Дома Здравје Диети Диета 4 табела: одлики и менија

Кај болести на надбубрежните жлезди, императив е да се придржувате до препораките на лекарот, но алтернативните методи можат значително да ја подобрат состојбата на пациентот. Во секој случај, пред сè, неопходна е консултација со лекар, бидејќи овие жлезди вршат важна функција во организмот, а неуспехот во нивната работа може да го наруши здравјето на луѓето. Традиционалната медицина првично обезбедува диетална маса. Затоа, во овој дел, исхраната на болните луѓе ќе биде разгледана.

Што е можно на диета 4 табела

диетална храна_1

Терапевтска диета број 4 е индицирана за луѓе со надбубрежна патологија и голем број други болести на дигестивниот систем. Познато е дека со овие болести, проблемите започнуваат со надбубрежните жлезди.

Целта на ваквата диетална храна:

 • намалување на процесите на ферментација;
 • борба против воспаление;
 • ажурирање на функционирањето на дигестивниот систем;
 • пренесување на цревата во понежен режим.

Со оваа диета се намалува внесот на храна со маснотии и јаглени хидрати. Внесувањето храна во стомакот предвидува отсуство на механичко или термичко оштетување на органот, а исто така треба да го намали зголемувањето на жолчката. Јадењата се варат или се барат на пареа. За брза асимилација, тие се мелени или смачкани со друг достапен метод.

Одобрените производи вклучуваат:

 1. Крутони од пченица, ретко исечени и лесно пржени.
 2. Ако е колаче, тогаш мора да биде суво.
 3. Вермичели.
 4. Каша направена од леќата, валани овес, ориз и гриз. Тие добро се варат во посно чорба или вода.
 5. Посен зајак, пилешко, мисирка, телешко, говедско месо. Прво треба темелно да го исчистите месото, да ги отстраните фасцијата и тетивите, да обезмастете доколку е потребно. Лебот не се додава на мелено месо, варен ориз се става таму. Потоа повторно се меле на кој било достапен начин.
 6. Сварете ја супата во супа од месо или риба, но треба да биде без маснотии. Можете да додадете ориз или гриз, рендано месо, кнедли на пареа, ќофтиња или снегулки од јајца.
 7. Риба со малку маснотии во пареа или варена.
 8. Дозволено е да додадете до 5 g масло во храната.
 9. Од млечни јадења, калцинираното урда е дозволено само свежо.
 10. Овошје само во желе или желе, не-кисело.
 11. Шеќер во минимална количина, дозволени се само 50 g на ден.
 12. Зеленчукот се вари и се брише.
 13. Дозволени чаеви, какао, варени во вода, компоти од дуња, боровинки, колкови од роза.

Што не е дозволено на диета 4 табела

бутер

Сега вреди да се испитаат забраните во диетата број 4:

 1. Од првите забранети јадења се млечни супи, чорби со супи, месо и риба, и печурки. Интегрирани супи од житни и зеленчукови.
 2. Ако станува збор за месо или риба, тогаш не можете масни сорти, остатоци во форма на колбаси, паштети, итн., Рибино масло, кавијар, брза храна, трнливо месо и риба.
 3. Од прилог - тестенини и јуфки, некои житни култури како јачмен, бисер јачмен, просо.
 4. Од десерти забрането какао со млеко, слатки, слатки, мед, путер бисквити, џем, итн.
 5. Следниот зеленчук е исклучен - јадења од печурки, кромид и лук, грав, зелка (освен карфиол), пиперки, домати и зеленило со лисја.
 6. Свежо овошје и бобинки, како и свежо исцедени сокови од нив, компоти селективно.
 7. Алкохол, сода, лимонада, ладни пијалоци.
 8. Скоро сите млечни производи, производи од сирење итн.
 9. Fивотински масти, маргарин.
 10. Јајца пржени, сурови и тврдо варени.
 11. Од лебни производи, тешки колачи во форма на бухти, палачинки, колачи.
 12. Зачини во форма на кечап, мајонез и други зачини се забранети.

Примерно мени

g_5e3cec653fbd2ccb2e0490cf81cef5ea

За појадок:

Во овој случај, можни се две опции:

 1. Гответе овесна каша во вода. За да го направите ова, растворете 40 g житни култури во 0,4 l вода. Гответе 10 минути. Потоа завршената маса треба да се нанесе повторно. Додавањето сол и половина лажица путер е прифатливо.
 2. Направете омлет од белка од јајце. За да го направите ова, изматете го протеинот од две јајца со размахване заедно со сол. Се додава една четвртина чаша вода. Истурете ја смесата во стаклен сад и ставете ја на пареа.

Втор појадок (2 опции):

 1. Компот од боровинка.
 2. Печете го јаболкото, има само пулпа без кожа.

Вечера:

Првиот е супа од гриз на база на пилешко. Значи, во слаба пилешка супа во количина од 0,35 g, се истураат 15 g гриз. Можете исто така да фрлите малку сушен копра таму. Супата се готви 20 минути. Може да го послужите со парчиња сушен леб. Тоа е претходно натопено во супа.

Втората опција за првите курсеви е супа од пире од супа од мисирка со ориз. Во овој случај, оризот се вари одделно. После тоа, филето од мисирка се меле во мешалка, а оризот повторно се меле. Тогаш сите производи можат да се комбинираат и да се полнат со супа.

Гарнитури - пире од компири во течна форма, разредени со вода со 5 гр путер и малку сол. Или може да биде леќата со додавање на мала количина масло, сол и претходно рендано преку сито. За ручек, можете да послужите јадења од риба или месо, мелени и мелено. Од пијалоци, можете да готвите желе од птичја цреша или компот со колкови од роза.

За попладневна закуска:

Калцинирана маса од урда, само тава од свежа или парена урда.

Вечера:

Опција 1 - крокети од компир на пареа со додавање риба.

Опција 2 - суфле од моркови, јаболка, карфиол. Првично, сите состојки се варат. Исто така, таму се додаваат гриз и мала количина шеќер. После тоа, сè е мелено преку сито. Путер и третина од пилешко јајце се додаваат на добиената маса. Тогаш сите производи се поставени во мултиварка и се поставува режимот "печење". Пожелно е менито за болни лица да го развива специјалист, бидејќи исхраната на лице со болни надбубрежни жлезди игра скоро клучна улога во процесот на опоравување.

Слични написи

Остави одговор