Дома убавина Ајурведа маски за лице

Ајурведскиот третман на лице е во состојба да ја исчисти кожата, да ја подмлади и да ја храни. Во принцип, ајурведските маски го прават истото како и обичните. Разликата е во тоа што природните компоненти на таквите маски се многу поефикасни од конвенционалната козметика.

Карактеристика на маски за лице во Ајурведа

Во античките индиски учења во Ајурведата, посебно внимание се посветува на кожата. Се верува дека овој човечки орган е еден вид врата што ја поврзува човечката душа со надворешниот свет. Со соодветна грижа во согласност со сите закони на природата, женската кожа се трансформира во убавината. Ако го знаете вашиот тип на дермис според Ајурведата, можете да ја подобрите нејзината состојба, да ги лекувате внатрешните органи и да го подмладите телото.

Според ајурведската филозофија, постојат три вида устав или доша - пита, вата и кафа. Кога сите три доши се во хармонија, кожата е здрава, млада и убава.

Оваа класификација на типови на кожа е нешто поразлична од општоприфатената. Според Ајурведата, видот на епидермисот може да варира во зависност од надворешните услови. На пример, во топло и сончево време, епидермисот станува почувствителен, односно се стекнува со типот на пита. Во зимскиот студ, на дермисот му недостасува влага, тогаш дошата вата е вклучена во поголема мера.

м1

Ајурведските специјалисти ги разликуваат следниве типови на кожа:

 • Кога припаѓа на типот пита, едно лице ќе има здрав сјај и многу молови на образите. Епидермисот е мек, топол и природен по тон. Во исто време, таквата кожа реагира чувствително на надворешни дразби и брзо станува црвена. Со несоодветна грижа, се јавува прекумерна маснотија и акни.
 • Кожата од типот вата е особено нежна. Тој е слаб и блед. Со несоодветна грижа, овој вид на епидермис брзо се суши, се појавуваат многу проблеми, вклучувајќи рано појавување на брчки и прекумерна сувост. Таквата кожа е многу чувствителна на околината и често предизвикува алергиски реакции.
 • Ако епидермисот е од типот кафа, тогаш е цврст и еластичен. Таквата кожа нема дефицит на влага, затоа нема предвремени брчки. Со несоодветна грижа, изгледот на акни, вишок маснотии и зголемени пори. Ако жена со ваков тип на кожа има прекумерна тежина, тогаш со текот на времето, на кожата ќе се појават наборни набори.

Најдобри маски за лице од Ајурведа

Ако видот на кожата е повеќе наклонет кон вата, корисно е да се прават такви маски:

 • Измешајте лажичка секој сок од лимон и портокал, маслиново масло и розова вода. Во оваа смеса додадете половина од жолчката од јајце. Оставете ја смесата на лицето четвртина час по нанесувањето.
 • Комбинирајте мала лажица крем и 4 капки екстракт од бадемово масло. Времето на изложеност на оваа маска не треба да надминува 10 минути.
 • Парете мала лажица мелена овесна каша со чаша загреано млеко. Откако смесата ќе се олади до прифатлива температура, нанесете ја на лицето четвртина час.

м2

Со тенденција на епидермисот кон кафа, соодветни се следниве композиции:

 • Комбинирајте мед и сок од лимон секоја лажичка, истурете во 2 големи лажици супа од јачмен. Измешајте сè добро и нанесете го на лицето 15 минути.
 • Измешајте ја урдата и сокот од домати во сооднос 1: 2. Времето на изложеност на оваа маска е исто така една четвртина од еден час.
 • Измешајте 2 големи лажици мелени леблебии со иста количина сок од лимон. Нанесете ја добиената паста на лицето 15 минути.

м3

Преовладувачката пита доша добро ќе одговори на ефектите на маските:

 • Папите и млекото изматете ги во паста и ставете ги на лицето 20 минути.
 • Измешајте лажичка куркума со 2 лажички лековита глина мултани мити (достапна од продавница во Ајурведа). Разредете ја смесата со сок од краставица до кисела павлака и нанесете ја на лицето 15 минути. По оваа маска, мора да користите хидратантна крема, инаку дермисот ќе стане многу сув.
 • Измешајте 2 големи лажици ситно рендана кора од портокал со 2 мали лажици мелена овесна каша и 1 мала лажица масла од семе од грозје... Разредете сè со течен мед и нанесете 10 минути.

Слични написи

Остави одговор