Дома Здравје Акни на лицето: видови, причини, третман

Неправилна исхрана, градски воздух, хормонални нарушувања и многу други фактори негативно влијаат на состојбата на кожата. Работата на лојните жлезди е нарушена, што доведува до формирање на акни на лицето. Во нашата статија, ќе ги анализираме причините за нивното настанување и ќе разгледаме начини за лекување на оваа болест.

Акни на лицето: причини

Најчеста причина за појава на акни е хормоналната нерамнотежа. Нормално, овој момент е најизразен во адолесценцијата. Скоро никој не може да го избегне овој проблем. Покрај тоа, кај жени за време на бременост и за време на некои менструални фази, работата на жлездите се менува, што исто така доведува до формирање на акни. Одредени хормонални болести, лекови, генетска предиспозиција на кожата може да предизвикаат оваа болест.

Кожата е редовно изложена на надворешни влијанија, затоа е потребно правилно да се исчисти. Неправилно избраната козметика може да предизвика појава на акни.

Нашата исхрана е исто така важен фактор и често предизвикува осип. За да се реши овој проблем, важно е да се премине на здрава исхрана, да се исклучат слатки, печива, брза храна, пржена и друга храна од исхраната што може да и наштети на кожата.

Истражувањата покажаа дека формирањето на акни на одредено место на лицето укажува на болест на кој било орган.

Оттука, акните можат да се појават кај секоја личност. Важно е да се најде фактор што влијае на оваа околност и да се справиме со тоа.

Сумирајќи, забележуваме дека акните се предизвикани од:

 • неправилна исхрана;
 • хормонални нарушувања;
 • болести на внатрешните органи;
 • неправилна нега на кожата.

Видови акни на лицето

Откако се занимававме со причината, да видиме кои видови на акни се.

Комедо

Овој тип на мозолчиња е со бела боја. Ги заглавува порите, што доведува до појава на акни. Тие популарно се нарекуваат „црни точки“. Црната боја се појавува како резултат на оксидиран себум. Постојат два вида комедони. Отворено - кога се формира на површината на пора, и затворено - ако нејзиниот изглед е забележан во најдлабоките слоеви на пора. Кога инфекцијата влегува во комедон, се формира папула.

Папуле

Во овој случај, формацијата изгледа како вистински мозолче, кога ќе го почувствувате, добивате болни сензации, неговата боја станува бледа, и како резултат, повторно ја стекнува својата оригинална боја од црвена до цијанотична.

Пустула

Овој вид може да се формира како оригинална форма и повторно да се роди од папула. Од претходниот тип се разликува само со присуство на гној. Затоа, бела дамка е забележана на површината на мозолчето.

Нодуларни цистични акни

Ова е најтешката форма на манифестација на пустула. На површината на кожата нема изолирани акни, туку вистински осип, кои се болни кога ќе се притиснат. Оваа форма бара медицински третман.

Акни од гром

Ова е најтешкиот вид на болест. Сензации на болка се појавуваат и во мускулното и во коскеното ткиво. Во некои случаи, можни се промени во формулата на крв. Потребен е медицински третман што е можно поскоро.

Постојат четири фази на болеста, кои се утврдуваат во зависност од тежината на болеста. Најлесен е првиот, кога на лицето се забележува единствен изглед на комедони, пустули или папули. Во втората фаза, бројот на осип се зголемува, во третата, се појавува воспалителен процес. Најтешката форма е четвртата, во оваа фаза, акните продираат длабоко во кожата, па дури и по третманот, лузни може да останат на телото.

акни 3

Како да се ослободите од акните на лицето дома

Значи, невозможно е недвосмислено да се одговори на прашањето зошто се појавуваат акни. Сепак, за да се ослободите од нив, треба да ги следите овие препораки:

 • направете редовно чистење на лицето со козметик;
 • ограничете го внесувањето на шеќерна, пржена, масна храна;
 • изберете козметика одговорно за вашиот тип на кожа;
 • спроведе целосен преглед на телото;
 • јадете зеленчук и овошје почесто;
 • обидете се да избегнете стресни ситуации.

Современата медицина покажува дека акните може да се излечат, но треба да дејствувате на сеопфатен начин.

Многумина, истиснувајќи мозолчиња, и штетат на кожата и на неа се формираат лузни. Мумијата дава непроценлива помош за да се ослободиме од ваквите последици. Составот на маската помага да се отстранат трагите од акните.

Комбинирајте 50 гр мумија со 3 лажици од кој било крем и масло од чајно дрво. Измешајте сè, нанесете го на лицето и оставете го 15-20 минути. Повторете ја постапката секој втор ден. Бидејќи мумијата се смета за алергенски лек, мора да се изврши прелиминарен тест.

Покрај маските, лицето мора да се исчисти. За да го направите ова, излупете го лицето.

Начини за брзо ослободување од акните на лицето

Следниве лекови може да се направат дома, а нивната редовна употреба придонесува за добар резултат.

Маска на кефир

Комбинирајте кефир и овесна каша (сецкани) во сооднос 1: 1, додадете малку лимон. Нанесете на лицето и оставете да делува 15-20 минути. Правете ги процедурите секој ден, еден месец.

Маска од мед

Комбинирајте 2 лажици мед со една жолчка, додадете две капки лимон. Нанесете го добиениот состав на лицето и оставете го 8-10 минути. За да се постигнат видливи резултати, потребно е да се спроведат најмногу пет постапки.

Како лосион може да се користат специјално подготвени инфузии.

Инфузија од камилица

Додадете 1 лажичка камилица во чаша топла вода, оставете 30-35 минути, процедете, составот е подготвен.

Сок од алое

Овој лек добро ја смирува кожата. За бришење на лицето, можете да користите или чист сок од алое или измешан со сок од компир, во сооднос 2: 1.

Ако сакате, можете да набавите производи од акни во аптека.

Народни лекови за акни на лицето

За одржување на убава и чиста кожа, не е потребно да се купуваат скапи лекови во аптека. Еве неколку опции за традиционална медицина кои ќе ви помогнат да се ослободите од акните.

Маска од мед и цимет

Комбинирајте мед и мелен цимет во сооднос 2: 1 и нанесете ја на кожата. Пред постапката, мора да го исчистите лицето. Оваа маска треба да се остави на лицето преку ноќ. Повторете ја постапката до десет пати.

Овој лек помага да се исушат мозолките и да се запре воспалението.

Маска од домати

Исечете го доматот, запомнете го и нанесете го на лицето околу 10-15 минути. Направете ја оваа маска секој втор ден, еден месец.

Мраз од акни

Коцки мраз направени од сок од краставица, зелен чај и сок од магдонос можат да помогнат во ублажување на воспалението и да ја смират кожата. Да ги направите воопшто не е тешко.

Стиснете го сокот од свежа краставица и замрзнете го.

Варете еден куп магдонос во 0,5 литар вода, завиткајте го со топол пешкир. Исцедете ја сегашната супа и замрзнете ја.

Пијте зелен чај во чаша вода, процедете го и замрзнете го.

Избришете го лицето со добиените коцки мраз, ова ќе ви помогне да се борите не само против акните, туку и да ги затегнете порите. Кога ја третирате површината на кожата, не ја допирајте областа околу очите.

Сок од магдонос

Откако ќе го исцедите сокот од магдоносот, нанесете го на мозолчето. Оставете да се исуши и измијте со вода.

За побрзи резултати, пијте супа од магдонос наутро на празен стомак.

Прочистете

Во борбата против црните точки, пилинг направен од сол (фино) и сода покажува добри резултати. Направете мешавина од сол и сода бикарбона во еднакви пропорции. Пареата на лицето пред постапката. Земете влажна крпа, изматете ја, нанесете ја подготвената маса на неа и третирајте го лицето. Времетраењето на постапката е 2-3 минути.

Мелењето на воспалените места е контраиндицирано, бидејќи гребење на кожата може да предизвика инфекција. Оваа операција може да се прави еднаш неделно.

Состав за чистење

Мелење на овесна каша, додадете млеко во прав и малку масло од мента, измешајте сè и користете ја оваа смеса како миење.

акни 1

Што да се купи за акни на лицето во аптека

Третманот со народни лекови, се разбира, е добар, но не е секогаш можно да се постигне идеален резултат. Во моментов, развиени се многу лекови кои помагаат во борбата против акните и другите проблеми со кожата. Ајде да погледнеме неколку од најпопуларните алатки.

CLEARASIL

Компанијата произведува лекови кои се користат за:

 • превентивна нега на акни;
 • дневна нега;
 • ноќна нега.

По употребата на лекови со брзо дејство, резултатот се забележува по 12 часа.

Главната компонента на оваа козметика е салицилна киселина, која има антимикробен ефект.

Производителот предупредува дека на почетокот на употребата на оваа серија производи, состојбата на кожата може да се влоши, бидејќи се обновува горниот слој на кожата, што се одвива по три дена.

ПРОАКТИВ

Ова е уште една популарна дрога. Производителот произведува комплет кој се состои од крем, тоник и пилин. Главниот фокус на лекот е спречување на акни.

Истражувањата покажаа дека траен резултат од употребата на производи трае 14 дена по примената на козметиката. Некои зборуваат за зачувување на резултатот до четири месеци.

Постигнување на позитивен резултат е докажано во 60% од случаите.

Главните компоненти на лекот се бензоил пероксид, кој ги уништува акните и сулфур, кој спречува формирање на комедони.

ЗИНЕРИТ

Овој популарен лек се заснова на еритромицин, кој го запира развојот на акните и ацетот на цинк, кој е дел од лекот, се суши и го олеснува воспалението.

Првите резултати се видливи по 14 дена, целосно чистење се случува по 12-13 недели.

Како да го изберете најдобриот лек против акни за вашето лице

Разгледавме бројни опции за спречување и лекување на акни со традиционални методи и лекови. Важно е правилно да одредите кој лек е соодветен за вас.

При избор на лек, обрнете внимание на компонентите што го сочинуваат. Определете што прават и дали се соодветни за вас. Пред да изберете средства, утврдете ја причината за појавата на осип.

За посериозни фази на болеста, побарајте лекарска помош.

Дали е можно засекогаш да се ослободите од акните

Многу луѓе се заинтересирани за прашањето дали е можно засекогаш да се ослободите од акните. Со цел да постигнете долгорочни резултати, треба да изберете лек што е соодветен за вас. Потребно е да се развие програма за исхрана и нега на кожата. Само со правилна исхрана, квалитетна и редовна нега на кожата, ќе биде можно да се збогуваме со овој проблем многу години, а можеби и засекогаш.

акни 2

Слични написи

Остави одговор