмалата продавница со додатоци за дизајн на ноктите, ќе најдете многу такви лакови од разни брендови.

Полесен начин е да купите единечен премаз, што ќе ги направи апсолутно сите ваши лакови мат кога се нанесуваат со горниот слој.

782ATQyIGq8

Па, наједноставниот начин, кој апсолутно не бара никакви дополнителни трошоци, е опишан подолу:

 1. ставете мал тенџере со чиста вода на шпоретот;
 2. покријте ги ноктите со еден слој редовен лак;
 3. додека ноктите се сушат, водата во тавата ќе почне да врие, не исклучувајте ја - оставете да зоврие;
 4. покријте два клинци со втор слој од истиот лак;
 5. доведете ги овие прсти во тавата и држете ја пареата додека не се исушат целосно;
 6. повторете ги чекорите 4-5 на оние нокти што сакате да ги направите мат: резултатот нема да трае долго!

Мат ноктите изгледаат интересно самостојно, но ако сакате, дополнително можете да насликате какви било модели на нив со обичен про transparentирен лак. Ова ќе создаде контрастна комбинација на мат и сјајни завршетоци.

30f6e7e13beb5164ce8255d2da438f62

Мат маникир со сјајна јакна

Францускиот маникир стана практично најкласичен дизајн на ноктите веќе долго време. Безбројот број варијации и модификации на овој едноставен, но елегантен и секогаш соодветен вид на маникир не може да се наброи дури и со силна желба. Една од најпопуларните опции во последно време е комбинацијата на мат шајка и сјаен врв во иста боја.

ДИГИТАЛНА КАМЕРА ОЛИМП

Иако, во некои случаи, жените од мода го прават спротивното, оставајќи го целиот нокт сјаен и покривајќи го само врвот на исушениот лак со подлога за матирање, постапувајќи како кога нанесувате обична јакна со бели врвови на ноктите. Според наше мислење, ова најчесто визуелно го скратува ноктот, но потпирајте се на вашиот вкус.

DSC02793

И, понекогаш девојчињата give даваат слобода на својата фантазија и успеваат да го комбинираат не само контрастот на мат и сјајни облоги, туку и да користат сосема различни нијанси за ова, што, сепак, понекогаш исто така изгледа прилично добро.

20P20frantsuzskiyP20manikur.jpg.pagespeed.ce_.1PX2GjZYpl

Црн сјаен маникир

За мат финиш на ноктите, професионалците препорачуваат избор на светли, заситени бои: најчесто тоа се бројни нијанси на црвена, црна и нивни комбинации.

5de03e9ce2f7a3bd4a277072a65ce7ca

IMG_7662

opi-мат-црно-лак-лак-2015-1024x790

973

оригинален

Црвен сјаен маникир

Црвениот лак и сите негови нијанси од розова до бургунд ни пристигнаа уште од времето на легендарната Мерилин Монро. Тогаш, патем, се појави толку модерен денес нокти за месечина.

8

Маникир во бургундска боја.

Слични написи

Остави одговор