Дома Стил Стилови на облека

Денес е многу важно да изгледате индивидуално. Во исто време, стилот треба целосно да ја одразува вашата социјална позиција. Во оваа статија ќе ви кажеме околу 20 стилови на облека, од кои секоја е уникатна и разновидна на свој начин. Треба само да го изберете стилот кој најмногу ви одговара, што ќе ги открие сите ваши идеи за себе.

Основните стилови се сметаат за класични, како првиот тренд во облеката што се истакна, спортски и романтичен. Останатите стилови на облека доаѓаат од една или друга насока или комбинација од нив.

Класичен стил на облека

861

Класичен стил- најстрого и најискрено. Тој не толерира разновидност на бои и текстури, мноштво елементи. Дури и накит во класичен стил има воздржан и строг карактер.

Сите работи од класичен стил имаат едноставен, прав и јасен рез. Сите елементи се со средна пропорција и се исклучително познати за окото.

Шемата на бои обично се движи од основни бои како што се бели, црни и сиви до пастелни бои.

Класичниот стил е многу лаконски и не е емотивен, додека се разликува по квалитет. И покрај неговата едноставност, класичниот стил се смета за еден од најскапите, бидејќи сите ткаенини мора да бидат густи и со највисок квалитет. Сите додатоци, доколку се присутни, не можат да бидат фалсификувани или вештачки.

Затоа, ако ве привлекува овој стил, обрнете внимание на фактот дека чантите и чевлите треба да бидат главно изработени од вистинска кожа и велур, а накитот да биде од благородни метали. Патем, часовниците во класичен стил имаат посебно значење: тие мора да бидат или скапи или целосно да отсуствуваат.

Облека во деловен стил

zhenskiy_klassicheskiy_delovoy_stil_1

Бизнис стиле модификација на класичниот стил. Исто така, постои концизност, воздржаност и едноставност, но дозволени се повеќе акценти во боја. Деловниот стил обично го носат жени кои имаат одредена позиција во структурата на канцеларијата. За да не изгледаат исто секој ден, но и да не го кршат кодексот на облекување, жените носат одела и шарени блузи и кошули. Исто така, тука е дозволен накит, кој може да се комбинира со канцелариски костум. Може да биде и сребро и накит изработен од камења, стакло и монистра.

Општо, конзервативизмот на деловниот стил зависи од дадениот кодекс на облекување во вашата фирма или компанија. Но, тој претпоставува некои акценти во боја и признава присуство на додатоци.

Бохо стил во облеката

1300904279_1

Бохо стилисто така наречен бохо шик. Ова е боемски стил. Се карактеризира со комбинација на несоодветно.

Шемата на бои е обично многу богата, заснована на природни нијанси (каки, ​​зелена боја, маслинка, кафеава, беж, сенф). Кројот на облеката е бесплатен, работите имаат голем број флаони, панделки, ленти и други украсни елементи.

Облека во боемски стил се шие од ткаенини како што се: шифон, памук, вистинска кожа и велур, крзно, сатен, трикотажа.

Накитот изработен од благородни метали и камења е добредојден, но исто така се дозволени дрвени и вештачки накит.

Стил на спортска облека

1331288116_D181D0BFD0BED180D182D0B8D0B2D0BDD0B0D18F-D0BED0B4D0B5D0B6D0B4D0B0

Спортски стилзборува за себе. Динамичен е и удобен. Најчесто, облеката во спортски стил создава активна слика со вградена силуета.

Спортскиот стил може да се изрази, но може да се прилагоди и на градското опкружување. Во овој случај, се користат материјали за истегнување, џемпери и дуксери со качулки и џебови, плетени маици и tелки.

Спортскиот стил треба да биде удобен. Ова е нејзиното главно функционално барање. И шемата на бои тука не е важна. Овие можат да бидат и основни бои (црна, бела, сива) и светли нијанси. Боите како розова, корална, светло зелена и тиркизна се особено модерни во спортски стил денес.

Облека во воен стил

секси-воен стил

Воен стилго зема своето историско потекло од воената униформа. На стилмногу лесно да се следи.

Ткаенините се користат главно во „воени“ нијанси: зелена, каки, ​​мочуришна, фисташка. Сечењето е обично исправено. Women'sенските мантили и јакни се многу слични на машките. Нема надворешна облека со широка облека во овој стил. Сè е едноставна, јасни линии, лаконска слика.

Овој стил претпоставува дека ќе носите панталони почесто отколку здолништа, а кошулите и јакните ќе ги заменат светлите врвови и дуксери од вашата гардероба.

Обичен стил на облека

3a2273f131dad9cff16fff2ab8daa968

Случаен стилденес најпопуларен и најраспространет. Да се ​​биде fanубител на секојдневен стил и истовремено да изгледате стилски е лесно како да гранатирате круши: соодветна е целата лежерна облека што е удобна, практична и нема некои посебни етнички, летни или други мотиви.

Опсегот на бои тука не е ограничен, но сликата не треба да биде шарена и привлечна.

Лежерниот стил е сакан токму заради неговата „модерна“ едноставност. Носејќи обични светлосини фармерки, ниски чевли без нараквици или накит, каква било обична маица и црно мантил, ќе изгледате многу едноставно, но истовремено и самодоволно. Лежерниот стил ја нагласува индивидуалноста на самата личност, а не облеката.

Од накит, тука се користат сите видови нараквици, обетки и приврзоци изработени од сребро, додатоци (очила, чанти, обемни плетени капи).

Случајниот стил е поделен на неколку подгрупи:

  • градски секојдневен (урбано секојдневие);
  • паметен лежерен (елегантен лежерен);
  • спорт лежерен (секојдневен стил со елементи на спорт, но овој стил не е за спорт).

Стил на гранџ облека

слика0131

Стилот на гранџ е избран од оние кои не се плашат да изгледаат смело и смело. Овој стил е многу провокативен. Тој создава лик на бунтовник, но во исто време невнимателен, па дури и невешт.

Најнеобичен детал од овој стил се искинатите хулахопки. Обично тие се носат под кратки тексас (честопати и искинати) шорцеви. Карирана кошула или црн џемпер се додава на овој ансамбл. Општо, црната е основната боја во овој стил.

Исто така, fansубителите на гранџ сакаат да носат кожни кратки јакни и груби „борбени“ чизми или чизми до глужд. Декорациите се користат и без никаква мерка. Најчесто тоа е збир на црни или сребрени нараквици, често се користи накит. Чантите обично се изработени од вештачка кожа, иако некои loversубители на стилот гранџ го претвораат во поелегантен стил, со доминација на црната боја.

Општо, удобноста и удобноста тука се од многу поголемо значење отколку убавината и привлечноста. Затоа, практично нема фустани, опремени џемпери и други „женски“ елементи.

Гранџ често се комбинира со лежерна и воена, но никогаш не треба да се комбинира со гламур, бидејќи ова се два стила кои се спротивни едни на други по дух и слика.

Облека во стил 90

6379004103_03e6a2f66f_b_e2da2

Стилот од 90-тите често се смета за застарен. По овој стил, ни дојдоа многу нови модни трендови, кои го измија стилот на 90-тите во историската инка заедно со погледите од тоа време.

И покрај тоа, fansубителите на овој стил остануваат и денес, особено затоа што не бара посебен пристап или набавка на скапи производи.

Стилот на 90-тите години подразбира преголеми димензии - широки преголеми работи, недостаток на елеганција и „вклопување“. Исто така, fansубителите на стилот на 90-тите носат панталони од банана (широки нозе, најчесто фармерки), патики изработени од гума или вештачка кожа и спортски олимписки игри. Исто така, стилот на 90-тите години подразбира светли бои и разновидни хеланки.

Се разбира, тексасот се смета за основен. Обожавателите од 90-тите носеа фармерки со тексас кошули и чанти. Но, изобилството на тексас предмети во гардеробата денес не изгледа толку соодветно. Ако одбравте фармерки, тогаш подобро е да изберете торба и други додатоци од различен материјал.

Рок стил во облеката

Панк

Рок стилоблеката е малку слична на стилот на гранџ. И двете се засноваат на бунтовен дух и слобода на дејствување и избор. Луѓето кои избираат стил на карпа, обрнуваат внимание првенствено на впечатокот на нивниот имиџ, а не на привлечноста. Ова ја објаснува преовладувањето на црната боја во гардеробата. Исто така, девојките кои се облекуваат во стил на карпа, најчесто носат црни панталони или фармерки (секогаш со заострени нозе), кожни јакни или мантили, слични на мажите. Фризурите се обично едноставни и некомплицирани, често дури и малку невешт - лабава коса, опашки, издувања.

Сите чевли и додатоци обично немаат никаков накит или украсни елементи. Најчесто тоа се црни груби ниски чевли или патики, а чантите се обично големи и изработени од црна кожа или имитација на кожа.

Повеќеслојни нараквици, шалови, ланци, масивни приврзоци, прстени (честопати има неколку одеднаш, вклучително и на палецот) - сето ова вклучува стил на карпа.

Рок-изгледот често се состои од темни фармерки со буци чизми, или фустан со кожна јакна, или шорцеви облечени во хулахопки. И покрај целата нејзина екстраваганција, рок-девојката може да изгледа многу привлечно и интересно. Главната работа не е да користите цртежи со черепи и скелети ако сакате да изгледате самостојно и соодветно за вашата возраст.

Ретро стил во облеката

стил-ретро-в-оджде_223

Ретро стилДали е стил претставен од наша страна од заборавени идоли од минатиот век. Овој стил има многу акценти во боја, додатоци и малку чудни работи. Но, овој стил е бесплатен, удобен, иако ни се врати од минатото.

Ретро стилот опфаќа прилично долг временски период - од 20-тите до 70-тите години на минатиот век. За 50 години, стилот се менуваше, се надополнуваше, стануваше сè попопуларен. Луѓето како да се апстрахираа од облеката и целото внимание го насочија кон сосема различни работи: кон комуникација, кон наоѓање пријатели, кон нивните активности и хоби. Во исто време, ретро стилот вклучува огромен број силуети, стилови, слики и стилски личности кои ги создадоа.

Отпрвин, ретро стилот претпоставуваше ослободување. Од тоа време, има тенденција да се носат машки јакни и јакни, да се украсува со секакви бисери, ѓердани, масивни ѓердани. Се појавија исечени фустани без ракави и подуени здолништа, чорапи или хулахопки во боја.

Подоцна, стилот малку се промени, стана повеќе женствен и елегантен. Потоа влезе во мода малку црн фустан, а со тоа и други слики, вклучувајќи опремени силуети, и здолништа со плиси, и ракави со фенери, и долги нараквици и деколте.

Ретро стилот има многу интересна историја. Тој постојано се менуваше, сукцесивно заменувајќи некои склоности со други. Затоа денес ретро стилот се смета за универзален. Нема строги правила и канони. Богато е со многу карактеристични одлики и детали, и кој од нив е најинтересен и модерен, вие одлучувате.

Земја стил во облека

кантри2

Во превод од англиски, земја е село. Овој стил се нарекува и западен. Ова е стил со американски дух, облека за земјоделците и каубоите.

Во овој стил, употребата на природни материјали е особено важна.

Чевли - чизми, чизми до глужд и чизми со врвки - треба да бидат изработени од вистинска кожа во црна или кафеава боја.

Наместо панталони и здолништа, западните обожаватели носат исклучиво фармерки, а фармерките секогаш одат со карирана кошула, тексас јакна или елек.

Овој стил можете да го диверзифицирате со додатоци (капи, нараквици, приврзоци изработени од кожа и камења), џемпери, трикотажа, наметки од кожа или велур.

Морски стил во облеката

Помимо-цветовој-гами-немаловажнују ...

Морскиот стил е многу јасен и едноставен. Наутичкиот стил е исто така наречен одморалиште класика, под претпоставка дека има директно намалување и комбинација од само неколку основни бои. Примарни бои: бела, сина, црвена и цијан (понекогаш се користи црна). Најпопуларниот отпечаток кај fansубителите на овој стил е сино-бели ленти или модели во форма на сидра и бранови.

Се користат густи ткаенини. Кратки плисирани здолништа, додатоци со поморска тематика, маици со „наутички“ јаки, темно сини елеци со метални копчиња - сето ова е карактеристично за наутичкиот стил. Овој стил има свои обожаватели, но не може да се каже дека ова е популарен стил на облека во современиот свет.

Романтичен стил на облека

романтичен

Романтичниот стил се заснова на создавање на воздушна, лесна, позитивна слика.

За облека во романтичен стил, отпечатоците се карактеристични, најчесто цветни и природни (лисја, пупки, гранчиња, итн.). Покрај тоа, неколку отпечатоци можат да се комбинираат во една слика, бидејќи тие се обично слаби, нежни, не светкави. Покрај тоа, шемата на бои на романтичен изглед обично се состои од неколку многу лесни и меки тонови или неколку нијанси со иста боја. Најчесто тоа се тонови на кревет или природни бои (праска, бледо розова, беж, бела, бледо жолта).

Романтичен стил вклучува здолништа под коленото или должината на глуждот или лесни мавтачки панталони. Блузи најчесто се носат одозгора, украсени со возбудувања, флеки, панделки итн. Но, запомнете дека сите овие декоративни елементи не треба да се преклопуваат едни со други, тие треба да бидат хармонични.

Доколку сакате да се облечете во романтичен стил во зимската сезона, тогаш треба да комбинирате нежни тонови и цветни принтови со погусти, но не и „тешки“ ткаенини, а од додатоците изберете накит во светла боја, мали чанти и плетени капи во комбинација со обемна светлосна шамија.

Готски стил во облеката

Плат-ја-также-должни-од-т-длиноју-в-поли-с-расклешен-м-подлом-и

Овој стил е директно поврзан со идеологијата на готската субкултура. Најчесто, овој стил го избираат млади луѓе кои имаат малку поинакви погледи на животот. Честопати овие луѓе се сметаат за цинични и песимистички.

Гот стил на облекување, исто така, има свои разлики. Главната боја е, се разбира, црна. Силуетите се прави, но слоевити.

Денес, готскиот стил е многу различен од неговиот оригинален род, кој потекнува од средниот век.

Од материјали во готски стил, кожа, чипка, свила, кадифе се добредојдени. Може да се користат и материјали како што се тафта, органза, брокат, винил. Нема фундаментална разлика помеѓу природните и вештачките материјали; во готски стил, на ова воопшто не се обрнува внимание.

Карактеристична карактеристика на готскиот стил е карсет. Покрај тоа, девојчињата гот не носат корсети како долна облека, носат корсет преку блузи и маици за да и дадат на силуетата витка и заводлива силуета.

За готски стил, кожени панталони или здолништа со средна должина и макси должина се исто така доста соодветни.

Од накит, предност се дава исклучиво на сребро или други метални легури со слична боја. Останатите украси практично не се користат.

Стил на етничка облека

0_13d84d_1e9cfa3_orig

Етничкиот стил на облека има своја интересна историја и фолклорни белешки. Овој стил најчесто го избираат млади луѓе кои се слободни и се придржуваат до сопствените ставови за околината. Етничката облека може лесно да се комбинира со лежерни или бохо-шик елементи. Но, дури и како посебна насока, етничкиот стил е апсолутно независен.

Прво на сите, етнички стил подразбира употреба на елементи во гардероба. различни култури, и нема гео-референца. Некој избира јапонски кимоно или арапски шалови, некој марокански туники и сандали, некој индиски сари.

Во секој случај, облеката во етнички стил треба да содржи модели и дизајни. Вие не треба да мешате елементи од различни етнички групи во една слика, само ако тоа не се поврзани култури.

Хипи стил во облеката

хипи-шик-мода-модерна-боемска облека

Хипи стилот е еден од најважните стилови во историјата модерна модатрендови. Многу други насоки потекнуваат од стилот на хипиците.

Хипи-стилот е создаден од креативни индивидуи кои сакале да го видат светот како светло и среќно место, а себеси како слободни луѓе.

Хипи облеката е многу слободоубива. Таа не толерира воздржаност или краткост.

Хипи стилот е еден од најсветлите и најкарактеристичните. На крајот на краиштата, следбениците на овој стил секогаш го бранеле правото на избор. И не можеше да им биде забрането ништо во нивната облека. Во стилот на хипиците, нема правила и прописи, туку само потрага по забава и невнимание. И непочитувањето на материјалниот свет остави свој белег и во облеката на бунтовниците и бунтовниците: многу од нив изгледаат малку невешт. Хипи силуетите можат да бидат многу различни, но најчесто тие се едноставни. Природни и вештачки ткаенини, но секогаш светли и шарени. Шемата на бои е незадржана, богата со разни нијанси и комбинации. И не заборавајте да украси, украси, украси. Обоени монистра, обетки, нараквици направени од камења и обоено дрво, врски и нараквици за глуждот, се хипиците што ги сакаат и носат.

Облека во стил на сафари

9d754dff6e

Стилот на сафари датира од колонијалната населба на африканскиот континент. На Европејците им требаше облека за да талкаат во саваната помеѓу образовните и социјалните активности. Покрај пешачењето, Европејците ловеа и патуваа околу новиот континент, па новиот стил на облека првично се роди како слободен, природен и непретенциозен. Облеката не требаше да ја импресионира и украси личноста, но во исто време тие сигурно ја нагласија социјалната позиција на Европеецот, да бидат уредни и пријатни.

Стилот на сафари стана многу популарен откако Ив Сен Лоран ја создаде првата колекција во стилот на сафари, никој друг пред него не го издвои овој стил во посебна насока.

Денешната сафари облека сепак треба да биде удобна и практична. Фустаните се обично малку над коленото, кошулите и јакните имаат јаки и многу џебови (најчесто надземни). Широките ремени често се користат за да се нагласи струкот и да се одржи облеката на место.

Кошулите и јакните имаат и долг ракав, кој обично се засукува, и ракав до лактот или три четвртини. Постојат и јакни без ракави. Покрај џебовите, облеката е украсена со сите видови копчиња и прицврстувачи.

И, се разбира, основните бои на стилот на сафари се беж, песок, сенф, каки, ​​земја, темно зелена, сива, фисташка.

Империски стил во облеката

Империскиот стил е екстравагантен и необичен. Денес не е толку популарен како секојдневен или спортски поради неговите карактеристики и силуети.

Империскиот стил се појавил за време на животот на Наполеон. Тогаш тоа беше заменето со други трендови и насоки, а денес, како во спирала, стилот на Империја се врати во секојдневниот живот, ги доби своите обожаватели и е поддржан од дизајнери и други креатори на слики во модната индустрија.

Империја стилот се заснова на цилиндрични силуети и долги фустани и подуени здолништа. За шиење летни колекции се користат многу тенки и лесни материјали: камбрик, муслин, муслин, шифон, свила. За потопла облека, се користи густа волнена ткаенина. Шемата на бои е секогаш богата со светли нијанси и про transирни „каприциозни“ материјали, кои го нагласуваат високиот социјален статус на жените.

Ова е многу доброто стил кој создава софистициран и нежен изглед.

Империскиот стил гравитира кон силуети со висок струк и подуени ракави, јаки и здолништа. Денес, фустаните во стилот империја се должат од супер кратки (стил на бебе) до класични макси кои ги покриваат глуждовите и потпетиците.

Стил на минимализам во облеката

1346164340_stil-ampir-7

Минимализмот е прилично нов тренд во облеката. И покрај очигледната филозофија на овој стил, има многу да се каже за тоа.

Многу луѓе мислат дека минимализмот е досаден и сив. Други сметаат дека минимализмот е минимум облека, а сликата се состои од најнеопходните елементи. Но, тоа не е случај. Минимализмот е богат и интересен по својата умереност.

Минимализмот не е погоден за луѓе кои се навикнати да ја изразуваат својата индивидуалност преку облеката. Напротив, минимализмот се создава така што облеката не го одвлекува вниманието од самата личност, неговата енергија и харизма.

Главниот принцип на минимализмот е „помалку е повеќе“, отфрлање на количината во корист на квалитетот. Приоритети се дадени на внимателни силуети, едноделни парчиња, недостаток на накит и работи што додаваат волумен токму поради нивниот крој. Ткаенините се монохроматски, природни и густи. Во минимализмот, нема место за чипка, шифон, rhinestones и други украсни елементи. Тука самиот производ е и облека и декорација. Сè, ништо друго.

Барокен стил во облеката

стил_барокко_в_одежде_2

Барокниот стил е сеприсутен. Овој стил беше присутен во областа на архитектурата, дизајнот, уметноста, сликарството. Барокниот стил беше насекаде, што значи дека не можеше а да не се појави во модниот свет.

Тие велат за барокниот стил во облеката: „Да се ​​биде облечен во златно злато на злато“.

Се разбира, денес барокниот стил во облеката се манифестира повоздржан. Облеката е лаконска во споредба со сликите на Италија во 17 век, во времето на раѓањето на овој стил.

Денес барокот носи само елементи со висока цена, помпа и претенциозност. Барок значи употреба на таписерни ткаенини и завршни работи за шиење надворешна облека, здолништа и фустани. Се претпоставува и масивен накит изработен од скапоцени камења и метали.

Барокот вклучува голем број фустани. Честопати тие имаат сооднос 1: 6: монтиран корсет или висок струк во комбинација со меко здолниште. Должината на ракавите во барокен стил не е важна: тие можат да бидат долги, до лактот, или воопшто да не бидат. Обликот на ракавите исто така не е важен: тие можат да бидат исправени или намерно меки и обемни. Но, главната работа што го одделува барокот од другите насоки во облеката е изобилството на декор, богат и разновиден.

Слични написи
0 453

Остави одговор