Дома убавина Шелак

На современите жени кои целосно се посветуваат на важни работи им е многу тешко да издвојат дури неколку минути на ден за да се грижат за себе. Како и да е, секоја девојка едноставно е должна да ги погледне сите 100. Рацете се секогаш на повидок, што значи дека треба да им се посвети многу внимание и време. Шелак е одличен начин да ги одржувате вашите нокти во топ состојба само за неколку минути месечно. Прочитајте што е тоа и како правилно да го направите во нашата статија.

Што е шелак

Однадвор, шелакот е многу сличен на вообичаениот лак што го користат сите жени, но всушност, тоа е нешто поразлично. Специјален слој, кој е многу посилен од вообичаениот лак, изгледа многу попривлечно и останува на ноктите без да се исецка повеќе пати. И самата техника на нанесување на површината на ноктот е малку поинаква.

Исто така, треба да го исушите поинаку. Ако обичен лак се исуши на нормален воздух без дополнително изложување, тогаш шелакот бара сушење во специјална УВ ламба.

Што значи совршен шелак?

maxresdefault

Совршен шелак - совршено нанесен шелак. Но, за да стори сé што е во ред, треба да ја знаете редоследот на нејзината примена и состојките што се потребни за маникир. Се разбира, идеално, ако ги посетите соодветните мини-курсеви пред да започнете со маникир со шелак. Ако не сакате да и придавате ваква важност на ситуацијата и да трошите пари на курсеви, само прочитајте ги нашите чекор-по-чекор инструкции и погледнете го видеото на крајот од статијата, а потоа можете да продолжите со главните манипулации.

Основа на квалитетен маникир со шелак:

 • усогласеност со сите препораки за хигиена;
 • висококвалитетно полирање на ноктевата плоча и давање совршен облик на сите нокти;
 • нанесената минимална количина основен слој, со мало допирање на крајот на ноктот;
 • сушење само во УВ ламба, чија моќност мора да биде најмалку 36 W;
 • шелакот мора да се нанесува строго од горе надолу, да нема движења од долу нагоре или настрана;
 • за висококвалитетен маникир, треба да ја нанесете основата двапати, додека секоја треба правилно да се исуши под ламба.

Како се прави шелакот

Ајде да направиме кратка обиколка на постапката со шелак, што ќе ви помогне да создадете висококвалитетен маникир.

 1. Пред сè, треба да ја отстраните кутикулата од ноктевата плоча. Идеално, за ова треба да користите специјален омекнувач, кој може да се набави во професионален салон. Но, ако ви е попогодно, можете да ја спроведете процедурата за исечени маникири. Ако кутикулата е многу мала, користете стапче од портокалово дрво и турнете го назад, омекнете го со масло. 1f686102f7
 2. Следно, треба да ја подготвите самата плоча за нокти. За да го направите ова, тој е изшкуркан со специјална датотека, која обично доаѓа со шелак. Сепак, можете да заштедите во овој момент со купување обична датотека за меко брусење. Со квалитетна обработка, нема да забележите никаква разлика. bc4c16c150
 3. За да може облогата правилно да се залепи на ноктот, треба да се третира со специјално средство за дезинфекција (одмастувач). Обрнете посебно внимание на внатрешноста, крајот на ноктот и неговите страни. За овие цели, можете да користите производ што се продава во специјализирани продавници. Точно, цената на лековите не е ефтина, од 500 до 1.500 рубли. Со цел да заштедите пари, можете да ги замените со конвенционален отстранувач на лак. Исто така, ќе ја обезмастете површината на ноктот и ќе го исушите, а по цена ќе биде многу помал. f86b5e88fe
 4. Следно, ноктот треба да биде покриен со основен производ. И тука нема да можете да заштедите пари, нема што да ги замените. Лек со слаб квалитет, а уште повеќе лажен, може да го оштети ноктот, расипувајќи го неговото здравје. Но, висококвалитетен производ, напротив, има лековити својства, го зајакнува ноктот и ги спречува негативните ефекти на околината. Единствениот начин да заштедите пари е да ја нанесете основата во мали количини во тенок слој. 8927dfff2aПожелно е да се нанесе основата во два тенки слоја. Секој од нив мора темелно да се исуши 10 секунди во ЛЕД ламба. Како што веќе споменавме малку погоре, моќноста на ламбата не треба да биде помала од 36 W. Во спротивно, ќе чекате со часови за да се одржи облогата. Но, тоа не е сè. Светилки со мала моќност ги вознемирија нивните сопственици со појавата на мат дамки на површината на ноктот. Не заборавајте да менувате ламби - менувајте ја фреквенцијата: најмалку 1 пат на шест месеци. Во спротивно, квалитетот на шелакот на ноктите ќе падне. fa7f92b58d
 5. Вртете ја теглата со шелак помеѓу дланките околу 30 секунди. Не тресете ја цевката, бидејќи тоа може да ја оштети структурата на содржината. Исто така, не вреди да се заштеди на главната покриеност. Висококвалитетниот шелак има податлива структура што се израмнува кога се нанесува на површината на ноктот. Тоа е, ги избегнувате лентите и лентите што ги карактеризираат ефтините и тајни производи. 5cb87b0a6bПокријте ја плочката за нокти со обоено соединение, но не запечатете ги страничните и краевите. Ако шелакот случајно заврши на погрешно место, само отстранете го со редовна салфетка. По првиот слој на шелак на ноктите, полимеризирајте една до две минути. Запомнете дека првиот слој треба да биде многу тенок, скоро транспарентен. Ова ќе спречи надуеност на лакот за време на сушењето. 73211деакПосле тоа, можете да нанесете втор слој, кој може да биде малку подебел, но исто така не треба да бидете ревносен. И исушете ги ноктите во исто време како и првиот. 0854284377Во принцип, можете да го одбиете вториот слој. Сепак, тоа ќе го направи слојот уште посилен и бојата побогата. Меѓутоа, ако сте задоволни со еден слој, тогаш можете да застанете тука.
 6. Конечно, ставете завршен слој и исто така лекувајте во ламбата околу две минути. Не обидувајте се да го замените со вообичаениот фиксаж - ова нема да доведе до ништо добро. Најмалку, шелакот ќе се олупи многу порано од наведениот датум. 91215e79 кубикаНе мора да ги купувате сите лекови (база, шелак, завршен слој) од една компанија, но сепак е пожелно. Во најдобар случај, нема да ја забележите разликата ако секој од лековите е со висок квалитет. Меѓутоа, ако производителите користеле различни технологии за да ги создадат своите производи, тогаш ефектот можеби не е толку импресивен.
 7. Избришете го ноктот со специјална салфетка (без влакненца) натопена во течност за да се отстрани лепливиот слој. За да не трошите пари на специјализирана дрога, можете да ја замените со редовен алкохол. Сепак, треба да бидете подготвени за фактот дека таквите заштеди можат да ја лишат површината на сјајот на ноктите. Затоа, подобро е однапред да ја тестирате замената и да видите како реагира облогата. 33c973ebf0

Алатки и материјали од шелак

Откако теоретски ќе се запознаете со шелакот, треба да преминете на пракса. За да го направите ова, пред сè, треба да ја складирате целата потребна опрема. Значи, што е потребно за ова:

 • основни алатки за маникир: брадавици, шпатула, стапче од портокалово дрво, абразивна датотека (220-240 гриз) и буф;
 • отстранувач на кутикулите: ова може да биде омекнувач или масло за отстранување;
 • специјална четка за чистење на ноктите од нечистотија;
 • одмастувач: можете да набавите специјална алатка во професионален салон или да ја замените со редовно средство за отстранување лак;
 • УВ ламба со моќност од најмалку 36 W;
 • основата за шелак, која се нанесува прво;
 • обоен слој, односно самиот шелак;
 • горниот слој;
 • специјални или едноставни салфетки, но без влакненца;
 • посебна подготовка за отстранување на лепливиот слој од ноктот: можете да го замените со алкохол или ацетон, но пред тоа е подобро да ја проверите реакцијата на шелакот кон него - инаку сјајот од ноктите може да исчезне.

На квалитетот на шелакот директно влијае и квалитетот на материјалите купени за овие цели. Затоа, за да не бидете разочарани од првото искуство, купете само брендови кои ги тестирале времето и професионалците. Во исто време, цената е далеку од индикатор за квалитет. Прочитајте ги коментарите и изберете што ви одговара, вклучувајќи ја и цената.

Пожелно е основата, шелакот и горниот слој да припаѓаат на истиот производител и да бидат ослободени од истата серија. Во овој случај, можете да бидете сигурни дека сите компоненти се 100% компатибилни. Во иднина, можете да се обидете да ја комбинирате и изберете вашата линија на производи.

Патем, сега стана многу вообичаено да се стекнат сите горенаведени елементи не индивидуално, туку во множества. Тие вклучуваат сè што ви треба за да создадете уникатен маникир, а цената на овие средства излегува прилично прифатлива, од 1.500 до 5.000 рубли. Овие комплети вклучуваат и УВ ламба со соодветна моќност.

Шелак за кратки нокти

Постапката со шелак е погодна за сите должини на ноктите: и кратки и долги. Во исто време, нема ограничувања на скалата на боја, напротив - ако на долгите нокти црната боја, на пример, може да изгледа вулгарна и пркосна, тогаш на кратки нокти нема да има таков ефект. Претходно, веќе зборувавме за маникир на кратки нокти. во овој напис... Таму ќе најдете совети за боја и дизајн што можете безбедно да ги примените во процесот на шелак.

Како да изберете шелак: препораки на стилисти

Големото искуство на професионалци им помага на обичните корисници да изберат само високо квалитетни производи за себе. Ајде да видиме кои брендови се најдобри според добрите.

Шелак од CND

07989519

Многу маникири претпочитаат токму оваа марка, нарекувајќи ја најдобра. Поради својата густина, овој шелак совршено се вклопува на ноктот дури и во еден слој, додека бојата е многу заситена, нема ленти или ленти. Останува на ноктите многу долго, без чипови и гребнатини. Капацитетот од 7,3 ml е дизајниран за приближно 15-20 сесии за маникир. Постојат два недостатоци - недостаток на палета, во споредба со другите брендови, и цената (од 1.000 до 1.500 рубли за цевка).

In'Garden Така природно

114c4

Одличен шелак, сличен на густината со претходната верзија, но за разлика од првата, тој не се згуснува и се влошува толку брзо. In'Garden Значи природно содржи природни состојки кои придонесуваат за минимално негативно влијание врз ноктот. Сепак, не треба да се носи на ноктите долго време, силната фиксација на пластиката за нокти ќе направи да изгледа не многу привлечно. За некои клиенти, по овие лакови, ноктите добија жолтеникава нијанса. Цената на шелакот е приближно 500 рубли.

Мода на боја од ентитет еден

00a440b974fd32e95feff138d76bc033

Овој вид лак се развива повеќе од една година, што доведе до голем број на предности. Алатката е многу лесна за примена, има својства за самонивелирање кои совршено ги измазнуваат неправилностите во ноктот, доколку ги има. Просечна густина, лежи без ленти и ленти. Исто така, вреди да се потенцира успешната форма на четката, со која маникирот станува чисто задоволство. Издржливоста на лакот е исто така висока - уредното абење обезбедува 3 недели светла заситена боја. Широкиот спектар на бои вклучува 140 нијанси од ладно до топло и бисерно. Единствената негатива е цената: околу 1.000 рубли за цевка.

Колку трае шелакот

Стандардно, сите веруваат дека шелакот трае околу еден месец. И ова е до одреден степен точно. Но, времето директно зависи од многу фактори. Прво, квалитетот на користените материјали. Колку е повисоко, толку подолго ќе се носи шелакот. Второ, усогласеност со сите правила за обложување. На пример, ако одмазнувач не се користеше одмастувач, тогаш гел-лакот ќе се олупи во наредните денови.

Постојан контакт на ноктите со вода или температурни промени може да формираат влажни пукнатини на површината на ноктот, кои последователно се појавуваат во форма на чипови. Вторите, исто така, често се формираат на тенки и ослабени нокти. Професионалци веќе долго време забележаа дека колку се посилни и поздрави ноктите, толку подолго трае шелакот.

Ако сите горенаведени фактори се отсутни и се почитуваат сите правила за подготовка и примена на гел-лак, тогаш таквиот маникир ќе трае до три недели на ноктите. Во исто време, тој ќе ги задржи сите свои естетски квалитети до самиот момент на отстранување.

Тајмингот е краен рок, но мора да се има на ум дека кога ноктот ќе порасне, шелакот веќе не изгледа толку привлечно кога плочата на чист лак peирка од под облогата. Значи, ако ноктите растат брзо, тогаш промената на лакот ќе мора да се направи многу побрзо отколку што се очекуваше.

Дали е можно да се направи шелак дома

Современата уметност за нокти зачекори далеку напред и сега, маникирот за салони стана уште подостапен. Можеме да кажеме со сета доверба - да, постапката со шелак може да се направи дома, со ваши сопствени напори.

Се разбира, ќе мора да се навикнете на новата алатка за маникир и можеби не е сè за прв пат, но не треба да застанувате. Сè доаѓа со искуство. Купете квалитетни материјали, алатки и ламба, складирајте оптимизам и трпеливост, следете ја техниката за маникир и дефинитивно ќе успеете!

Како шелакот се разликува од конвенционалните лакови и гелови

Холивудско-бело-розово-француско-шелак

На прв поглед, шелакот и гелот не се разликуваат, но сепак постои разлика и многу значајна за здравјето на ноктите.

Пред да нанесете редовен лак за гел, ноктевата плоча е силно мелена. Така, површината на ноктот е многу оштетена и разредена. Истото важи и за постапката за повлекување. Постои агресивен ефект врз површината.

Но, пред да нанесете шелак, доволно е да ја полирате и обезмастете плочката за нокти. Ова е многу понежно од претходната опција. За да го отстраните составот од ноктите, само треба да користите специјален отстранувач на шелак.

Со оглед на оваа навидум безначајна нијанса, облогата со шелак има голема корист од геловите. Покрај тоа, неговите услови за носење во никој случај не се инфериорни во однос на второто.

Добрите и лошите страни на шелакот

Насекаде има свои добрите и лошите страни, вклучително и шелакот. Игуменот препорачува да се запознаете со секоја од точките пред да го нанесете облогата и само тогаш да одлучите за постапката.

Предности на шелак

 • Огромна предност на шелакот е неговиот „рок на траење“. Со примена на ноктите еднаш, ќе заборавите што е маникир две или дури три недели. Во исто време, сите оригинални естетски квалитети ќе останат непроменети: нема да има чипови или губење на сјај. Но, сепак можете да го оштетите за време на „носењето“, на пример, ако намерно дејствувате на ноктот со сечење и бодлив предмет.
 • Поради отсуството на формалдехид, толуен и други штетни лекови во составот, шелакот е апсолутно безопасен за ноктите. Фактот дека можете да шетате со прекрасен маникир толку долго време е несомнено огромен плус во неговата свинче банка.
 • За сопствениците на кршливи нокти, шелакот ќе биде вистинско спасение. Облогата со овој лак е толку густа што го одржува ноктот во првобитна состојба, спречувајќи го да се скрши и да се ексфолира. Благодарение на шелакот, многу девојки сепак успеаја да растат долги убави нокти.
 • Широк спектар на бои од шелак ќе ви овозможи да создадете вистинско ремек-дело на вашите нокти. Во исто време, поради сушење во УВ ламба, бојата останува пенлива и заситена.
 • Маникир со шелак може да се спроведе независно, исто како и да се отстрани од ноктевата плоча. За да го направите ова, не треба да имате уникатни вештини или да посетувате курсеви, доволно е да ја знаете редоследот на примена на средства и да ја купите потребната опрема.

Недостатоци на шелакот

И сега за минусите што се исто така достапни.

 • Да, можете да растат долги нокти благодарение на шелакот, но ова ќе биде привремено. Тоа не е медицински препарат, но исполнува чисто естетски квалитети. Затоа, не треба да се очекуваат посебни чуда.
 • Неправилна примена на шелак или игнорирање на правилата за работа со него нема да даде целосен ефект на постапката. Чиповите може да се појават на вториот ден, или облогата ќе се олупи целосно сама по себе.
 • Можно е некому да му биде незгодно да работи со шелак, бидејќи некои од нив се многу течни, што ќе создаде сериозни проблеми за време на апликацијата.
 • Кога ноктите со „стар“ шелак повторно растат, тоа изгледа целосно грдо, дури и ако самиот сјај на облогата изгледа свеж. Ова е особено незгодно за оние чии нокти растат многу брзо.
 • Шелак не е погоден за оние со габични заболувања на ноктите.
 • Неколку фактори можат да влијаат на издржливоста на шелакот. На пример, колку е потенка ноктот, толку помалку ќе се задржи облогата. Исто така, со постојан и продолжен контакт на рацете со вода, шелакот може да почне да паѓа.
 • Облогата не сака екстремни температури. Дури и зацврстениот шелак почнува да се ексфолира, создавајќи микрокрици, кои, се разбира, нема да бидат видливи со голо око. Сепак, токму преку нив микроорганизмите (прашина, нечистотија и сл.) Ќе имаат пристап до ноктот, што пак може да предизвика габични заболувања.
 • Друг, иако не многу значаен недостаток, може да се нарече цена на шелак, што е многу повисоко од цените за едноставни лакови.
 • Некои шелакови можат да направат ноктите да изгледаат жолто, што, во принцип, поминува по неколку сесии на заздравување и обновување.

Во кои случаи не треба да се прави шелак

333(2)

Во принцип, шелакот нема контраиндикации како такви, освен една - габа за нокти. Во овој случај, подобро е да се подложи на курс на лекување, а потоа, кога ноктите се веќе здрави, уживајте во сите задоволства на шелакот.

Исто така, постојат препораки за тоа кога треба да се воздржите од таков маникир. Дали ќе ги следите или не, зависи од вас. Овие се повеќе совети отколку план за акција.

Подобро е да ја одложите постапката за шелак ако земате лекови, особено антибиотици. Врската не е јасна, но ова е мислење на експертите. Исто така, не се советува да работите со облога на ослабени нокти. Препорачливо е да се спроведе курс за закрепнување и зајакнување, и само тогаш да се нанесе шелак.

Ако ноктите се силни и здрави, ова е клучот за висококвалитетен и убав маникир!

Ноктите по шелакот

Правилната употреба на шелак не им штети на ноктите колку што мислат многу луѓе, но реакцијата на секој организам е индивидуална. Ако некои не забележат ништо, тогаш здравјето на невен може да се наруши за други. Облогата ќе ги направи уште покршливи и поситни. Ова може брзо да се елиминира со организирање на соодветна грижа за ноктите, што брзо ќе го врати нивното здравје. Подолу се дадени 9 корисни совети кои ќе ви помогнат да ја зајакнете плочката за нокти по шелакот.

 • Маслиново масло. Ова масло се покажа како одличен тоник. Пред употреба, треба малку да се загрее во водена бања. Тогаш врвовите на прстите се спуштаат во сад со масло, и во оваа позиција се фиксираат 10 минути. Постапката треба да се прави секој ден најмалку една недела.
 • Витамини А, Ц, Д и Е се ваши сојузници во борбата за убави, силни нокти. Заситете ја вашата дневна исхрана со храна богата со овие витамини и резултатот ќе се појави многу скоро.
 • Бришење свеж сок од лимон во вашите нокти две минути дневно, а потоа исплакнете со вода.
 • Маската од кисела бобинка совршено ќе ја врати површината на ноктот, ќе ја зајакне и ќе додаде сјај. За обновување, брусницата, црвената рибизла или боровинката се добро прилагодени. Земете неколку овошја и исецкајте го. Нанесете ја грутката на вашите нокти 15 минути и потоа извадете ја со вода.
 • Редовниот јод, кој се нанесува во плочката за нокти со памук, неверојатно ги враќа ноктите. Не треба да се мие, ќе исчезне само по себе, со текот на времето.
 • Салоните обезбедуваат услуга за запечатување на ноктите. Посебен состав е нанесуваат во вториот, кој вклучува пчелин восок и мед. Сето ова е покриено со филм кој сигурно го штити ноктот од оштетување.
 • 10-минутната бања со морска сол може да вдахне живот во уморни нокти. Само растворете една лажица сол во мала количина топла течност и држете ги стапалата за одреденото време. Редовност на постапката: 2-3 пати на секои седум дена.
 • Нанесете 25-минутни парафински бањи, кои, патем, ќе бидат корисни не само за ноктите, туку и за кожата на рацете воопшто.
 • Користете за нега на специјални лековити препарати за нокти, кои се продаваат во аптека. Тие се нанесуваат како обичен лак, што ги прави што е можно полесни за употреба.

Дали шелакот може да се направи за бремени жени?

Како што споменавме малку погоре, шелакот не содржи штетни хемиски состојки, што го прави апсолутно безбеден премаз дури и за идните мајки. Напротив, значително ќе заштедите време на маникир и педикир, а ќе можете да посветите поголемо внимание на корисното грижа за себе и подготовките за раѓањето на долгоочекуваното бебе.

Фотографија со шелак

Како што веќе беше споменато малку погоре, надворешниот шелак е многу тешко да се разликува од обичен и познат на целиот лак. Но, постои една особеност - шелакот скоро секогаш се продава во затворени цевки. Тоа е, нема да ја видите вистинската боја на лакот низ стаклото, како кај конвенционалниот производ. Вака изгледа приближно шелакот. Подготовките може да се разликуваат во зависност од марката и серијата.

99797125

1421847418_bluesky_shellac_color_bluesky_shellac_color_neon_06_17_

cnd-shellac-cvet-hotski-to-tchotchke_107

$_3

Слични написи
1 одговор на овој пост

Остави одговор