Дома Релаксација Сами цвеќиња салфетки

Салфетки незаменливи атрибути на масата. Но, жените што работат со игла го гледаат од сосема друга страна. За многу жени со игла, салфетките станаа материјал за создавање убави бујни цвеќиња. Тенка, светла хартија ви овозможува да бидете креативни и да создадете уникатни и стилски украси за украсување од која било форма.

Како да направите цвет од салфетка со свои раце

Различни опции со цветни аранжмани направени од обични салфетки се популарни. Прво, тие се ефтини, и второ, секој може да ги направи, дури и децата, и трето, цвеќињата изгледаат стилски, оригинални и светли.

pompon-en-papier-de-soie-20-cm-роза-ливче

Таквите атрибути се неопходни за прослави на родендени, свадби, годишнини и особено за детска забава.

Секој може да направи цвеќе од овој податлив материјал. Доволно е да проучите неколку мастер класи, да купите соодветни салфетки и да се фатите за работа.

Сами цвеќиња салфетки: чекор по чекор

За да направите цвеќе од салфетки самостојно, мора:

  • Подгответе материјали. Можете да користите и обични салфетки и дебели (тие се посветли).

IMG_3818

  • За да формирате цвет, треба да одлучите за неговиот раскош. Колку повеќе слоеви салфетки, толку повеличествено ќе биде готовиот цвет.
  • Следно, преклопете ги салфетките во неколку слоеви и исечете круг.

IMG_3821

  • Така, треба да ги подготвите празнините. Важно е сите кругови да се држат заедно.

IMG_3822

  • Можете да користите спојувач за да ги поправите работните парчиња.

IMG_3825

  • Треба да ги добиете овие празни места.

IMG_3826

  • После тоа, можете да започнете да формирате цвеќе. За да го направите ова, подигајќи го секој слој хартија нагоре, малку исцедете го со прстите.

IMG_3827

IMG_3829

  • По завршувањето на ваквите манипулации со секој слој на салфетката, добивате бујни и убави цвеќиња.

IMG_3836

Земајќи ја предвид бојата и бројот на слоеви салфетки, можете да направите големи и мали цвеќиња, бујни и не толку.

Цвеќиња од салфетки: слика

Цвеќиња направени од салфетки често се користат за украсување на разни прослави.

971_17

Оние кои сакаат да го украсуваат својот дом со ексклузивни елементи, сигурно ќе сакаат топијар, чиј главен елемент е цвеќе од салфетки. Покрај тоа, може да биде одличен подарок за секој празник.

15b2c0c3b08f7aee5c093009cf04a8f1

Романтичните природи сигурно ќе сакаат срце, за што може да биде одличен подарок денот на вљубените.

Цветно срце направено од брановидна хартија

Најпопуларниот елемент на декор кој користи цвеќиња од хартија, се броевите... Тие често се нарачуваат во одредена боја за да одговараат на шемата на бои на детската роденденска забава.

08916c3a011b

Како што можете да видите, постојат многу начини да направите уникатни работи од обични салфетки. Главната работа е да покажете фантазија, упорност и да се фатите за деловна активност.

Слични написи

Остави одговор