Дома Рецепти Пијалоци Коктели: 20 вкусни и здрави пијалоци

Коктелот е еден од најпопуларните видови пијалоци. Тие се вкусни, здрави и лесни за подготовка. Точната потрошувачка на нив помага да се продолжи младоста, здравјето и убавината. Коктел е толку некомплициран пијалок, подготвен е од скоро сè, што го прави уште попривлечен.

Диететски коктели

Да почнеме со она што ја загрижува секоја девојка, жена, па често дури и девојче - фигурата. Какво мачење, софистицираност и повреда нема да помине модерната жена за да го постигне посакуваниот резултат и да добие убаво тело. Сепак, во потрагата по убавина, честопати забораваме дека има нешто поважно - здравје. Но, не се откажувајте веднаш, воздивнувајте силно, оставајќи соништа за хармонија во минатото. Коктелот ќе биде самата алатка што ќе ви помогне да останете сити и тенки.

Диететски шејкови се одличен начин да ги исфрлите тие вишок килограми, како и прекрасен и вкусен начин за збогатување на вашето тело со витамини, па затоа се погодни и за одржување на здравјето.

Овие коктели се базираат на природен јогурт, соја млеко, нискокалоричен кефир, овошје, зачини и зачини. Затоа овие пијалоци согоруваат маснотии, бидејќи содржат храна што го забрзува метаболизмот.

Ви претставуваме мал избор на лесни и брзо подготвувачки диетални коктели. Земеме мешалка, потребните производи во наши раце и размахване.

Смути „Киви - јаболко“: лесен појадок

 • киви - 1 компјутер;
 • јаболко - 1 компјутер;
 • млеко - 120 ml;
 • овесна каша - 25 g;
 • лимон - 1/3 парчиња;
 • мед - 15 g;
 • мелен цимет, свежа нане.
 1. Измешајте ги снегулките со врело млеко и оставете неколку минути, оставете ги да се оладат и да отечат.
 2. Сега ставете го излупеното јаболко таму и измешајте во мешалка додека не стане пире.
 3. Потоа посипете со малку мелен цимет.
 4. Следно, излупете го кивито, исецкајте и додадете лажица сок од лимон во неа, мелете го во блендер додека не стане крем.
 5. Излегува две кремасти пире. Ги ставаме во контејнер, прво светло (снегулки, јаболко), ставаме зелена (киви) во вториот слој, украсуваме со гранка од нане и коктелот е подготвен. Добар апетит!

41f26c0be1935c28b580743890c799b5_xxl

Витамински коктел „Citrus Blast“

Сите знаеме дека цитрусите се богати со витамин Ц. Така, тој го нормализира метаболизмот на протеини, масти, јаглехидрати, помага во одржување на имунитетот. Сè што ви треба е неколку лимони, неколку портокали, еден грејпфрут. Само исцедете овошен сок, измешајте.

Коктел со ѓумбир и мед

Го забрзува метаболизмот со тоа што влијае на цревната микрофлора. Кога се користи правилно, тоа ќе ви помогне да изгубите до 4 килограми неделно, под услов да не консумирате мрсна храна и да му дадете физичка активност на вашето тело.

Состојки:

 • 0,5 л 1% кефир;
 • лажичка мелен ѓумбир;
 • мелен цимет;
 • душо

Ние ги мешаме сите состојки (ставете мед и цимет по вкус), оставете го да се вари 10 минути, измешајте сè во мешалка. Коктелот е најдобро да се пие една чаша три пати на ден.

Бебешки коктели

Децата се наша радост. И што најчесто не прашува оваа „радост“? Така е, нешто вкусно. И, како може да одбиете, за дете ништо не е штета. Проблемот е што не сите вкусни работи се здрави. Но, нема проблем што не може да се реши со внимателно размислување. Ова е местото каде што таквиот прекрасен пијалок како коктел доаѓа на помош. Скоро сè може да биде во неговиот состав, така што проблемот е вкусен и здрав исчезнува сам по себе.

„Класичен милкшејк“

 • млеко 500 гр;
 • сладолед 100 гр;
 • шеќер (вкус).

Комбинирајте ги сите состојки и изматете ги во блендер додека не станат пенести. Многу е лесно да се диверзифицира со разни додатоци (чоколадо, овошје, бобинки) по ваш избор и вкус.

b7a9033e

Коктел од диња

Состојки:

 • диња 200 гр;
 • лимон (вар) половина;
 • 1 лажица масло. л Сахара

Измешајте ги сите состојки, додадете во мешалка, матете додека не се изедначи.

Коктел „овесна каша во чоколадо“

Особено погоден за мали деца и loversубители на не-каша.

Задолжително:

 • овесна каша 2 лажици;
 • цимет половина лажичка;
 • шеќер 2 лажици. л.
 • какао 2 лажици;
 • млеко 1 л.
 1. Ајде да одделиме чаша млеко, да го ставиме остатокот на шпоретот.
 2. Во леаното млеко додадете шеќер и какао. Промешајте така што нема грутки и додадете во главното млеко, измешајте.
 3. Веднаш штом ќе зоврие, истурете ја овесната каша и оставете да врие 3-4 минути.
 4. Потоа, исклучете го шпоретот и оставете го нашиот пијалок да се вари 10 минути.
 5. Истурете сè во мешалка и матете додека не се изедначи.

Овој коктел може да се сервира и разладен и топол.

shokoladnyj-jpeg

Коктел „Удар на студ“

Дефинитивно ќе ни се најде во ладно време.

Состојки:

 • млеко 250 гр;
 • џем од малина 3 лажици;
 • цимет (по вкус);
 • какао путер 0,5 лажиче.

Прво, ставете џем од малина во контејнер, а потоа наполнете го со топло млеко и додадете половина лажичка путер од какао. Промешајте кога маслото ќе се раствори, посипете цимет одозгора и вашиот пијалок е подготвен.

Бери коктели

црн коктел-9

Летото е при крај, пред студот и студот. Сега е време кога вреди да се добијат витамини со двојна ревност. И топлината понекогаш ве исцрпува, така што сакате нешто заживувачко и освежувачко. Бери пијалоците се првите асистенти во ова прашање. Тука треба да обрнете внимание на овој вид коктел како пијалак - густ и вкусен, тој е направен од бобинки, мраз и овошје мелени во мешалка, со додавање на млеко, мед, јогурт.

Смути со бадеми и црни рибизли

Мора да:

 • црна рибизла 250 гр;
 • бадеми 2 лажици;
 • кефир 500 мл;
 • мед 1 лажица масло;
 • вода 1 лажица масло;
 • мраз.

Прво, измешајте рибизли и бадеми во мешалка, а потоа додадете кефир, мраз, мед. Измешајте сè добро. Потоа додадете чаша вода, матете додека не се формира пена. Коктелот е подготвен.

Експлозивна Бери

 • боровинки 100 гр;
 • рибизли (црвена, црна, бела по ваш вкус, можете да направите сè одеднаш) 50 гр;
 • малини 100 гр;
 • цреша 100 гр;
 • огрозд 100 гр;
 • мраз;
 • вода половина чаша.

Рецептот е едноставен, измешајте ги сите бобинки во мешалка, додадете мраз, а потоа вода и матете додека не се појави пена.

Пијалак "Витаминка"

 • банана 1 ЕЕЗ;
 • лимон 1 ЕЕЗ;
 • киви 4 парчиња;
 • мраз.
 1. Измијте го лимонот, исечете го на мали коцки, излупете.
 2. Излупете ја бананата и исто така исечете ја на коцки.
 3. Излупете го кивито.
 4. Мелење на сите состојки во блендер, додадете мраз и матете додека не се згусне.

Таквиот коктел е добар за освежување, а исто така прилично ќе ви помогне да го задоволите вашиот глад за кратко време.

Да се ​​вратиме на еден покласичен вид коктели.

„Песна од малина“

Е ви требаат:

 • 200 гр малини;
 • 100 гр капини;
 • 100 гр свеж јогурт.

Измешајте ги сите состојки во мешалка, матете додека не се запени.

јагодини-коктеил

Коктел од Бери "Лето"

 • јагоди (по вкус);
 • боровинки (по вкус);
 • кефир 200 гр;
 • шеќер 100 гр

Изматете ги јагодите со шеќер во блендер додека не се изедначат и истурете ги во чаши. Победи кефир, боровинки и шеќер. Како резултат на смесата полека истурете јагоди. Можете да пиете веднаш или да ставите во фрижидер.

Кога зборуваме за коктел со бобинки, не заборавајте дека покрај витамини и освежувачки, има и алкохолни. Овие пијалоци ќе бидат одличен додаток на секоја забава или празнична трпеза. Во комбинација со бобинки, излегува алкохолот, иако не помалку штетен, но помек. Поради изобилството на рецепти, можете да направите коктел за секој вкус.

„Сангрија“

 • црвено вино 1 литар;
 • сок од јаболко разјаснети 2 литри;
 • киви 1 компјутер;
 • грозје 100 гр;
 • банана 1 ЕЕЗ;
 • мандарина 1 компјутер;
 • 2 стапчиња цимет.
 1. Излупете го кивито и исечете го на парчиња. Ние го правиме истото со банана.
 2. Исечете ја мандарината на парчиња заедно со кората.
 3. Ставете ги плодовите што се исечени во контејнер, исечете го грозјето на половина, додадете цимет.
 4. Истурете сок и вино.
 5. Оставете пијалак да се вари најмалку 30 минути.

Подготвената "Сангрија" се става во бокал заедно со овошјето.

Коктел „девојка“

 • бело трпезно вино 400 мл;
 • брусница 50 гр;
 • малини 50 гр;
 • рибизли 50 g;
 • минерална вода (по вкус);
 • шеќер 100 гр

Бобинки се мешаат со мешалка, се додава шеќер, се меша додека не се раствори. Додадете минерална вода и повторно измешајте. Направено. Можете да додадете мраз по вкус.

Коктели од зеленчук

Бобинки се добри, млеко и јогурт се исто така добри. Но, бидејќи започнавме да зборуваме за здравствените придобивки, во никој случај не треба да заборавиме на зеленчукот. Кога ќе дојде време, сочниот и зрел зеленчук само ја бара нашата трпеза, но во каква форма ќе ги консумираме е друго прашање. Можете да парите, пржете и да зовриете, но ќе биде подобро и покорисно да направите коктел од нив, што ќе даде не само пријатен вкус, туку и многу витамини, ќе го подобри варењето и ќе го збогати имунитетот.

„Коктел од тиква“

Состојки:

 • тиква 300 гр;
 • млеко 2 чаши;
 • снегулки од овес 2 лажици;
 • мед 1 лажица масло;
 • мелен цимет (по вкус).

Излупете ја тиквата, исечете ја на коцки и мелете ја во мешалка додека не стане пенлива. Во добиеното пире додадете мед, млеко и снегулки, повторно победете. Направено.

Ноќ на вештерките 2

Коктел од краставица

Задолжително:

 • краставица;
 • ѓумбир (малку);
 • целер

Измешајте сè во мешалка додека не стане мазно и подготвено. Овој пијалок ја подобрува бојата на кожата и ви помага да изгледате уште помладо.

Коктел од морков

Пијалокот е универзален, бидејќи неговото влијание се протега на сите внатрешни органи. Тоа ќе биде особено корисно за луѓе со слаб вид.

 • варени моркови 2 ЕЕЗ;
 • целер 30 гр;
 • боровинки 100 гр;
 • сок од лимон 30 ml;
 • сок од домати 250 мл;
 • сол (по вкус);
 • бибер (црн по вкус).

Измешајте сè во мешалка додека не се изедначи.

Да обрнеме внимание на таков коктел како детоксикација, кој ќе ни помогне да го исчистиме телото и да ги отстраниме токсините и токсините од него.

Детоксичен коктел „Краставица со ротквица“

 • краставица 1 ЕЕЗ (средна големина);
 • ротквица 100 гр;
 • јогурт 100 гр;
 • кефир 1% 100 g;
 • сол (по вкус);
 • еден куп копра.

Ние го миеме зеленчукот, ги лупиме ротквиците, ги исекуваме. Излупете ја краставицата, исечете ја. Мелете сè во блендер. Ставете го пире од компири во контејнер, додадете јогурт и кефир на неа, измешајте.

uGSg1Ajobog

Коктел од спанаќ

Овој пијалок помага да се нормализира работата на цревата. Содржи многу керотин, железо, витамини. За готвење ќе ви требаат:

 • 1 краставица;
 • половина лимон;
 • спанаќ 100 гр;
 • лубеница 1 парче.

Победете ги сите производи со мешалка до пире.

Целер со моркови

 • целер 2-3 стебленца;
 • 1 јаболко;
 • 1 морков;
 • 1 лажиче душо

Исечете го јаболкото, морковот и целерот на парчиња и победи во блендер, додадете мед и по желба минерална вода.

Слични написи

Остави одговор