Дома убавина Коса Експерименти со изветвена коса и резултати

Господа, како што сите знаат, претпочитаат русокоси. Малкумина ќе останат рамнодушни од шик „руса“ коса. Само сега, мажите веројатно нема да погодат какви жртви правиме, боејќи и белејќи ја косата. Што ако сакате да ги одржувате здрави, но во исто време радикално да им го промените имиџот?

Перминирање на изветвена коса

Појасникосата и перм е прилично опасна комбинација. Една погрешна одлука на мајсторот веќе ослабена косаможеби нанесенанепоправлива штета. Ако сакате сè одеднаш - да станете русокоса и да добиете шик кадрици, размислете дали вреди храбри експерименти за понатамошните последици. Меѓу манипулациите треба да помине најмалку една недела или две. Факт е дека водород пероксид директно влијае на структурата на косата, што предизвикува зголемена кршливост и подложност на надворешни фактори.

Кимка-на-средни-волоси_32
Особено е важно да се утврди степенот на оштетување. Тест за елементарна сила може да се направи самостојно или во салон за убавина. За да го направите ова, пред да извршите перм, мора да земете сува коса. Ако не е еластичен, тој е лесен и брз искинати- постапката е контраиндицирана за вас. Сличен тест може да се направи за да се утврди потребната концентрација на соединението за виткање. Колку почесто и повеќе косата се осветлува, толку повеќе е потребно да се разредува концентратот со вода.

Работи што треба да се запомнат при виткање на изветвена коса:

  1. Внимавајте многу при намотување на жиците околу бобинките и избегнувајте претерано затегнување.
  2. Времето на обработка со хемискиот состав треба да биде малку помалку отколку кога виткате ненасликана коса.
  3. Не користете изолациски капачиња кога работите појасникоса

фотографија

Истакнувањена изветвена коса

Истакнувањесе викаат боењеодделно влакно со помош на фолија, во која господарот ја обвива навивам. Сорти нагласимногумина, а грешите ако мислите дека таквата постапка е достапна само за бринетите. Главниот тренд денес е тенки, ненаметливи текстурирани насоки кои додаваат визуелна јасност и волумен. Истакнувањеза русокосите треба да изгледа што е можно поприродно, па кадрици се обоени на различни висини, истовремено избегнувајќи обработка на коренот. Која боја да ја користите за ова зависи од вас. Најдобро е да се мешаат неколку различни бои, процесот, се разбира, ќе биде макотрпнано резултатот вреди.

svadebnye-pricheski-obychnoe-melirovanie-kaliforniyskoe-colorirovanie-strizhki-pleteniedeshevle-chem-v-salonah - 4386-1336838169348947-1-big

Kak-obescvechivat-volosy-v-domashnih-uslovijah

8194f0e59950a3944c5dce5e942414d2

Lookе изгледа особено импресивно истакнувањемед, костен нијанси на руса коса. Во овој случај, корените треба да бидат потемни, а советите полесни. Оваа опција е одлична одговараза девојчиња со удирања.

Боење на изветвена коса

Честопати постојат ситуации кога жените, веќе ја добиле посакуваната светла нијанса на коса, да останат незадоволни од тоа и да се обидат да ја обојат косата во темнобои. Неколку едноставни препораки ќе ви помогнат да ги задржите кадрици.

  1. Белење- вистинска траума на косата, често по манипулација со водород пероксид, тие стануваат кршливи, досадни и безживотни. Затоа, толку е важно да користите специјални маски со пантеноли кератин.
  2. Пред повторно да ја обоите косата, потребно е да се даде време "да се одмори" - околу 2 недели. Во овој период, тие ќе ги обноват своите заштитни функции.
  3. Ако едвај чекате за овој период, обидете се да користите нежни бои без амонијак и производи за нијансирање.
  4. Појасниподобро е да се започне со боење на косата со природни нијанси, на пример, мед или светло-кафеава боја. Заситен темнобојата најверојатно ќе има слаба адхезија и брзо ќе се измие. До црниотили шемата на црвена боја е фиксирана долго време, ќе биде потребно да се спроведат најмалку 3-4 процедури.
  5. Не штедете пари и време за компетентен специјалист кој ќе ве поттикне со висококвалитетно средство за боење и професионално ќе го смени вашиот имиџ.

uhod_za_blondom

Хена на изветвена коса

Зборот „Хена“ ни дојде од арапскиот јазик. Ова е природна боја што се добива од растение наречено лавсонија... Сушени лисја лавсонијададе црвен пигмент. Хена не продира во структурата на косата, но ефектот е прилично долготраен. Стеблата исто така се користат, тие се преработуваат во уникатен природен лек за третман и обновување на косата, олеснувајќи го чешањето, иритацијата и првутот - безбојна хена. Забележете дека неодамна козметичката индустрија ни нуди голем избор на овој агенс за боење, вклучувајќи бела и обоена хена, но често тоа нема никаква врска со природен пигмент и содржи хемиски бои.

cbc2535ffd3769a99a115e68a9404bd9
Експертите не препорачуваат употреба на Хена на обезцветен и оштетеникоса, бидејќи резултатот може да биде најнеочекуван и ниту еден господар не може да гарантира успех на таквата постапка. Но, ако сепак сакате да експериментирате со вашиот изглед, прво, направете малку тест. Нанесете го производот на дел од косата и оставете го да делува околу 30-40 минути. По ова време, можете да видите дали резултатот од боење е задоволителен.
По боење појасникоса, се препорачува да ја измиете косата не порано од по 3 дена. Постапката може да се повтори во рок од 1-2 месеци.

хна5151535Избелена нијанса на коса

Оние што веруваат дека тонирањето е исто како и боењето, грешат. Постојаните бои што содржат амонијак длабоко продираат во оската на косата и хемиски реагираат со природни пигменти. При тонирање, молекулите на супстанциите остануваат на површината, лесно и брзо се мијат, додека тие придонесуваат за фиксирање на природниот пигмент. Затоа, тонирањето се смета за постапка за грижа.

тон 1

После русањена кадрици им треба посебно внимание, бидејќи биле подложени на агресивен третман со амонијак и хидроген пероксид, нивната структура е скршена. Поштедливи бои продираат во косата, ја надополнуваат и корегираат природната боја, ја измазнуваат, штитат од кршење и губење .

Слични написи

Остави одговор