Дома Семејство и дом Рецепти Павлака дома

Многу луѓе сакаат кисела павлака, но не брзаат да ја прават дома, верувајќи дека е тешко, долго и, навистина, зошто, ако полиците во продавниците пукаат со разновидни ферментирани млечни производи. Но, сепак, не е познато од што е направена павлаката во продавницата и колку е корисна. А домашната павлака воопшто не е тешка за правење, но ќе биде многу подобра, повкусна и секако поздрава.

Состојки за домашна павлака ab664c9d616f1fbea661cb6a41da6d2e

Павлака од вистинска земја се прави од природно свежо млеко, крава или коза. Оние кои имаат свои крави најчесто имаат сепаратори, со чија помош од млекомасниот дел е одвоен, кој последователно станува кисела павлака. Во индустриска скала, тие користат малку поинаква техника. Дома, кисела павлака може да се направи од природно или складирано млеко, крем. Некои рецепти додаваат природно јогурт, мелено млеко, путер, павлака или кефир.

Како да направите домашна павлака c477d45031cfc2786cabff571c5b7941

Едноставен рецепт

Она што ви треба: три литри природен рустик млеко.

Како да се готви:

 1. Оставете го природниот производ на собна температура неколку дена да се кисели.
 2. Внимателно отстранете го кремот што се собрал одозгора со лажица во контејнер.
 3. Затворете го капакот и ставете го во фрижидер 2-3 дена.

Рецепт со мелено млеко

Што е потребно:

 • 5 литри природно млеко;
 • 50 ml природно млеко од урда.

Како да се направи:

 1. Нежно извадете го кремот од домашно млеко ставајќи го во тенџере.
 2. Загрејте ги малку, но не ставајте ги да зовријат.
 3. Изладете на 35-39 степени, истурете го јогуртот и мешајте 5 минути.
 4. Истурете ја течноста во стаклени тегли, затегнете ги капаците и ставете ја на темно место преку ноќ. Наутро, ставете ги теглите во фрижидер, а навечер веќе можете да ги користите.

Крем павлака

Што ти треба:

 • неколку лажици кисела павлака;
 • половина литар кремне помалку од 10%.

Како да се готви:

 1. Измешајте ги состојките, оставајќи 1,5 дена на собна температура.
 2. Смесата ќе ја добие посакуваната конзистентност, а потоа може да се преуреди во фрижидер 3-4 часа.

Павлака на кефир domashnjaja_smetana

Што ти треба:

 • литар природно млеко;
 • 4 лажици кефир.

Како да се готви:

 1. Истурете млеко во тенџере, оставете да зоврие.
 2. Кул до околу 39-40 степени.
 3. Истурете млеко во тегла, испратете кефир таму, измешајте, покријте со газа и оставете 8-9 часа.
 4. Ставете сито во длабока чаша, ставете 3-4 слоја газа во неа. Истурете ја смесата во неа, покријте ја со капак и ставете ја на ладно место 9 часа.
 5. Она што останува на газата е павлака, таа мора да се собере во чаша и да се мати со миксер.

Вкусна павлака

Што ти треба:

 • 200 мл продавница купена 3,2% млеко;
 • 200 гр путер;
 • 1,5 лажици павлака.

Како да се готви:

 1. Однапред извадете го маслото од фрижидерот за да омекне.
 2. Измешајте го со млеко и загревајте додека мрсните парчиња не се растворат речиси целосно.
 3. Изматете ја смесата со миксер околу 5 минути. Потоа додадете павлака, измешајте, покријте и оставете го топло 6 часа.
 4. Ставете го скоро готовиот производ во фрижидер 12 часа.

Козјо млеко опција

Што ви треба:

 • 3 литри козјо млеко;
 • половина чаша кисело млеко.

Како да се направи:

 1. Измешајте свежо и кисело млеко, покријте го со капак или газа и оставете го топло 3-4 дена.
 2. По некое време, на горниот слој се формира павлака, која мора внимателно да се собере со лажица во чаша.

Павлака од јогурт

Што е потребно:

 • неколку литри млеко;
 • 4 лажици природно јогуртбез адитиви.

Како да се готви:

 1. Истурете природно млеко во тегла и извадете го скоро еден ден на студ. Крем треба да се формира на врвот.
 2. Лажирајте ги во друг контејнер, истурете јогурт и оставете ги топло 8 часа.
 3. Победете го со миксер и ставете го во фрижидер неколку дена.

Павлака во бавен шпорет

Што ти треба:

 • неколку литри 2,5% млеко;
 • 300 гр павлака и јогурт.

Како да се готви:

 1. На која било програма, загрејте го млекото во мултиварка до 39-40 степени.
 2. Истурете ги преостанатите состојки и матете со миксер додека не се изедначи.
 3. По изборот на режим на греење, оставете сè за една четвртина од еден час. По звучниот сигнал, без да го отворите капакот, оставете ја смесата 9 часа.
 4. По некое време, истурете во контејнери и ставете го на студ.
Слични написи

1 одговор на овој пост
 1. За да направите домашна павлака, не можете да користите јогурт како почетна култура, бидејќи овој производ е создаден со употреба на одреден сет на бактерии. На пример, ако јогуртот е природен, тогаш нужно има бугарски стап, кој никогаш не се користи за правење павлака. За неа, специјални стрептококи се соодветни, на пример, како и во ферментите на Бакздрав. 1 Јас мешам стапче од таков квас со крем и го ставам на топло место, излегува многу вкусно и здраво. А сепак, во зависност од температурата на околината, времето за готвење на производот може да биде различно, јас обично ги следам препораките што се наоѓаат во упатствата за квасецот.

Остави одговор