Дома Здравје Гастритис: причини, симптоми, превенција, третман

Гастритис е болест предизвикана од воспаление на слузницата на желудникот. Поради фактот што облогата на желудникот повеќе не функционира како што треба, дигестивниот систем е нарушен. Телото доживува стрес поврзан со абнормална функција на желудникот. На крајот на краиштата, едно лице чувствува непријатност и болка, што доведува до преголем напор.

Причини за гастритис

c3ea38df9c610e1e71e82fa3718c0edb

Оваа болест е поврзана со неухранетост и преоптоварување на телото. За да избегнете појава на гастритис, како и да знаете што предизвикува тоа, разгледајте ги главните причини за нејзиното појавување:

 1. Бактеријата Helicobacter pylori (Helicobacter pylori) е најчеста и најчеста причина за гастритис. Откриено е не многу одамна, но како резултат на ова, се случи напредок во превенцијата на гастритисот во медицината. Третманот на болеста се префрли во следната фаза. Хеликтобактериозата (или болест со бактеријата Хеликобактер пилори) делумно ја оштетува слузницата на желудникот, што подразбира негово уништување. Но, бактериите не секогаш предизвикуваат болести. Врз основа на статистичките податоци, 90% од жителите во светот го имаат тоа. Сепак, не секој добива гастритис. Факт е дека Helicobacter pylori е слободен во стомакот и не предизвикува болест сè додека не се предизвика од какви било причини: низок имунитет, странски предмети во стомакот.
 2. Ако некое лице страда од гастрична болест, како резултат на што дигестивниот тракт правилно не ја движи содржината. Во овој случај, главниот фактор што предизвикува гастритис ќе биде жолчката, која влегува во цревата во големи количини. Во крајна линија е дека таа, како киселина, го јаде заштитниот слој на гастричната мукоза. Тогаш гастричниот сок ги уништува неговите wallsидови, предизвикувајќи изгореници. Во суштина, ваквиот развој на болеста е карактеристичен за оние кои се многу нервозни. Поради прекумерен ментален или физички стрес, работата на автономниот нервен систем е нарушена.
 3. Изгореници на гастрична мукоза. Тоа е предизвикано од злоупотреба на алкохол или труење со штетна материја (оцетна киселина, алкали).
 4. Неправилна исхрана.
 5. Зголемена киселост на желудникот. Тоа е предизвикано од стрес, преоптоварување на телото.

Симптоми на гастритис

hgdyttyyt

Не е секогаш можно веднаш да се препознае дали некое лице е болно или не. Сепак, ненавремената интервенција доведува до влошување на состојбата и предизвикува сериозни болести како што се чиреви или дури и онкологија.

Во почетните фази на гастритис, пациентот чувствува:

 • непријатен притисок на врвот на абдоминалната празнина;
 • стомачна болка;
 • се појавува металоиди, непријатно подригнување;
 • јазикот е покриен со бел слој;
 • можна гадење или дури и повраќање;
 • се појавува дијареја;
 • температурата се зголемува.

Ако идентификувавте барем неколку знаци во себе, треба да одите на лекар. Тој ќе ви препише преглед и, врз основа на резултатите, ќе напише целосен курс на лекување.

Што може да се направи со гастритис

Луѓето со овој вид на болест треба да следат строга диета. Диетата ќе зависи од тоа каква форма на болест има. Гастритисот е поделен на неколку видови: акутен и хроничен.

Болит-ludелудок-чето-Делат

Акутен гастритис или влошен хроничен гастритис повлекува крута диета. Со послаби видови, исхраната може да биде поширока. Со зголемена киселост, таа мора да се намали. Ако работата е во мукозна атрофија, тогаш вреди да се направи напор да се стимулира работата на жлездите. Сепак, гастритисот во која било форма исклучува алкохолни пијалоци, производи од тутун, зачинета, масна, пушена, пржена храна од потрошувачка. Исхрана или превентивен пост (посни денови) се исто така исклучени.

1528

Основи на исхраната во случај на болест:

 • Кујната треба да биде различна. Максималниот број на калории е 3000 на ден.
 • Целата храна треба да се вари на пареа или да се пече. Така, ќе ги задржи своите корисни квалитети и полесно ќе се асимилира за телото.
 • Со мала киселост, добредојдени се омлети, урда, пире од зеленчук, рендани супи и течни житарки. Сè, како што споменавме порано, треба да се бари на пареа. Со висока киселост, сè е малку посложено, па затоа само специјалист треба да ја сочинува диетата.
 • Температурата на храната пред потрошувачката треба да биде на собна температура.
 • Солта е ограничена на минимум, ако е можно, подобро е да се исклучи целосно.
 • Треба да јадете во мали делови, но почесто.
 • Не консумирајте протеини и јаглехидрати истовремено.

Што да не се јаде со гастритис

57b58ae135680_1471515361

Гастритисот е болест предизвикана од брзање, нездрава исхрана, стрес. Секој ден, милиони луѓе не забележуваат како се доведуваат до тоа. Брзи закуски, без топли оброци, прекумерно пушење и потрошувачка на кофеин. Сето ова полека, но сигурно предизвикува гастритис.

Со цел да ги намалите симптомите на гастритис на ништо и да се ослободите од него, треба да јадете правилно. Неопходно е да се исклучи од исхраната:

 • јадења со висока содржина на зачини и пиперки;
 • алкохол, тутун;
 • масни јадења: сланина, пржено месо;
 • исклучи печива и свежа печива;
 • Ржан леб;
 • пушеле месо, маринади.

Акутен гастритис

Акутниот гастритис е болна состојба која се карактеризира со воспаление на слузницата на желудникот. Ова се случува главно поради фактот дека некое лице води нездрав начин на живот. Телото не ја прима потребната количина на витамини и ензими. Акутниот гастритис се јавува како резултат на прејадување, прекумерна потрошувачка на алкохол, антибиотици, нарушувања на киселоста и труење. Исто така, причината може да биде нарушен метаболизам.

лечен-ерозивного-гастрита

Акутниот гастритис се изразува во процесот на воспаление на целиот желудник и црева. Овој воспалителен процес може да се прошири и на целиот мускулен слој и на епителот.

Хронична форма е кога акутната форма продолжува долго време (една недела). Ова предизвикува поттик за појава на хроничен вид на болест. Исто така, може да се позиционира како резултат на лоша исхрана и нецелосен третман. Покрај тоа, оваа форма на болеста може да биде предизвикана од генетска предиспозиција.

Симптоми на акутен гастритис:

 • Дијареа
 • Гадење.
 • Слабост во телото, малаксаност.
 • Белузлаво обложување на јазикот.
 • Силна плунка.
 • Горење во стомакот.

Причините за акутен гастритис се исти како и за гастритисот воопшто. Доведува до тоа, непромисленост. Лицето се чувствуваше малку подобро, третманот не продолжи, посетата на лекар беше запоставена. Оттука, компликациите и сите последици што следат.

Диета за гастритис

Како што споменавме погоре, диетата е избрана врз основа на видот на гастритис. Неговото почитување е потребно и за време на третманот и за краток период по крајот. Целта на диетата е да се подобри состојбата на пациентот, да се подобри процесот на варење и да се избегне релапс.

гастрит-ракион-питанија

Диета за воспаление на слузницата на желудникот

 • Диетално варено месо: пилешко, мисирка, зајачко месо. За да може стомакот подобро да апсорбира таков тежок производ како месо, треба да го џвакате многу добро. Или мелење однапред.
 • Препорачана риба за консумирање: розов лосос, ослиќ, туна.
 • Пире од зеленчук или овошје.
 • Кисел.
 • Лесна каша на вода.
 • Намалете ја големината и времето на послужување помеѓу оброците.

Диета со ниска киселост

Овој вид гастритис бара посебна диета со строга рутина и распоред на оброци. Овие едноставни манипулации ќе помогнат да се стабилизира производството на желудечен сок. Тие ќе го нормализираат нивото на киселост во стомакот.

Исклучени од диетата: алкохолни пијалоци, грозје, сè пржено и зачинето, важна е контролата над количеството сол.

Храната се зема во мали порции 5 или 6 пати на ден. По амандманот, вреди да се набудува овој режим уште неколку месеци со цел да се консолидира позитивниот резултат.

Третман на гастритис

Третманот на гастритис се сведува на отстранување на симптомите и причините за болеста за кратко време и исклучување на појава на релапс. Како ќе се одвива самиот третман зависи од фазата во која се наоѓа болеста и каква форма има добиено.

Третман на гастритис со лекови го пропишува лекар. Се спроведува во комплекс со исклучување на причините што се предизвикувачки агенси на болеста.

0524

За борба против бактеријата Хеликобактер пилори, се користат антибиотици, како и лекови кои го намалуваат нивото на киселост во желудникот: Метронидазол, Гавискон, Кларитромицин. Времетраењето на третманот е до две недели. Сè зависи од тоа колку штета му се нанесува на телото.

Омез или панкреатин може да го намали нивото на киселост во желудникот. Употребата на овие лекови ќе помогне да се зголеми ефектот на другите, како и да се заштитат theидовите на желудникот од изгореници.

Постојат хормони кои го намалуваат прекумерното производство на гастричен сок, со што се штити мукозната мембрана. Таквите лекови се препишуваат на сите, освен на бремени жени. Хормоните помагаат да се стимулира матката за породување.

Постојат лекови кои делуваат како заштита за wallsидовите на желудникот (Алмогел, Фосфалугел). Тие создаваат дополнителен слој на идовите, што помага да се заштитат од штетните ефекти на киселина.

Со гастритис предизвикан од автоимуна болест, третманот се спроведува со помош на хормони кои го потиснуваат имунитетот, кои, во оваа ситуација, дејствуваат негативно.

Третман на гастритис е процес на повеќе нивоа, вклучувајќи: диетална исхрана, лекови и зајакнување на имунитетот. Гастритис со висока стапка на инциденца не е обична болест. Потребен е третман, бидејќи нелекуваниот гастритис доведува до чиреви и онкологија.

Третман на гастритис со народни лекови

Во народната медицина, првиот асистент за гастритис е инфузии од билки. На првите симптоми, нането ќе ви помогне. Ако болеста веќе работи кантарион или хлебните. По готвењето, лушпите се инфузираат неколку дена на темно место. Времетраењето на апликацијата е две недели.

отвар-ромашки

За да се врати нивото на киселост во нормала, ќе ви помогне лушпа од ајдучка трева, кантарион и нане во иста пропорција. Се претпоставува дека се инсистира на инфузија во термос, во текот на денот. Апликација: на секои неколку часа неколку голтки. Времетраење две недели.

Инфузијата со боровинка ќе помогне при болки во стомакот. Исто така, ги ублажува симптомите и ја ублажува сериозноста на чајот на лисјата од рибизла.

Следните рецепти ќе ви помогнат да се ослободите од гастритисот во напредна фаза:

 • Победи 2 белки од јајце додека не се запени. Конзумирајте непосредно пред појадокот. Времето на апликација е еден и пол, два месеци. Само бидете внимателни, користете го само производот за кој сте сигурни!
 • Растворете мумијо во мала количина во чаша вода и пијте го пред јадење.
 • Популарен, ефикасен метод за ослободување од гастритис е терапија со зелени јаболка. Јаболкото се лупи и се ренда. Како такви, тие можат да се јадат во која било количина. Сепак, вреди да се запамети дека не можете да јадете јаболка пет часа пред и после јадење. Првиот месец од терапијата, јаболката се јаде секој ден, вториот - три пати неделно, третиот - еднаш неделно. Воздржете се од јадење овошје навечер.

Спречување на гастритис

здраво семејство

Не е потребно многу за да се избегне такво непријатно заболување. Само трпеливост и грижа за себе. Особено внимание на ова прашање треба да се посвети на луѓето изложени на ризик од болест, оние кои веќе имале гастритис или се предиспонирани за хронична форма.

Превентивните мерки се како што следува:

 • придржување кон правилна исхрана;
 • правилна физичка активност;
 • обидете се да се воздржите од нервен преголем напор;
 • внимателно следете ја состојбата на имунитет.

Спречување на хронична болест треба да биде насочена кон избегнување на егзацербација на гастритис и чекор-по-чекор закрепнување. За да се постигне резултатот, потребно е да се користи хербален лек. Примарен индикатор е психолошката атмосфера.

Слични написи

Остави одговор