Дома Семејство и дом Градина Садење јагоди

Можете да најдете диви јагоди во скоро секоја градина заговор. Луѓето ја нарекуваат јагоди во нејзината градина. Градинарите ја ценат оваа Бери за одличен вкус и му дадоа достојно место во креветите. Предмет на одредени правила, нема да биде тешко да се одгледуваат јагоди.

Сорти на јагоди

Јагодата одгледувана во домашните градини е повеќегодишно растение од розово семејство. Формира мали грмушки со стебла во должина до 30 см. Секоја грмушка има долги, притаени пукања со мустаќи, со чија помош растението се размножува. Белите цвеќиња првпат се појавуваат во мај, но периодот на зреење на бобинки е различен за сите сорти. Некои сортијагоди може да вроди со плод повеќе од еднаш на лето.

Меѓу сите сорти на оваа култура, најпопуларните се:

h1

  • Дивата јагода има неверојатна арома. Оваа сорта е совршено прилагодена на какви било климатски услови, не се позајмува на болести и штетници и е многу скромен за чување услови. Цвета на крајот на пролетта и може да се собере во јуни. Плодовите од оваа сорта се мали по големина.

h2

  • Јагодата на трговецот се одликува со големи и густи бургундски бобинки. Оваа сорта припаѓа на средно рано, нејзиниот принос е до 300 грама бобинки од една грмушка. Разновидноста Купчиха добро толерира ладни зими, не страда од прашкаст мувла и сива гниење.

h3

  • Јагодата јагода се разликува од другите по тоа што има многу големи бобинки. Добра грижа може да обезбеди бобинки со тежина до 100 грама. Грмушките од оваа јагода се големи по големина со моќни стебла. Разновидноста Господ е отпорна на мраз, но во исто време бара засолниште за зимата со посебен материјал. Болестите и штетниците не се страшни за оваа сорта.

h4

  • Јагодата Елизабета има карактеристична црта - дава три жетви за едно лето. Бобинки созреваат еднаш месечно, и ако растението се грижи правилно, приносот може да биде уште поголем. Бобинки имаат богата бургундска боја, а нивната тежина може да достигне 100 гр. Бобинки се одликува со ароматичен сладок вкус, тие добро толерираат складирање и транспорт. Разновидноста добро се справува со ладни зими, отпорна е на болести и штетници.

Поправете јагода

Јагодата за отстранување се разликува од својот див роднина со долг период на плод. Веднаш штом зрее една жетва на бобинки, веднаш се формираат нови цвеќиња на растението и започнува формирањето на следната жетва. Работата на одгледувачите обезбеди јагоди со ремонт со бројни корисни квалитети кои го олеснуваат грижата за нив.

h5

Плодувањето на јагоди од ремонт започнува половина месец порано од другите сорти и продолжува до доцна есен. Фабриката е отпорна на мраз. Покрај тоа, дури и ако претрпе дел од грмушка, новите растат брзо наместо оштетените пука. Во споредба со дивите јагоди, ремонтираните сорти имаат поголеми бобинки. Овошјето може да има не само класична црвена боја, туку и бела или жолта боја. Сите сорти на ремонтираат без болести и се отпорни на штетници.

Во исто време, сорти на remontant имаат некои недостатоци. На пример, за активно плодни, потребно е повторно да се садат грмушките на секои три години, инаку фабриката ќе започне да дава помал принос. Таквите сорти треба да создадат поволни услови за добро плодни. Remantant сорти се одгледуваат само со садници.

Садење јагоди на есен

Порано да засадиесенски јагоди, треба да ја изберете вистинската страница. Треба да биде добро осветлена област, чиста плевели ризоми на повеќегодишни растенија. Пред да садите садници, мора да се ископа на една бајонет од лопата.
Засадените грмушки мора да бидат подготвени. За да го направите ова, нивните корени се натопени во вода однапред за да се реанимираат. За подобро преживување, можете да додадете лек Корневин, лажица мед или сок од лист од алое во водата. Подобро е да се исечат корените во должина од 6 см. Ова ќе го намали периодот на нивно закрепнување, ќе го забрза растот и развојот на грмушката. Не повеќе од три лисја треба да останат на расадот. Ова ќе ја намали загубата на влага, болести и други проблеми.

h7

Јагодите се садат во редови, држејќи го растојанието помеѓу одделни грмушки 25 см. Со слаби садници, две растенија може да се стават во една дупка. Кога садите, важно е правилно да се постави пупката за раст. Таа мора да биде на исто ниво со земјата, во спротивно растението нема да цвета или ќе заостанува во развојот.

Пред садењето, во градината се прават жлебови со длабочина од 15 см, се наводнуваат и се внесуваат во пепел. Грмушката се става во жлеб и корените се попрскуваат со земја до половина. Тогаш преостанатите корени се напојат и се покриваат со сува земја. Со овој метод на садење, нема потреба да се напојат растенијата до три дена.

Подготовка на јагоди за зима

Пред зимскиот одмор, грмушките од јагода мора да се отсечат. Оваа постапка се спроведува по бербата. За идна трансплантација, само еден излез треба да остане недопрен, остатокот да се отстрани. Сечењето се врши со остри ножици; не можете да ги откинете пука со рацете, за да не ја оштетите мајчината фабрика.

Два месеци пред почетокот на ладеното време, почвата е олабавена и прекриена. Ако направите олабавување подоцна, коренскиот систем на јагоди не може да има време да се опорави пред студеното време.

h8

Друга неопходна постапка е hilling. Тоа ќе ги заштити дополнителните корени што се формираат на мустаќите од мраз. За да го направите ова, овие корени се покриени со мешавина од земја и тресет, притоа обидувајќи се да не ја покриваат точката на раст.

За мулчирање, се користи хумус или тресет. Овие супстанции и оплодуваат и го штитат растението. Во овој случај, важно е да се спречи супстанцијата да навлезе во самата фабрика, треба да се вклучи само почвата.

Нега на јагоди

Насадите со јагоди секогаш треба да бидат чисти. Ова значи дека старите лисја и пука мора да се отстранат на време. Исто така, за добра жетва, потребно е да се исечат вишокот мустаќи. Значи, ќе биде поудобно за јагоди се грижи за, и жетвата е полесна. Покрај тоа, тоа ќе го заштити растението од сива гниење и ќе ви овозможи да соберете големи бобинки. Ако растението треба да се размножи, тогаш одделете го мајчиното растение и отстранете ги цвеќињата во него, оставајќи ги само мустаќите.

Задолжително е да се напојат јагодите навремено. Почвата мора да се чува влажна во секое време. Наводнување треба да се врши под растенија или капе. Исто така, потребно е да се прекрие почвата со слама, изгни пилевина или исечена трева.

Хранење јагоди

Најлесен начин е да ги нахраните грмушките од јагоди двапати во сезоната. Првиот пат кога ова мора да се направи на пролет, второто хранење се врши по завршувањето на плодот. Како врвно облекување, се нанесува комбинирано течно ѓубриво, кое се состои од 1 литар лопен, 60 грама суперфосфат, 150 грама пепел од дрво и 10 литри вода. Ова решение е доволно за три квадратни метри садење.

h6

Се прави бразда по должината на редот јагоди, каде што се истураат ѓубрива. Потоа браздата е израмнета. После тоа, растенијата се напојат со чиста вода за да се спречат изгореници.

Слични написи

Остави одговор