Дома убавина Епилација на лицето

Претерано влакна на лицетоизгледа крајно неестетично и предизвикува многу проблеми за поголемиот дел од женската популација. Главните причини за оваа непријатна појава се природни возрасни промении хормонални нарушувања. Размислете за најпопуларните методи за ослободување од косата и во салон за убавина и дома.

Ласерско отстранување на влакна на лицето

Ласерското отстранување на влакна стана вистински чекор напред во областа на хардверската козметологија - еден од најефикасните начини за отстранување на несаканата вегетација од брадата, образите, горната усна и веѓите. Неговите главни предности:

 • доверливост;
 • ефикасност;
 • безболно;
 • непосредни и долгорочни резултати.

Принципот на работа на ласерскиот уред се заснова на интензивни ефекти на греење. Светлосната енергија се претвора во топлинска енергија, поради што се случува уништување на фоликулот на косата. Во овој случај, ласерските зраци ја уништуваат само самата коса, не оставајќи траги на околната кожа, што избегнува појава на болка. Пациентот ќе почувствува само мало чувство на пецкање, поради што постапката се смета за најбезбедна и пријатна.

Треба да се запомни дека ефектот на изложеност на зраци се протега само на оние влакна што се во фаза на активен раст. Затоа, целосно да се ослободите од омразените "антени" ќе трае од 3 до 5 сесии. И, со цел да се избегнат последиците - појава на старечки дамки и пеги, веднаш по постапката, ограничете го времето поминато на отворено сончево зрачење.

1

Елос за отстранување на влакна на лицето

Суштината на методот на употреба на елос-епилација е комбиниран ефект на електрична и оптичка енергија.

Главните фази на постапката:

 1. Подготовка Тоа подразбира консултација со специјалисти, главно ендокринолог и мамолог. И, исто така, две недели пред отстранување на влакна, вреди да се исклучат посети на солариум и долго изложување на сонце.
 2. Дерматологот, со помош на специјален апарат, третира области на кожата со светлосни трепкања.
 3. Зраците делуваат на фоликулите на косата и ги уништуваат, додека кожата не страда од емисија на светлосна енергија.

Времетраењето на една сесија може да трае од 10 минути до еден час, во зависност од третираната површина на кожата. По дипломирањето, специјалистот применува специјален лек со антиинфламаторно дејство.

Спроведување на 5-8 сесии на елос-епилација гарантира отстранување на несаканите вегетацијадо 5 години.

3

Депилација на лицето

Да се ​​користи методот на депилација (депилација) е во моќта на секоја жена. Но, и покрај достапноста и традицијата на овој метод, за да се избегнат изгореници и иритација, подобро е грижата за најделикатните области на кожата да му ја доверите на професионален козметолог.

Депилацијата ви овозможува да ја одржувате кожата беспрекорно мазна 1-2 недели и се состои од неколку фази:

 1. Специјалистот го избира типот на восок врз основа на карактеристиките на кожата на клиентот. Ова ќе избегне непријатност.
 2. Областа што треба да се третира се дезинфицира со лосион заснован на алкохол.
 3. Восокот, загреан до 60 степени, се нанесува со помош на специјална шпатула. Хартиени или ткаенини ленти се цврсто нанесени на врвот.
 4. Тогаш слободниот дел од лентата се откинува со нагло движење против растот на косата.
 5. Останатиот восок се отстранува со брис натопен во навлажнувачко масло.
 6. Се применува антибактериски крем.

4

Како да го епилирате лицето дома

И покрај активната популаризација на отстранувањето на влакна во козметички салони, многу дами доста успешно практикуваат да се ослободат од влакната на лицето дома. Секој од методите има свои добрите и лошите страни, разгледајте ги:

 • Примена на специјални креми и муси. Овој метод има многу обожаватели поради неговата апсолутна безболна. Потребни се само неколку минути, сепак, ефектот нема да трае долго. По 2-3 дена, корекцијата ќе треба да се повтори.
 • Користење на восочни ленти. Ефективноста на овој вид отстранување на влакна е одамна докажана - кожата останува свиленкаста дури и по неколку недели. Со текот на времето, влакната стануваат потенки, полесни и стануваат помалку забележливи. Сепак, не сите девојки го постигнуваат очекуваниот резултат за прв пат. Депилацијата бара искуство и вештина, во спротивно не можат да се избегнат непријатни сензации.
 • Нишки - ефтино и весело. На конецот ќе му треба должина од 40-50 см. Овој метод активно добива популарност кај жените, но не се смета за еден од наједноставните и најбезболните.
 • Шугаринг. Суштината на методот се состои во мешање на шеќер, вода и сок од лимон, загревање на смесата и нејзино нанесување на проблематичната област на кожата. Може да се направи дома, но идеална опција сепак ќе биде да побарате услуги од професионалец.

Како да се отстрани иритацијата по епилација на лицето

Постојат голем број упатства што можат да помогнат во спречување на воспаление по епилација. Но, ако проблемот веќе се појавил, можете да ги користите овие совети:

 • третирајте ја кожата со лушпа од водород пероксид или календула, а потоа нанесете антибактериско средство;
 • направете компресија со хлорхексидин - производот совршено се дезинфицира зацрвенети областикожа;
 • триењето на погодената област со сок од алое е универзален метод за борба против воспалението.

Во итни ситуации, можно е да се користат импровизирани средства - бебешки прав, крем за маснотии, растително или маслиново масло.

81

Епилација на лицето засекогаш

Само современата опрема и скапите манипулации со специјалисти ќе ви помогнат засекогаш да заборавите на омразените влакна на вашата кожа. Во секој случај, тешко дека ќе биде можно да се реши проблемот на една сесија. Најверојатно, ќе бидат потребни неколку постапки, како што се:

 • Електролиза. Уништувањето на влакната се јавува поради дејството на слаба струја. Погоден за сите типови коса и кожа.
 • Фотоепилација. Најбезбеден хардверски метод на епилација со употреба на прилив на светлосна енергија.
 • Ласерско отстранување на влакна.
 • Елос отстранување на влакна.
Слични написи

Остави одговор