Дома Рецепти Втори курсеви Вкусна диетална риба

Овој производ треба да биде во исхраната на апсолутно секоја личност, од мала до голема. Рибата не е само диетална опција, туку и здрава. На крајот на краиштата, ова се лесно сварливи протеини, полинезаситени масни киселини и голем број важни микроелементи. Во оваа статија, ќе ви кажеме кои видови риби се диететски, а исто така дадете и некои вкусни рецепти со учество.

Видови диетални риби

Диететски видови риби вклучуваат оние што содржат мала количина маснотии. Овие сорти се претпочитаат да се користат на диета, како и луѓе со прекумерна тежина. Процентот на маснотии во нив е 1-2%. Овие сорти вклучуваат треска, роуч, волга, шишка, штука, костур за штука, омул, лопен, лозов вид, крап од трева, полков, роуч, бела риба, сорога, бурбот, сивило, итн. Риби со содржина на маснотии од 2 - 4 %, оваа категорија вклучува: ослиќ, ледена риба, тенч, скуша, асп. Содржината на калории во наведените видови варира помеѓу 70-100 kcal по порција. За споредба, содржината на калории во масната риба достигнува 300 kcal на 100 g.

Сепак, постои разновидност на риба што не може да се класифицира како ниско-масна или масна. Ова е нешто помеѓу. Потрошувачката на вакви риби нема да влијае негативно на фигурата или тежината, затоа може да се јаде и за време на диетални оброци, но без фанатизам, бидејќи нивната калорична содржина е во просек околу 100-150 kcal на 100 g. Процентот на маснотии во умерено масно ткиво сорти не надминува ознаки 8%. Овие риби вклучуваат мирис, идеа, морски бас, пролетен капелин, сирење, коњска скуша, пастрмка, штука, лосос од розова боја, розов лосос, крап, сом, ѓон, платика (море и река), црвени очи, балтичка харинга, итн. . maxresdefault

Диететски рецепти со риба

Добро е да користите диетални сорти риба при готвење, но за да не ја зголемите содржината на калории со свои раце, треба да можете правилно да готвите јадења. Имено, диеталниот оброк треба да се подготвува со пареа, чорба или вриење, но не и со пржење. Исто така, вреди да се откаже од исушена, пушена, солена и конзервирана риба, дури и ако е меѓу диеталните.

Ви го пренесуваме вашето внимание на некои многу вкусни, здрави рецепти кои нема да и наштетат на вашата фигура.

Бифтек од треска со компири

 1. Излупете 8 компири, исечкајте грубо и варете додека не омекнат во солена вода.
 2. Исечете го кромидот на прстени, исечете го целиот лимон на парчиња, исечете еден куп магдонос и копра.
 3. Исечете 0,6 кг филе од треска во порции, додадете малку сол и бибер и испратете ги во двоен котел.
 4. Додека рибата се готви, можете да го правите сосот: во сад, комбинирајте неколку лажици природен јогурт без додатоци со иста количина сок од лимон, голема лажица рендан рен и малку сецкани билки. Наредете ги сварените риби и компири на плочи, прелијте го сосот одозгора, украсете со кромид прстени и билки.

Задушен распрснувач 7996-2

 1. Исечете 0,6 кг измиени филети од филе на парчиња.
 2. Исплакнете и исечете 0,5 кг кинеска зелка.
 3. Исплакнете неколку праз и исечете ги на прстени.
 4. Исечете 100 гр печурки на парчиња.
 5. Исплакнете и исецкајте половина зелена боја.
 6. Ставете чаша супа од зеленчук на шпоретот и оставете го да зоврие, а потоа додадете неколку големи кревети сок од лимон и три големи лажици соја сос. Следно, ставете парчиња варено филе во тенџере и оставете да се крчка околу пет минути. Кромидот, печурките и зелката се последните кои одат во садот. Под капакот затворен, оставете го да врие околу 10 минути, а потоа зачинете со сецкани билки, црвен пипер и промешајте.

Суфле од штука

 1. Во сува тава испржете голема лажица брашно додека не порумени. Истурете половина чаша млеко со малку маснотии и 50 гр природен путер во брашното во тенок проток. Измешајте сè многу добро за да не се формираат грутки. Треба да го готвите сосот додека не се згусне, ако сакате, можете да додадете малку сол.
 2. Исечете 0,8 кг филе од штука на парчиња и размачкајте со хартиена крпа, а потоа исечкајте додека не ставете пире.
 3. Поделете две јајца на жолчки и белки. Додадете жолчки во рибата, истурете го сосот и повторно победи, сол ако е потребно.
 4. Победете ги белките до густа пена и нежно додадете во рибата.
 5. Поделете ја подготвената рибина маса во плех, пополнувајќи ги на половина и потопете ги во рерна загреана на 180 ° С. Суфлето се пече во просек околу половина час додека не се формира златна кора и не се зголеми волуменот. суфле_риба

Крилица печена со јаболка

 1. Исечете едно јаболко на клинови и извадете го јадрото.
 2. Подготвената и излупена ослиќ намачкајте ја одвнатре и однадвор со мала количина сол и бибер, преклопете ги подготвените јаболка внатре, истурете со мала количина сок од лимон, посипете со половина лажица семе од синап.
 3. Ставете ја полнетата риба на фолијата и завиткајте ја. Печете го садот во рерна половина час на температура од 190-220 ° С.
 4. Додека рибата се подготвува, можете да го направите гарнир. Сварете 70 гр оризови тестенини во малку солена вода. Исплакнете 100 гр моркови, излупете и варете исто така. Исплакнете и исечете еден куп зелен кромид, сторете го истото со копра.
 5. Извадете ја зготвената риба од рерна и ставете ја во убаво јадење, ставете ги подготвените тестенини од ориз наоколу и посипете ги со варени рендани моркови и сецкани билки одозгора.

Слични написи

Остави одговор