Дома убавина Она што е посебно за бразилското отстранување на влакна

Бришење несакани влакнаво областа на бикини одамна стана не само тренд на модата, туку и основно правило за добар вкус. Каков вид на отстранување на влакна да избере - секоја жена одлучува сама, врз основа на нејзините вкусови и нивото на личен комфор. „Бразилско отстранување на влакна“ - што се крие под ова интригантно име? Како правилно да ја извршите оваа постапка дома?

Како се прави отстранување на влакна во Бразил?

„Бразилско отстранување на влакна“, „Холивудско отстранување на влакна“, „отстранување на влакна од сфинги“ - сето тоа се различни имиња за длабоко и целосно отстранување на влакната во интимните области - на пабисот, перинеумот и задникот.

Бразилката се здоби со широка популарност пред околу 30 години, кога две жешки Бразилки отворија свој салон за убавина во Соединетите Држави и изјавија дека ова е вид на зачинета епилација што ја претпочитаат девојчињата во нивната земја. И не е изненадувачки, бидејќи ова е олеснето од жешкиот темперамент и јужната клима, каде што цела година фер сексот се истакнува во заводливи и откривачки облеки. Значи, во 1987 година, бразилското отстранување на влакна се здоби со слава не само кај обичните американски жени, туку и меѓу холивудските starsвезди на првиот ешалон.

47a0c74274e3b642e77674d7cfebc2a4

Секоја епилација, вклучително и бразилска, бара внимателно подготвување на областа за бикини, како што се:

 • забрана за посета на солариум и сончање;
 • чистењеинтимна област со посебни средства;
 • проверка на реакцијата на кожата на депилација - тест.

Бразилска_депилација_5

Покрај тоа, предуслов е должината на косата од најмалку 5 mm.

Па, и, се разбира, постојат одредени контраиндикации за таква постапка:

 • дијабетес;
 • висок крвен притисок;
 • менструација;
 • бременост;
 • онкологија.

b1027abcfbbf02065f04d8b1cdda0998

Како да изберете лек за бразилско отстранување на влакна

„Холивудско отстранување на влакна“ е конвенционално поделена на два вида:

 • краткорочно отстранување на влакна - кога ефектот трае само 2-4 недели. Тоа вклучува "shugaring" и депилација;
 • отстранување на вегетацијата "засекогаш", или поточно, за 5-10 години. Тука се користат најновите хардверски методи - фотоепилација, ласерско и елосо отстранување на влакна.

na-foto-samye-populyarnye-varianty-epilyatsii

Депилација и бегање

Суштината на овие постапки е да се нанесе специјална паста (шеќер или восок) на интимните области. Пред-восок и мешавина за "shugaring" се загреваат до 60 степени (поради ова, порите се шират), а потоа со помош на ткаенини или хартиени ленти, специјалист козметолог ги откинува клапите заедно со влакната.

Кога се користи овој метод, можно е да се нанесат специјални матрици за интимни фризури во областа на бикини. Избран цртеж или композиција, треба однапред да разговарате за вашите преференции со господарот.

18862357-епилијација-лобка-лазернаја

Основни начини да се ослободиме од вегетацијата

Принципот на фото, елос и ласерско отстранување на влакна се заснова на способноста на косата да спроведува и апсорбира секој вид енергија, било да е тоа топлина или светлина. Импулсот делува на коренот на фоликулот и го уништува. Но, особеноста на овој метод е тоа што ефектот на ласерското дејство се протега само на влакната што се во фаза на активен раст. За да ги неутрализирате „заспаните“ фоликули, треба да поминете низ 5-10 сесии.

Сега, да разгледаме подетално секој од видовите бразилски отстранување на влакна:

 1. Електролизата е најчестата и ефтина техника за отстранување на влакна. Погоден за русокоси и црвенокоси девојки. „Операцијата“ е прилично болна, бидејќи има директен контакт на електричниот импулс со кожата.
 2. Ласерската и фотоепилацијата се слични во принцип на дејствување и ефективност. Зракот продира од горните слоеви на епидермисот и се апсорбира од пигментот меланин. Поради ова, фоликулот се загрева и буквално изгори. Благодарение на најновата опрема, постапката често не предизвикува непријатност, има само мало чувство на пецкање. Понекогаш, по барање на пациентот, можно е да се користи анестезија. Бидете сигурни да ставите антиинфламаторна крема.
 3. Епилација на елос. Методот се базира на комбинација на електрична и оптичка енергија. Овој метод за отстранување на вегетацијата е сè уште невообичаен за поголемиот дел од женската популација, сепак, нејзината ефикасност е докажана долго време - мазност и свиленкаст на кожатаќе се гарантира неколку години. Лошата страна е релативно високата цена. Пред првата сесија, експертите препорачуваат консултации со лекарите - ендокринолог, мамолог и гинеколог.

1

Бразилско отстранување на влакна дома

„Бразилецот“ дефинитивно не е погоден за срамежливи дами. На крајот на краиштата, не секој може да издржи достоинствено на таква „операција“ од козметичар. Најавантуристичките девојки веќе подолго време успешно ја епилираат областа на бикини дома. За да го направите ова, користете:

 • Традиционална восочна паста на средна температура - најдобро за домашна употреба
 • подебел топол восок - лежи во густа маса, така што остатоците од ткаенина или хартија се бескорисни тука;
 • специјални ленти за восок кои се лесни за лепење и искинување.

Совети и трикови:

 • за постапката, треба да купите специјален восок и дрвена шпатула за апликација. Пастата се загрева до пријатна температура - онаа што е наведена во упатствата;
 • кожата треба да биде сува, а влакната треба малку да пораснат до 5-6 mm;
 • восокот се нанесува со широки удари, лентите се откинуваат остро во насока против растот на косата;
 • после тоа, кожата се притиска со палец за да се намали непријатноста;
 • прво, се епилира пубисот, потоа перинеумот, на самиот крај - задникот;
 • можете да се ослободите од единствените преостанати влакна со пинцети;
 • остатоците од пастата се мијат со топла вода;
 • по "операцијата" подобро е да се користи смирувачки лушпи и креми.

Бразилско отстранување на влакна - слика

Бразилецот е цела област за креативност. Навистина, заедно со традиционалната епилација на интимната област, можно е да се направи екстравагантен дизајн на оваа област. Резултатот сигурно ќе ве воодушеви и пријатно ќе го изненади вашиот човек.

На барање на клиентот, господарот може да ја украси областа на бикини со искри, rhinestones, па дури и пердуви.

1

2

73728439_bik

s4_foto_04

Intimnaja-strizhka-v-domashnih-uslovijah-2

Бразилско отстранување на влакна - видео

Слични написи

Остави одговор