Дома убавина Како да нанесете руменило на лицето

Руменилото игра важна улога во создавањето на убава шминка. Тие помагаат да се освежат, да се подобри изгледот, да се потенцираат предностите и да се сокријат недостатоците во изгледот. Постојат неколку правила за нанесување руменило на лицето, придржувајќи се на кои можете да постигнете неверојатни резултати.

Како да ги истакнете јаготките со руменило

Користејќи руменило, можете да ги потенцирате јаготките. Со правилна употреба на производот, лесно можете да го постигнете посакуваниот резултат. Вашето лице ќе добие софистициран изглед, ќе изгледа потенок.

Руменилото му дава свеж изглед на лицето, не треба да ги нанесувате во дебел слој. Доволно е да се нанесе мала количина со четка. Вишокот сува руменило може да се отстрани или може да се користи прав, течното руменило мора да се исплакне.

За нанесување шминка на јагодичките, идеално е темно руменило и специјална четка, малку закосена на едниот раб.

 1. За да ја одредите областа за шминка, повлечете ги образите што е можно повеќе и малку отворете ја устата, како да велите: „Ох“.
 2. Нацртајте линија под јагодичката од храмот до брадата.
 3. Сега затемнете ја областа малку, мешајќи го руменилото и измазнувајќи ги транзициите.
 4. Нанесете розова руменило на горниот испакнат дел од образот. Важно е да се направи ова внимателно за да нема остри премини од една во друга боја.

Внимателно нанесената и добро измешана козметика ќе му дадат на лицето неверојатен изглед и уникатно олеснување.

Ако правите вечерна шминка, користете козметика со сјај. Тие и даваат на кожата уникатен светлосен сјај.

млада убава девојка што шминка со четка за пудра

Како да се нанесе руменило за да се стесни тркалезно лице

Козметиката се нанесува на лицето во зависност од обликот. Постојат неколку видови на лица. На пример, ако лицето е приближно иста висина како лицето и најширокиот дел ви е на образите, имате тркалезно лице.

Максим е очигледен претставник на таква личност.

Исправувајќи ја оваа форма, потребно е визуелно да се стесни, да се отстрани вишокот на заобленост во областа на образите. За да го направите ова, користете руменило на мирни тонови:

 • беж;
 • сиво розова;
 • теракота.
 1. Започнете ја вашата шминка со додавање руменило на контурата, нанесете вертикални линии.
 2. Од увото, спуштете се до брадата, а потоа одете од храмот, продолжете да работите во однос на линијата на косата. По истиот редослед, измешајте ги добиените редови, тука не треба да има јасни граници.
 3. Сега повлечете светлосна линија од средината на носот до врвот, мешајќи го, измазнувајќи ги границите.
 4. Повлечете во образите колку што е можно, дефинирајте ги „дупките“ и прегазете ги со четка.
 5. Под долната усна, направете точка и измешајте ја.

За да направите шминката да изгледа убаво и природно, треба да ја изберете вистинската боја, која треба да биде малку потемна од вашата кожа за околу 3-4 тони.

круг

Како да се нанесе руменило на долго лице

Издолжена лице... Јасен сопственик на оваа форма е Ксенија Собчак. Обрнете внимание на лицето на брадата, јаготките и челото. Ако ширината и должината се еднакви, лицето е издолжено.

Кога работите со овој тип на лице, обрнете посебно внимание на хоризонталните линии. Започнете да нанесувате козметика во центарот на челото, без да заминувате од линијата на косата, а потоа во пределот на брадата, малку под линијата на јагодичката, префрлете се кон ушите.

Како да се нанесе руменило на тенко лице

Премногу тенка форма ја заморува сликата. При прилагодување на оваа форма, потребно е да му дадете на лицето малку свежина и волумен. За да го направите ова, треба да користите руменило на потопли тонови:

 • розова;
 • праска.
 1. Започнете да работите на челото, долж линијата на косата. Нанесете хоризонтална линија со широка четка и измешајте ја. Сите граници треба да бидат измазнети и не груби.
 2. Сега работи на брадата. Користејќи ја истата техника, повлечете линија по контурите на брадата. Измешајте ја средината до вдлабнување под усната.
 3. Додадете упатства за областите долж крилјата на носот и во аглите на усните.
 4. Не заборавајте да ги пердувите обележаните области.
 5. На крај, нанесете посветла нијанса на руменило на образите.
 6. Измешајте ги добиените граници кои работат нагоре.

слаб

Како да се нанесе руменило на квадратно лице

Ако твојот лицеима аголно чело, светло испакнати јагоди, а висината и ширината се приближно еднакви по големина, тогаш обликот на твоето лице е квадрат. Оваа форма е јасно изразена во Кирстен Данст.

Не е тешко да се поправи.

 1. Започнете да работите во аглите на челото, нанесувајте шминка во однос на линијата на косата.
 2. Потоа ставете козметика на вилицата, на истакнатите области и од брадата до ушите. Не заборавајте да ги пердувите линиите. За да му дадете нежен и женствен преглед на квадратно лице, користете розови нијанси.
 3. Замислете како линиите одат од средината на брадата до ушите. Областите што остануваат надвор од овие линии, се премачкуваат со уредни потези користејќи шминка.
 4. Нанесете мали дамки на аглите на очите. Измешајте сè добро.

плоштад

Како правилно да се нанесе руменило на овално лице

Кога правите шминка за овој тип на лице, треба да ги изберете вистинските нијанси на руменило, во однос на природниот тен. За девојчиња со светла кожа, светлите нијанси се подобро прилагодени, за сопствениците на темна кожа - темноцрвени, беж, розови тонови.

Ако челото е малку пошироко од брадата, а јаболчниците имаат мало испакнатина, лицето е овално. Julулија Робертс е претставник на оваа форма.

Во оваа опција, не се потребни дополнителни прилагодувања. Намачкајте малку шминка на подигнатите области на образите, ова ќе му даде на лицето малку свежина.

За вечерна шминка измешајте ги образите до храмовите.

Слични написи

Остави одговор