Дома Здравје Непобитен придобивки од јагоди

Тешко е да се најде некој што не сака јагоди. Вкусна миризлива Бери е пријатна за јадење свежа, прави одличен џем и миризливи компоти. Малкумина размислуваат за здравствените придобивки на Бери, но ова е вистински природен исцелител.

Својства на јагода

И шумските и градинарските јагоди имаат многу корисни својства.

SONY DSC

Еве само неколку од нив:

 • Бери има корисен ефект врз тироидната жлезда;
 • спречува развој на рак, особено кај жени;
 • помага да се намали крвниот притисок, ја подобрува работата на срцевиот мускул;
 • помага за зајакнување на телото, го подобрува имунитетот;
 • поради содржината на железо и други супстанции, јагодите се вистински рекордер во кислородната сатурација на телото;
 • се користи како диуретик, помага при гихт;
 • го подобрува апетитот, вклучително и за луѓе чие тело е ослабено по операциите;
 • свеж сок од бобинки помага при крварење на матката;
 • ја подобрува состојбата на нервниот систем;
 • помага ефикасно да се справат со физичката активност;
 • го зајакнува видот.

За да може скапоцената бобинка да донесе максимална корист и да не предизвика негативна реакција, доволно е да се јаде половина чаша на ден.

јагода_06

Се користи и за козметички цели. Ренданите маски од јагоди се одличен лек за стареење на дамки, акни и други проблеми со кожата. Ако кожата е сува, може да се меша со жолчка од јајце, маслиново масло или павлака. Мешавина од бобинки со мед или кефир е погодна за мрсна кожа. Исто така е корисно да се подготви пилинг за кој готови бобинки се мешаат со сода бикарбона или сол.

Дали е можно децата да имаат јагоди

Јагодите треба да им се даваат внимателно на децата. Телото на бебето почнува да го перцепира не порано од една и пол година. И покрај големиот број елементи, овие бобинки содржат пигмент кој им ја дава црвената боја. Алергија на тоа се јавува во најмала прилично често.

20170702_154343

Со болести како што се атопичен дерматитисили дијатеза, подобро е да не се даваат плодови додека детето не наполни две години. Се разбира, за време на периодот на појава на осип на кожата на бебето, употребата на јагоди не доаѓа предвид.

Не е потребно веднаш да се воведе деликатес во исхраната на децата. Прво, доволно е да се третираат трошките со една Бери. После тоа, потребно е да се набудува реакцијата на телото два дена. Овој временски период не е избран случајно: лекарите веруваат дека алергијата на бобинки не се појавува веднаш, особено кај децата. Ако се појави црвенило или осип на кожата, треба да престанете да му давате на бебето јагоди и да се консултирате со специјалист.

Кога телото нормално толерира природна деликатес и осипот не се појавува, можете да му дадете на вашето дете повеќе бобинки. Но, не треба да го прехранувате со корисни плодови. Можете да јадете јагоди и во живо и во форма на овошни пијалоци, како и со житни култури. Во исто време, препорачливо е да не се додава шеќер.

Исто така е важно каков вид јагоди се хранат со детето. Бобинки купени на пазарот кои содржат хемикалии дефинитивно нема да бидат добри за вашето бебе. Многу е подобро да изберете диви бобинки во текот на летото и да ги замрзнете за зима.

28704b3e27

Контраиндикации од јагода

Дури и таква здрава и вкусна Бери има контраиндикации. Возрасните не треба да јадат јагоди во следниве случаи:

 • Индивидуална нетолеранција на една или повеќе супстанции што ја сочинуваат деликатес.
 • Алергија. Кај возрасните, тоа може да биде придружено со симптоми како што се силна болка во стомакот, гадење, па дури и повраќање. Алергии може да се појават и на лисјата, бидејќи тие понекогаш се користат и во форма на лушпа или инфузија.
 • Воспаление на жолчното кесе, стомакот, пептичен улкус.

Но, дури и здрави луѓе со добра толеранција кон бобинки не треба да ги злоупотребуваат. Ако се занесете премногу, може да добиете проблеми како иритација, осип, чешање на кожата. Подобро е да се јадат бобинки после јадење: јадењето на празен стомак може да предизвика стомачни проблеми. Се разбира, јагодите треба темелно да се измијат.

Затоа, не заборавајте за чувството за пропорција, и сè ќе биде добро. Ако телото ви дозволува да консумирате јагоди, не си го одрекувајте овој вкусен Бери, кој носи толку многу здравствени придобивки.

Слични написи

Остави одговор