Дома Здравје Диети Придобивките од сурутка

Постојат многу информации за придобивките на млечните производи. Како што знаете, ферментираните млечни производи се од најголема корист за организмот. Но, не заборавајте за сурутка. Многумина, сметајќи дека е отпад во производството на урда, не го јадат. Но, залудно, бидејќи количината на корисни микроелементи во него е многу голема, додека е корисна не само кога се консумира внатре, туку и кога се применува надворешно. Сега да разговараме за сè по ред.

Зошто е сурутка корисна?

серум 1

Хемискиот состав на пијалокот е доста обемен. Содржи витамини од групата Б, Ц, Е, А, покрај тоа, содржи такви ретки компоненти како Б7 и Б4. За возрасен, доволно е да се напие литар сурутка за да се добие дневна доза на калциум и поголем дел од калиум.

Холин и други минерални компоненти (има повеќе од 200 од нив) кои го сочинуваат производот имаат позитивен ефект врз функционирањето на мозокот, нервниот систем и ја подобруваат меморијата. Тие ја нормализираат активноста на срцевиот мускул и делуваат како профилактичко средство против атеросклероза и хипертензија. Тие ја активираат работата на внатрешните органи, црниот дроб, бубрезите, го зајакнува имунитетот.

За слабеење, сурутката се смета за идеална состојка во многу диети. Со ниска калорична содржина, помалку од 18 kcal на 100 ml, го исполнува телото со исчезнати витамини и микроелементи, драматично го потиснува гладот, ја враќа функцијата на цревата и го нормализира метаболизмот на протеините.

сиворт 2

Редовната потрошувачка на пијалок значително го намалува производството хормони на стрес, што има позитивен ефект не само на општата благосостојба на една личност, туку и на неговата фигура. Ја зголемува содржината на серотонин во телото и помага во борбата против депресијата.

Забележете дека сурутката има лаксативно дејство, затоа обидете се да го ограничите внесувањето пред да заминете од дома.

Особено би сакал да ги забележам козметичките својства на производот. Се додава во производството на разни маски за лице. Таа поседува силна ефект на белење, заздравување на раните. Со изгореници, се нанесува на оштетените области и непријатноста значително се намалува, а кожата брзо се обновува.

Сурутка се користи и во Нега за Коса, исплакнете ги кадрици по шампоан или додавање на разни маски. Не само што ја зајакнува косата, туку исто така симулира раст на косата и се бори против опаѓање на косата.

Можете да купите пијалок во скоро секој оддел за млечни производи по прилично ниска цена. Или сами гответе дома. Само почекајте млекото да стане кисело, малку загрејте го и процедете го. Како резултат на течноста е сурутка, и од она што останува во газата, можете да направите прекрасно урда.

Штетата на млечната сурутка

ser3

Производот може да им наштети само на оние луѓе кои се нетолерантни на лактоза, во други случаи, пијалокот ќе има корист само. И, исто така, запомнете за лаксативниот ефект. Ако испиете чаша пијалок на празен стомак, ефектот драматично ќе се зголеми.

Секогаш внимавајте на рокот на траење на производот. Расипан пијалок може да направи повеќе штета отколку добро. На крајот на краиштата, ова е идеална средина за формирање на разни бактерии.

Серумска доза

shutterstock_419492269

Серумот е корисен во која било форма. Некој претпочита да готви ладни супи врз основа на тоа, други само го пијат како пијалок. И, какво бујно, воздушно и лесно печење се добива на него, едноставно не може да се опише. Денес во продавниците можете да најдете многу вкусни десерти базирани на овој уникатен пијалок. Сепак, сурутката е најкорисна кога се пие уредна. Нема ограничувања за употребата на овој пијалок.

За слабеење, можете да правите денови на постење 1-2 пати неделно. Во овој период, можете да пиете сурутка во која било количина. И, можете едноставно да го замените овој пијалок со вечера, или со некој друг оброк.

Слатките заби можат да направат коктел од сурутка и свежи бобинки со додавање на мед. Вкусно и здраво.

Пијте најмалку 2-3 чаши пијалок на ден, а потоа додека седите дури и на најстрогите диети, нема да забележите негативни промени во вашиот изглед, опаѓање на косата и затапеност на кожата.

Како превентивна мерка, доволно е да пиете 250-300 мл пијалок дневно.

Слични написи

Остави одговор