Дома Рецепти Десерти и колачи 5 вкусни рецепти за пита со јагоди

Сезоната на бобинки е одамна завршена, но не е важно. Навистина, во многу продавници можете да најдете и свежи и замрзнати бобинки. Покрај тоа, сигурно, многу хостеси направија залихи на замрзнати јагоди, малини и други сезонски бобинки... Во оваа статија, наједноставниот и највкусниот рецепти за печењесо свежи и замрзнати јагоди.

Замрзната пита со јагоди ae8a676748acd4b4066c7afbe6349bec

„Мрзлив“

Што ви треба:

 • замрзнати Бери;
 • чаша гранулиран шеќер и брашно;
 • 4 пилешки јајца;
 • растително масло.

Како да се готви:

 1. Отстранете ги бобинките од замрзнувачот и одмрзнете ги, ставајќи ги во сито за да се исцеди вишокот течност.
 2. Во сад, победи ги јајцата со миксер, околу 3-4 минути, додека не се добие густа пена.
 3. Продолжете со тепање, додадете шеќерен песок.
 4. Откако шеќерот ќе се измеша со јајцата, додадете малку брашно. Измешајте брашно со јајца со лажица и мазни движења додека не исчезнат грутките.
 5. Загрејте ја рерната на 180 степени. Подмачкајте калап или тава со масло, истурете половина од тестото. Ширење на бобинки на врвот и истурете ја остатокот од масата.
 6. Гответе 30-40 минути додека не порумени.

Мафин од јагоди

Што ти треба:

 • замрзнат Јагода;
 • чаша брашно;
 • 3 јајца;
 • лажица прашок за пециво;
 • 60 гр путер;
 • чаша гранулиран шеќер.

Како да се направи:

 1. Одмрзнете ја Бери однапред и извадете го маслото за да омекне.
 2. Измешајте шеќер, путер и јајца со миксер.
 3. Ставете прашок за пециво во брашно и истурете сè во смесата со јајца.
 4. Подмачкајте ја тавата со масло, истурете 2/3 од тестото, посипете ги со бобинки и прелијте со остатокот од тестото.
 5. Чувајте го во рерна околу 45 минути на 180 степени.

Кратка торта со јагоди 10c13e29cb10dbd61decbb0d69604ae8

Што ви треба:

 • 450 гр брашно;
 • 170 гр гранулиран шеќер;
 • неколку јајца;
 • лажица прашок за пециво;
 • 250 гр путер;
 • чаша павлака;
 • 170 гр јагоди;
 • неколку лажици компиров скроб;
 • 100 гр гранулиран шеќер и две јајца за полнење.

Како да се направи:

 1. Прво, подгответе го тестото. Комбинирајте гранулиран шеќер и путер, кашајте со вилушка.
 2. Истурете брашно заедно со прашок за пециво и направете трошки.
 3. Истурете неколку јајца во трошката, направете тесто и излијте топче од него.
 4. Измешајте го гранулираниот шеќер, павлака, скроб и јајца одделно. Добро измешајте во хомогена маса.
 5. Подмачкајте ја формата со путер, поставете го тестото, вајајќи ги страните.
 6. Исплакнете ги јагодите, исечете ги на половини и додадете го тестото.
 7. Истурете сè со мешавина од павлака.
 8. Ставете во подготвена рерна. Гответе половина час на 180 степени.
 9. Тестото треба да се пече, бидејќи истурањето ќе биде течно и ќе се стврдне само кога печената храна се лади.

Лиснато пита со јагоди 143647cdc07305b731362f32efe470d1

Прекрасна пита

Што ви треба:

 • жолчка;
 • 220 гр брашно;
 • четвртина лажица сол;
 • 3 лажици гранулиран шеќер;
 • 5 лажици многу ладна вода;
 • 110 гр путер;
 • фунта јагоди;
 • 2,5 лажици пченкарен скроб;
 • половина лажица гранулиран шеќер и вода за фил.

Како да се направи:

 1. Комбинирајте лабави состојки во чаша.
 2. Исечете го путерот на парчиња и измешајте со суви состојки.
 3. Испратете шлаг жолчка и ладна вода таму. Промешајте, треба да добиете еластична маса.
 4. Завиткајте во пластика и ставете го на студ неколку часа.
 5. Исечете ги бобинки на парчиња, ставете во тенџере, покријте ги со шеќер и покријте ги со мешавина од вода и скроб.
 6. Донесете ја масата до вриење и вриејте 7-10 минути. Смири се.
 7. Поделете го готовото тесто на половина. Првото полувреме развлечете го на набрашнета маса. Големина - малку поголема од вашиот сад за печење.
 8. Ставете го слојот во калапот правејќи ги страните.
 9. Поставете го филот од јагоди.
 10. Втората половина од тестото развлечете ја во слој. Тука се можни опции - можете едноставно да ја покриете питата со ова парче, да исечете фигури - срца или цвеќиња од неа и да ги поставите убаво преку филот.
 11. Подмачкајте со изматено јајце одозгора.
 12. Гответе 45 минути на 180 степени.

Пита со урда и јагоди sloenyj-s-klubnikoj-3

„Чудо од урда“

Што е потребно:

 • чаша млеко;
 • неколку пилешки јајца;
 • 150 гр путер;
 • лажица кисела павлака;
 • 2,5 чаши брашно;
 • 3 чаши гранулиран шеќер;
 • лажица сода;
 • 350 гр бобинки;
 • 350 гр урда;
 • неколку лажици гранулиран шеќер и јајце за полнење.

Како да се готви:

 1. Изматете го гранулираниот шеќер и јајцата со миксер.
 2. Истурете ги со млеко, стопен топол путер и павлака. Откупете ја содата таму.
 3. Додадете брашно и измешајте темелно.
 4. Во друг сад, комбинирајте гранулиран шеќер, јајце и урда.
 5. Подмачкајте тава со масло, истурете го тестото, истурете ја смесата со урда.
 6. Стап бобинки на врвот.
 7. Гответе 50 минути на 180 степени.

Слични написи

Остави одговор