Дома убавина Како да изгледате помладо

Со текот на времето, прашањето за возраста почнува да ги загрижува апсолутно сите жени. И иако во западните земји е општо прифатено дека на 40 години жената штотуку почнува да живее, многу дами се подготвени да одат на какви било трикови со цел барем визуелно да ја поместат оваа граница.

Како да изгледате помлади од вашата возраст

Првото нешто што ја дава возраста на жената е состојбата на нејзината кожа. Идеално, почнувате да се подготвувате за зрелоста од мали нозе. Немојте да мислите дека младешката мазна кожа ќе биде со вас засекогаш или дека ќе можете да ги измазните брчките веднаш штом ќе почнат да се појавуваат. Како што знаете, подобро е да се спречи отколку да се коригира подоцна. Затоа, започнете да се грижите за вашето лице веднаш. Прво, одберете квалитетно средство за чистење кое одговара за вашиот тип и возраст на кожата. Обавезно одржувајте го лицето навлажнето и побарајте производ против стареење.

м2За да ја продолжите младешноста на кожата, не заборавајте да правите барем периодично лупење. Во комбинација со меки пилинзи, тие го активираат процесот на регенерација на клетките и го подобруваат протокот на кислород до нив. Како резултат на тоа, кожата ќе биде поактивно обновена, што е многу важно по триесет години.

Бидете сигурни да ја заштитите кожата од светло сонце. Одамна е познато дека активните сончеви зраци ја стареат кожата. Затоа, земете пример од theвездите, на пример, Софија Лорен не се појавува на улица без сончање, не само на лицето, туку и на нејзиното тело.

Фризури кои се младешки

Со возраста, косата станува потенка, губејќи ја својата убавина и густина. Затоа, за да ја одржувате косата во одлична состојба, не треба да одбивате дополнителна нега. Ако вашата коса е тенка и не е премногу густа, тогаш дадете предност на кратки фризури. Фризурите со асиметрија ќе изгледаат одлично на таквата коса.

Дамите со средна должина на коса се совршени за каскадни фризури, тие визуелно додаваат волумен на косата. Но, имајте на ум дека ваквите фризури бараат внимателно стилизирање. Во спротивно, вашата коса ќе изгледа неуредно.

м3Ако имате среќа со вашата коса, имате дебели и бујни кадрици, тогаш можете да изберете скоро секоја фризура. Најважното нешто што треба да се разгледа е формата на лицето. Боб-фризура или класичен боб е совршен во овој случај.

Womenените во педесеттите години не треба да растат долга коса. На оваа возраст, оваа фризура изгледа смешно. Подобро да се направи кратка фризура со удирања. Под него можете да скриете брчки на челото, ретки веѓи и други несовршености. Важен плус е дека кратка фризура не бара сложено и долг стил. Важно е само да се поправи фризурата на време за да не ја изгуби својата форма.

Маски против стареење

Како што веќе забележавме погоре, многу е важно правилно да се грижите за кожата со цел да ја задржите нејзината младост подолго. И таквата грижа не може да се смета за целосна без употреба на анти-стареење маски... Еве неколку докажани рецепти:

  • За ублажување на оток и чистење, корисно е да направите маска од мелено кафе. Земете 4 лажици од неа, додадете иста количина какао во прав и двојно повеќе од кој било млечен производ. Може да биде јогурт без шеќер, крем или едноставно обично млеко. Додадете и лажичка стопен мед. За сув и дехидриран дермис, користете масла наместо млечни производи. Може да земете бадем, маслиново или кокос.

м4

  • Погоден за нормална кожа маскаод јогурт и овесна каша. Земете еднакви количини на овесна каша и јогурт. Свртете го овесното брашно во брашно и додадете го во јогуртот. Додадете течен мед таму. Измешајте сè и нанесете на лицето додека составот не се исуши целосно, а потоа исплакнете со топла вода.

Како да изгледате помладо: совети за стилисти

Не мора да одите под нож на хирург или да имате скапи процедури за да изгледате помладо од вашата возраст. Можете само да се грижите за себе и да користите шминка мудро. Следете ги советите на водич за професионален стил:

  • Во шминка, обидете се да не прибегнувате кон светли и интензивни нијанси. Тие само ќе ја нагласат вашата возраст и ќе ги нагласат недостатоците. За постарите дами, лесната шминка во природни тонови е посоодветна.
  • Гледај рацете... Тие даваат возраст, како и вратот. Заштитете ги рацете со ракавици додека работите домашни работи и задолжително ставајте крем неколку пати на ден.

м5

  • Обидете се да ја следите вашата диета. Витка фигура во секој случај ќе ви овозможи визуелно да исфрлите десетина години, па дури и повеќе.
  • Не оди во крајности кога станува збор за твојата гардероба... Дамите над 40 години не треба да се облекуваат во растресени фармерки и младински маици. На оваа возраст, воздржаната елеганција повеќе одговара. Дефинитивно треба да се држите до класична гардероба во светли бои.
  • Бидете сигурни да го следите вашето здравје, редовно да консумирате витамини, да се откажете од лошите навики.

Слични написи

Остави одговор