Дома убавина Како правилно да направите маски за лице

Маски за лицедомашниот е прифатлив и ефикасен начин за нега на вашата кожа. Како и да е, колку брзо ќе дојде резултатот и дали ќе биде воопшто зависи во голема мера од тоа колку правилно е направен составот и бил организиран самиот процес. Постојат неколку правила што треба да се следат за да го добиете она што го сакате од вашата маска.

Како правилно да подготвите маска за лице

Десната маска за лице е направена од свежи природни производи. Тие треба да бидат избрани особено внимателно. Ако се купени во продавница, не заборавајте да обрнете внимание на датумот на истекување. Но, многу е подобро, ако постои можност, да се купат состојки од земјоделците, тогаш можете да бидете сигурни дека тие немаат конзерванси и антибиотици. На крајот на краиштата, целта на користењето на маската е да се негува кожата со витамини и микроелементи, кои, во најдобар случај, се многу малку во индустриските производи.

Маските треба да се нанесуваат на лицето топло, што значи дека треба да се загрее претходно во водена бања. Така, вредните и хранливи материи продираат во кожата и можат да работат во полна сила. Меѓутоа, ако е потребно да додадете течни витамини во маската, ова треба да се направи непосредно пред нанесувањето.

Не подготвувајте маски за идна употреба, направете само еднаш, бидејќи не можете да ги чувате до следниот пат. Покрај тоа, тие во секој случај ќе ја изгубат својата вредност. shutterstock_498008461

Секогаш внимателно изберете ги состојките за составот на маските - тие мора да бидат соодветни за видот на дермисот, само во овој случај ефективноста ќе биде висока. Наоѓањето идеален состав на маската може да се доживее само затоа што секоја кожа е индивидуална и она што на некому му одговара не може да работи воопшто на друга.

Пред да ја нанесете маската на вашата кожа, не заборавајте да направите тест за алергија. Оваа точка е особено важна ако маската содржи алергенски производ: мед, црвени бобинки, итн.

Како да се подготви кожата за нанесување маска

Подготовката на кожата е многу важна фаза, која во никој случај не треба да се занемари, инаку маската не може да се направи воопшто, бидејќи и онака нема да има траен и ефективен резултат.

Прво на сите, се разбира, е отстранување на шминка од кожата. За оваа фаза, подобро е да користите не сапун, туку оние производи што обично се користат и погоден за тип на кожа: пени, млеко, лосиони, итн.

Следува редот за чистење. Исчистете со пилинзи кои се погодни и за вашиот дермис. Како по правило, меките абразивни честички се справуваат со задачата со тресок. Патем, употребата на домашни пилинзи, што може да содржи кафе, шеќер, сол, овесна каша и многу други состојки. Важно е да се разбере дека суштината на оваа фаза не е „отстранување на слојот на кожата“, туку само ослободување на површината на дермисот од загадување и мртви честички на епителот. Наместо пилинг за оваа фаза на чистење, може да се користи гомажа, која одговара добро со секаков вид на кожа. Можеби не содржи абразив, но ќе бидат вклучени овошни киселини. Предноста на овој метод за чистење е тоа што покрај ова, кожата се масира, што е многу корисно за неа. 10-лучшикс-домашникс-масок-д dа-д dа-жирној-кожи-3

Последната фаза на подготовка е испарување. Неговата цел е да ги отвори порите со цел да се дозволат хранливите материи од составот на маската и да се ослободи преостанатата нечистотија од порите. За парење, можете да користите специјални сауни за лице, обичен тенџере со топла вода или најпримитивниот пешкир. Кога користите сауна или тенџере, можете да истурете не само вода, туку лушпа од билки или да додадете есенцијални масла во нив. Откако ќе зоврие водата, покријте се со крпа и држете го лицето над пареата 5-10 минути. Многу е полесно, иако не толку ефикасно, да го парите лицето со врел пешкир. За да го направите ова, само треба да навлажнете мал пешкир во топла вода, добро да го исцедите и да го ставите на лицето. Веднаш штом ќе се олади, постапката треба да се повторува неколку пати додека кожата не се испари целосно.

Само откако кожата ќе се исчисти и подготви, можете да започнете да ја нанесувате маската.

Како да нанесете маска на лицето

За да го нанесете составот на кожата, можете да користите памучна подлога, прсти или специјална четка - кое е попогодно. Многу е поважно да се користи правилната техника на апликација. Неопходно е да се дистрибуира составот над лицето со строго придржување кон линиите за масажа. Како точно се наоѓаат, може да се види на сликата. 00000019162-име на датотека-00001-лента

Треба да се движите од дното нагоре, почнувајќи или од вратот, ако маската исто така ќе се нанесе на неа, или од брадата и да се упати повисоко, завршувајќи на челото. Не ставајте го составот во пределот околу очите и на кожата околу усните, ако тоа не е пропишано во рецептот за самата маска. Формулациите може да бидат идеални за кожата на лицето, но за тенкиот, нежен и чувствителен дермис на очните капаци, тие можат да бидат премногу тешки, што може да доведе до рано формирање на брчки.

За да не се извалкате, треба да ја закачите косата (можете да користите специјален завој) и да облечете маичка што не ви пречи да ја уништите ако составот ви капе на облеката.

Откако маската ќе се нанесе на лицето, треба да одите да се одморите. Не обидувајте се да ги правите работите паралелно, а уште повеќе да разговарате со некого. Мускулите на лицето треба да бидат целосно опуштени. Најдобра опција е да вклучите релаксирачка музика, да легнете и да чекате за даденото време.

Колку да ја задржите маската на лицето

Како по правило, секој рецепт го пропишува времето кога маската мора да се чува на лицето. Меѓутоа, ако ова не е индицирано, вреди да се држите до стандардното време: 20-30 минути. По половина час, маската мора да се измие. Постојат моменти кога, по нанесувањето на составот, се појавува чувство на печење и други непријатни чувства на кожата - во овој случај, мора веднаш да се измие за да се избегнат непријатни последици во форма на црвенило и иритација. uvlazhnenie-kozhi-vokrug-glaz-e1431300010284

Треба да ја измиете маската или со вода или со лушпа од билки, додека не е потребно да се користат помошни композиции. Ако кожата е мрсна, тогаш температурата на водата треба да биде ладна, но топла е погодна за сув дермис. Пред миење, составот од лицето може да се отстрани со памук или мек сунѓер, кои се претходно навлажнети во вода.

Конечно, нанесете негување крем на кожата.

Совети за ефикасност за маски

Целата тајна на ефективноста на маските за лице лежи само во почитувањето на правилата за подготовка на композициите и изборот на исклучиво свежи и природни производи. Исто така, вреди внимателно да ги изберете самите рецепти и да направите композиции соодветни на типот на кожата, кои дефинитивно мора да ги знаете. Во спротивно, ако го занемарите ова правило и направите сува маска за дермис наменета за мрсна кожа, првата ќе стане уште посува. Бидејќи ваквите формулации содржат состојки за сушење кои негативно ќе влијаат на веќе сувата кожа.

Бидете внимателни, сакајте се, грижете се само со најдобрите средства, а потоа вашиот изглед само ќе воодушеви!

Слични написи

Остави одговор