Дома убавина Коса Како да ја обоите косата со посветол тон

Девојките од сите возрасти, раси и религии постојано се подобруваат. Спортувајте, пробајте нови диети, обои ја косатаи ноктите на прстите, се сончаат или, напротив, ја избелуваат кожата. Темата на овој напис е боење на косата. Како да ја обоите косата со посветол тон. За вистински кардинални и естетски трансформации, подобро е, се разбира, да се свртиме кон професионалци. Но, модерните производи за боење ви овозможуваат малку да ја прилагодите бојата сами.

Како правилно да се обои темна коса затемнет

Важно е да се запамети дека темно обоената коса е тешко да се осветли без да се оштети. Мајстори за сликање во салони препорачуваат миење на старата боја. Забележете дека за висококвалитетен резултат, господарот мора да биде високо квалификуван, а реагенсите само од докажани добро познати брендови. Но, во секој случај, постапката за миење на бојата ќе биде многу стресна за косата.

Ако треба да се осветли природна темна нијанса на коса, тогаш земете боја еден или два тона посветла од вистинската боја на џогерот и обојте ја строго во согласност со упатствата. Ве молиме имајте предвид дека секоја нова боја, дури и ако косата е веќе обоена во принцип, само ја смени марката на реагенсот, треба да проверите дали има алергиска реакција. За да го направите ова, нанесете мала количина на боја на задниот дел од вашата рака, зглоб или лакт. Ако, по 2 часа, се појави црвенило и горење на местото на апликација, тогаш бојата не е соодветна.

Како да ја обоите косата за две нијанси посветла

Читајќи ги форумите на loversубителите на боење на косата, можеме да заклучиме дека најбезболниот начин да осветлите неколку тонови е да купите висококвалитетна боја 2 тони полесна и да ја обојувате секој месец додека не се постигне посакуваниот резултат. Но, овој метод е добар за сопствениците на претходно небоен џогер. Ако косата е веќе обоена во сите бои на спектарот на виножитото, тогаш ќе помогне само професионалното миење на бојата.

Исто така, има смисла да се обидат природни освежувачи. Се разбира, пожелно е да ги користите на природна коса. За добро осветлување работи:

  1. Сок од лимон и сонце. Нанесете го сокот рамномерно во текот на целата должина и излезете на сонце. Одделно, овие 2 компоненти се одамна познати по својата белење и кога ќе се комбинираат заедно ќе дадат посилен ефект.
  2. Природни зачини. Womenените на истокот ги осветлуваат своите кадрици со куркума, безбојна кана и цвеќиња од шафран. Шафранот сварете го со врела вода, оставете го 5 минути. Додадете ја добиената супа во мешавината на кана и куркума.
  3. Ако посакуваната идна сенка е од палетата на црвени бои, тогаш користете сок од цвекло, какао, мелени каранфили или сок од брусница.
  4. Медот ќе помогне да се олесни, а исто така и да се лекува косата. Нанесете на целата должина на кадрици, завиткајте со целофан и топло. Можете дури и да го оставите да делува преку ноќ за максимален ефект.

Како да се обои обоената коса со посветол тон

Би сакал веднаш да го свртам вашето внимание на фактот дека поврастените корени побрзо реагираат со бојата, и затоа ефектот врз поврастените делови на косата ќе биде поизразен отколку кај претходно обоените. Некои експерти препорачуваат да се насликаат корените со боја со помал процент на оксид. Или нанесете посебен осветлувачки состав на веќе насликаните кадрици. Може да се набави од вашата специјализирана продавница за фризери. Потоа извршете ја постапката за боење со висококвалитетна боја. Забележете дека за да постигнете најуспешен резултат, мора строго да ги следите упатствата.

Можете исто така да го примените омбре-ефектот што не излезе од мода веќе неколку сезони. За да го направите ова, осветлете ја половина од должината и насликајте со боја 2-3 тони полесни.

Слични написи

Остави одговор