Дома Семејство и дом Рецепти Вкусни рецепти за крутони

Крутоните се познати уште од античко време. Може да се направат од различни видови леб, можат да бидат слатки, солени, солени. Тие можат да дејствуваат како самостојна храна, закуска или состојка за супиили салати... Крутоните можат да се сервираат со широк спектар на состојки - риба, печурки, џем, свежо овошје и бобинки, сирење.

Рецепт за слатки крутони c41ee2f0ca61ee7816f1dd64339cf6ef

Млечни крутони

Што е потребно:

 • јајце;
 • 150 мл млеко;
 • голема лажица гранулиран шеќер;
 • малку растително масло;
 • бело леб.

Како да се готви:

 1. Комбинирајте јајце и гранулиран шеќер во длабок сад.
 2. Додека мешате, постепено истурете го млекото.
 3. Исечете го лебот на мали парчиња.
 4. Истурете масло во тава, добро загревајте.
 5. Натопете го секое парче во мешавината на млеко од двете страни, натопете го добро и ставете го во тавата.
 6. Гответе од сите страни додека не порумени.
 7. Послужете топло со џем, кондензирано млеко, павлака или намаз од чоколадо.

Кефир крутони

Што ви треба:

 • 250 мл кефир;
 • леб;
 • јајце;
 • 1,5 лажици гранулиран шеќер;
 • малку сол;
 • вреќа со ванилин шеќер.

Како да се направи:

 1. Измешајте ги сите состојки во хомогена маса.
 2. Исечете го лебот на парчиња.
 3. Загрејте го маслото во тава за пржење и, потопувајќи ги парчињата во масата на кефир, пржете ги крутоните од сите страни додека не омекнат.

Солени рецепти за крутони grenki-k-pivu

Солена закуска за пиво

Што ви треба:

 • половина леб црн леб;
 • сол по вкус;
 • растително масло за пржење;
 • 70-90 мл млеко;
 • свеж копра.

Како да се готви:

 1. Исечете го лебот на не премногу дебели парчиња.
 2. Навлажнете го секое парче малку во млеко и посипете со сол.
 3. Загрејте го маслото и пржете го секое парче во него додека не стане остра.
 4. Посипете го готовиот сад со сецкани билки.

Предјадење од лук

Што ви треба:

 • половина црн леб;
 • сол по вкус;
 • свежи билки;
 • лук по вкус.

Како да се готви:

 1. Исечете го лебот на парчиња и пржете го на малку сончогледово масло во топла тава.
 2. Излупете го лукот, здробете го во преса за лук. Се меша со сол и половина лажица растително масло.
 3. Решетки на секое парче со мешавина од лук и посипете со свежи сецкани билки.

Наполнети крутони SONY DSC

Слатки крутони за појадок

Што е потребно:

 • половина чаша млеко;
 • јајце;
 • лажица шеќер во прав;
 • леб или бел леб;
 • неколку јаболка;
 • половина лажица земја цимет;
 • неколку лажици путер;
 • четвртина чаша кафеав шеќер.

Како да се готви:

 1. Се топи путерот во тенџере.
 2. Јаболките излупете ги и исецкајте ги на коцки. Додадете во тенџере со цимет и шеќер.
 3. Врие 3-4 минути, се става во чаша.
 4. Исечете го лебот на парчиња со дебелина од најмалку 2,5 см. Направете парче како џеб во секое парче.
 5. Ставете го филот со јаболка во парчињата.
 6. Во длабок сад, комбинирајте млеко, малку ванилин шеќер и пилешко јајце.
 7. Потопете ги парчињата од двете страни во млеко и пржете најмалку неколку минути од сите страни.
 8. Готовиот сад посипете го со шеќер од глазура и послужете го топол.

Јасно јадење за појадок

Што е потребно:

 • леб;
 • јајце;
 • 110 мл млеко;
 • шунка;
 • цврсти сирење;
 • малку сол;
 • свежи билки.

Како да се готви:

 1. Исечете шунка на мали коцки, пржете во тава за пржење во малку растително масло. Стави на чинија.
 2. Изрендајте го сирењето на ситен ренде. Комбинирајте со печена шунка. Испратете сецкани зеленило таму, можете да додадете малку лук.
 3. Измешајте јајце, млеко и сол во чаша.
 4. Исечете го лебот во дебели парчиња, направете пресек во секоја од нив. Ставете го полнењето колбаси и сирење во џеб.
 5. Намачкајте го секој крутон во смесата со јајца и пржете од двете страни во путер.

Мезе на празнична маса

Што е потребно:

 • бел или црн леб;
 • 200 гр шампињони;
 • 170 гр тврдо сирење;
 • мал кромид;
 • 100 ml крем;
 • бибер, сол;
 • 3-4 мали домати и свежи билки.

Како да се готви:

 1. Исплакнете ги печурките и исечете ги ситно. Пржете во сончогледово масло со сол и црн пипер.
 2. Додадете сецкан кромид и варете неколку минути.
 3. Изрендајте сирење, додадете околу 2/3 од делот во печурките и додадете крем. Гответе 2-3 минути.
 4. Исечете го лебот на парчиња и поделете го секое парче на половина.
 5. Поставете хартија на лист за печење, ставете парчиња. Ставете мешавина од печурки на секоја и посипете со рендано сирење.
 6. Ставете го во рерна 5-7 минути на 200 степени.
 7. Украсете со парчиња домати и свежи билки.

Слични написи
0 419

Остави одговор