Дома Здравје Најдобри лекови против акни

Најдобри лекови против акни се оние формулации кои најдобро делуваат на кожата. За да ја изберете вистинската од огромен број понуди, треба да ја земете предвид причини за дефекти... Особено е важно да бидете сигурни дека телото може безбедно да го толерира избраниот агенс и да не реагира со алергиска реакција. Ефективни лекови со комплексен ефект врз кожата може да се купат во аптека или да се направат дома. Уште подобро, користете ги услугите на искусен козметик.

Народни лекови за акни

Уште од античко време се користеле природни лекови направени според народни рецепти за да се отстранат проблемите со кожата. Тие, по правило, не ја елиминираат основната причина за лезии на кожата, но нивниот корисен ефект врз ткивата и секреторните функции на лојните жлезди помага да се ослободите од широк спектар на акни.

Меѓу многуте природни народни лекови, најпопуларните се:

 1. Сода бикарбоната со право се смета за една од најефикасните состојки во анти-мозолчињата. Овој рецепт се препорачува - сода (2 лажици) се меша со сецкан цимет (1 лажичка), свежо подготвен сок од лимон (половина овошје со средна големина) и мед (5 лажици). Таквата мешавина се нанесува на проблематичната област 8-10 минути, по што се мие со вода. Можете да користите раствор за бришење на кожата - мешавина од сода и шеќер (по 1 лажичка) во 200 ml топла вода. Решението се мие со сапун за перење. Бројот на третмани е ограничен на два пати неделно. 149063
 2. Лимон Најлесен начин е да ја истриете кожата со парче лимон и исплакнете го сокот 1,5-2 часа по постапката. Ова чистење може да се прави 2 пати неделно. Позитивни резултати се постигнуваат кога се користи раствор од мешавина од сок од лимон и розова вода во еднакви пропорции. Најдобро е да го обезбедите овој бришење пред спиење, секој ден.
 3. Брусница. Таа е во состојба да се справи со воспалените акни. Сокот од оваа Бери се користи во форма на компрес, кој се нанесува 9-12 минути. Постапката се препорачува да се спроведува еднаш на секои 2 дена.
 4. Фенугрик. Тој е ефикасен природен антисептик и антиоксиданс. Од неа се подготвува паста и може да се направи од тревестиот дел на растението или семето измешано со вода.
 5. Бреза. Супата се подготвува од пупки или лисја. Суровините (2 лажици) се истураат со вода (200 ml) и се варат 4-7 минути, а потоа се ставаат во инфузија 25-35 минути. Со оваа алатка, можете да ја избришете кожата неколку пати на ден.
 6. Нане. Раствор во форма на лосион може да се подготви со мешање на лисја од трева (1 лажица) со 200 ml врела вода и инфузија за 14-20 минути. Понатаму, во неа се додаваат тинктура од борна алкохол и невен (по 1 лажица), како и сок од лимон (1 лажичка). Триење на погодената површина на кожата се врши секој ден, 2 пати.
 7. Малини. Мастата се подготвува со истиснување на сокот од лисјата на растението, проследено со додавање путер додека не се добие конзистентност налик на маст. Исплакнување со инфузија на лисја и цвеќиња од бобинки е корисно. Рецепт - суви лисја и цвеќиња (по 1 лажица) за 250 ml врела вода со инфузија додека смесата не се излади целосно.
 8. Елекампан. Фабриката може да се набави во пакет во аптека или да се подготви сам. Инфузија се користи според рецептот - 1 лажица мелени суровини на 200 ml врела вода. Исплакувањето се изведува еднаш на ден 25-35 минути.

Маски за акни

Маските се прилично ефикасен начин за справување со акните на лицето, т.е. густа маса што се нанесува на проблематична кожа одредено време. Оваа техника ви овозможува да ја отстраните воспалителната реакција, да обезбедите антисептички ефект, да ја подобрите општата состојба на кожата, да ги стабилизирате секреторните функции на лојните жлезди, да ги проширите и исчистите лојните канали.

За подготовка на композиции за маски, се нудат следниве рецепти:

 1. Мешавина од јајце маса и сок од лимон. Оваа маска се нанесува не повеќе од 2 пати неделно.
 2. Глина. Рецепт - 250 ml ладна вода, бела глина (1 лажица) и масло од чајно дрво (2-3 капки). Можете да ја нанесувате маската секој втор ден, додека времето на изложеност е до 20 минути.
 3. Домати. Една од најдобрите опции е маска од пулпа од домати. Оваа маса (1 лажица) се меша со скроб (1 лажичка). Времетраењето на постапката е 12-15 минути.
 4. Краставици. Зеленчукот е смачкан до кашеста маса и се нанесува на лицето. Постапката е целосно безбедна и може да се спроведува секој ден. 137655313_fotoomolozheniepomozhetvstretitnovijgodvnovomoblic

Маски со ефект на белење се популарни:

 1. Сода маска. Густа пена се подготвува од сапун за перење, на која се додава 1 лажичка сода бикарбона. Постапката може да се спроведува еднаш на секои 10-12 дена.
 2. Бодијага. За да се подготви агент за брзо дејство, bodyag се меша со водород пероксид. Пропорциите треба да обезбедат густа конзистентност. Производот се чува на кожата додека не се исуши целосно.
 3. Овесна каша со мед. Рецепт - овесна каша (1 лажица) и течен мед (1 лажичка) се мешаат со врела вода (200 ml). Изложбата е 12-14 минути.

За длабоко чистење на порите, може да се препорачаат следниве композиции за маски:

 1. Зелената глина се меша со вода во кремаста состојба, по што се додаваат маслиново или праскаво масло, белка од јајце, киви кашеста маса. Оваа маса се чува на лицето 9-12 минути, а по испирање се нанесува крем за навлажнување на кожата.
 2. Маска од белка од јајце, сок од лимон и алое. Останува на лицето додека не се исуши (10-15 минути). Конечно, се препорачува да ја избришете кожата со коцка мраз направена од замрзната медицинска мешавина (камилица, жалфија, невен).
 3. Маска базирана на желатин. Оваа супстанца се меша со вода и се загрева во водена бања се додека не се раствори рамномерно и целосно. Време на чекање - додека не се исуши целосно. Природен стил

Можете да подготвите маски со употреба на лекови:

 1. Масата се подготвува од 3-4 таблети апокрини, мед (1 лажица) и вода (1 лажичка). За рамномерно мешање, смесата се загрева во водена бања. Маската се нанесува 12-15 минути и се користи не повеќе од 1 пат за 9-11 дена.
 2. Мешавина од желатин и активен јаглен. Рецепт - 2 таблети јаглен и 1 лажичка течен желатин. Постапките се спроведуваат еднаш неделно, а времетраењето на курсот е 5-6 сесии.
 3. Аптека маска Каракнил. Содржи полихидрокси киселини, кои обезбедуваат висока ефикасност. Маската се нанесува на секои 3-4 дена и се чува на кожата 6-7 минути.

Лекови во аптека за акни

Ако народните лекови не се справат со задачата што е предмет или е потребно брзо да се отстранат акните, тогаш се користат лекови што може да се купат во аптека. Тие се доста ефикасни, но треба да се земе предвид можната индивидуална нетолеранција на телото, што може да предизвика сериозни алергиски реакции.

Најчесто пропишани лекови се:

 1. Диферин. Во него нема антибиотици, но реалните резултати се постигнуваат по долг тек на администрација.
 2. Baziron, Skinoren - може да се користи за воспалени акни.
 3. Куриозин - помага да се отстранат лузните по отстранување на акните.
 4. Зинерит, Далацин. Лекот е антибиотик.
 5. Зиндол или зборувач заснован на деривати на цинк. Има ефект на сушење.
 6. Аптека масти - Левомекол, синтомицин, стрептоцитен, цинк, сулфурна маст.
 7. Малавит. Направен е на растителна основа и се смета за универзален лек. w960

Креми за акни

Една од најпопуларните форми на аптека лекови против акни е кремот. Тие се погодни за употреба, и тие се доста ефикасни и безбедни. Посебно се распределени следниве средства:

 1. Диферин крем. Може да се користи и за лице и за тело. Активната состојка адапален е вклучена во составот, кој ефикасно се бори против акните и црните точки.
 2. Крем Базирон. Овој производ се препорачува за сува кожа. во исто време има навлажнувачки својства. Може да се користи за осип на кожата.
 3. Боро Плус крем. Основата на производот е составена од билни состојки, вкл. алое и куркума. Поседува антибактериски својства, што овозможува да се користи во присуство на гнојни акни.
 4. Чиста крема за кожа. Најдобро се користи за мрсна кожа поради нејзиниот ефект на сушење. Со продолжена употреба на производот, можен е пилинг на кожата.

Лосиони за акни

kak-izbavitsya-ot-pryshhej-narodnymi-sredstvami-1

При лекување акни на лицетобришењето на проблематичната кожа со специјални раствори (лосиони и гелови) кои имаат терапевтски ефект е широко распространето. Како опции за аптека, можете да препорачате такви композиции - Ефезел (базиран на базирон и диферин); Далацин (кој содржи потентен антибиотик клиндамицин); Метрогил (активна состојка - метронидазол); Оксигел (базиран на бензоил пероксид); Скинорен (бактерицидно дејство се обезбедува со азелаична киселина).

Сок и лушпа од лековити растенија се користат како домашни лосиони. Одлично средство за бришење на погодената кожа е сокот од лисјата на хлебните. Може да се користи неколку пати на ден. Инфузијата на аптека камилица (1 лажица цвеќе на 200 мл врела вода) се покажува доста ефикасно. Сокот добиен од магдонос се смета дека не е помалку ефикасен.

Најдобар лек против акни

Од различните лекови за народни лекови и акни, тешко е да се издвои еден што може да се нарече најефикасен. Човечката кожа е многу индивидуална, и затоа е потребно да се избере лек земајќи ги предвид нејзините карактеристики и видот на лезиите на акните. Во исто време, анализирајќи бројни прегледи, можеме да донесеме некои заклучоци.

Многу луѓе го нарекуваат Roaccutane еден од најдобрите лекови, кој припаѓа на најновите фармаколошки достигнувања. Има разноврсни својства и може да се користи на различни типови на кожа. Не користете го ако сте премногу долго на плажа. Друга модерна алатка е Laktrofiltrum. Тој е способен да се бори не само со самите акни, туку и со причините што ги предизвикуваат.

Врз основа на резултатите од анализата на ефикасноста на употребата на разни фармацевтски производи, може да се разликува таков список - Диферин, Базирон, Керакнил, Зинерит, Оксигел, Скинорен, Боро Плус, СтопПроблем, ихтиол и салицилна маст.

Акните и разни манифестации на акни им носат многу проблеми на луѓето, расипувајќи го целиот изглед. Таквите дефекти можат значително да ја нарушат менталната состојба на една личност. Современи средстваовозможат ефикасно справување со нив. Народните рецепти не можат да бидат помалку ефикасни.

Слични написи

Остави одговор