Дома Семејство и дом Внатрешни работи Дизајн на кујна

Како и пред неколку децении, кујната зазема чесно место во нашите станови и куќи, тука семејствата се собираат секој ден на ручек и вечера, комуницираат, релаксираат и ги вкусуваат кулинарските ремек-дела подготвени од хостесите. Сепак, во наше време, кујната, покрај нејзината главна функција, има и естетска вредност; големо внимание се посветува на нејзината функционалност, ергономијата и дизајнот на ентериерот. Кој стил на кујна е актуелен? Како да се искористи максимално малиот простор? Со кои карактеристики се соочува мнозинството при комбинирање и зонирање? Allе се обидеме да зборуваме за сето ова во статијата.

Дизајн стилови за кујна

Дизајнсекоја соба, вклучително и кујната, е прашање на вкус, ако сакате, можете да победите на кој било простор, додека тоа ќе биде не само функционално, туку и пријатно за око. Стилот може да биде или „чист“ или создаден врз основа на неколку стилски насоки. Подобро е да им се довериме на дизајнерите еклектичен дизајн и мешавина на стилови, исто така забележуваме дека, на пример, претенциозниот барок или рококо не е погоден за украсување на кујната, па затоа не треба да си поставувате невозможни задачи ако немате сериозни финансии. Идеи за модерна кујна-завеси-дизајн

Главните стилски насоки на дизајнот на кујната:

 • Класици за тоа и класици кои секогаш ќе бидат релевантни. Се карактеризира со јасност на линиите, отсуство на непотребни декоративни елементи и воздржаност. Најчесто се користат скапи природни материјали, висококвалитетен под, почесто ламинат или паркет, позадини во светло обоени, без дезен. клklp
 • Современиот стил не е помалку популарен денес, тој е многу поблиску до современата реалност на животот, асиметријата и јасноста на линиите се ретки тука, но рационалното поставување на мебел и функционалноста на просторијата доаѓаат до израз. Постои голема разновидност на користени материјали (пластика, стакло, метал) и сите видови бои, вклучувајќи ги и светлите. Маудза
 • Високо-технолошки стил и минимализам е погоден за напредни жители на мегалини. Во таква кујна, сè е предмет на единствена насока. Хај-тек се карактеризира со воздржаност и јасност на линиите, геометриски форми и отсуство на декоративни елементи. Во минимализмот, акцентот е ставен на функционалноста и ергономијата, а металните, пластичните и стаклените арматури служат како еден вид украс на просторот. Кујната често се дели на зони, присуството на светли акценти е добредојдено, но почесто е сива, црна, сребрена. httхт
 • Дизајнот на етничка кујна вклучува неколку насоки, целокупната атмосфера и стилските акценти ќе зависат од неговиот избор. Земја значи употреба на природно дрво и светло топли нијанси. Прованса е создадена од голем број украсни полици, цветен текстил, нежни нијанси на сина, маслинка, беж и јоргована. Во етно-стилот е важно да се одржи нејзината чистота, така што ентериерот изгледа хармонично. можеза
 • Еден од храбрите решенија за дизајн- создавање кујна во стилот Лофт, ова е најпопуларниот пример за еклектицизам, односно мешање на неколку стилови одеднаш. Како по правило, групите форми и материјали се земаат како основа - гипс-wallид или намерно невнимателна тула, модерни апарати за домаќинство тука успешно коегзистираат со антиквитети, антички мебел и текстил од отровни бои. мансардаеве

Дизајн на мала кујна

Малите кујни се вистинска зло и проблем за сопствениците на мали станови, сепак, успешно ќе се справите со оваа задача ако знаете неколку трикови и трикови за дизајн.

Мала квадратна кујна е најоптимална опција; аголен кујнски комплет, работна површина со шпорет, фрижидер и мијалник совршено ќе се вклопат во него, додека тие се наоѓаат рамо до рамо, формирајќи триаголник. Подобро е да се прави разлика помеѓу јадење и област за готвење. Ако просторот дозволува, можете да ставите овална или тркалезна маса, на која можат да се сместат неколку луѓе, во спротивно би било добра одлука да купите трансформирачка маса, доколку е потребно, можете да ја турнете. Во мала кујна, важно е да се користи профит секој сантиметар, на пример, прозорец со прозорец може лесно да се претвори во шалтер за шипки. мал kw ku

Во мала правоаголна кујна, целиот мебел обично се поставува по theидовите, а трпезариската маса ќе биде заменета со шалтер за шипки или трансформирачка маса. Кујнски кутија-молив не е најзгодната просторија со цел некако визуелно да се прошири, да се користат трикови за дизајн: обесете огледала или изберете престилка за огледало за кујната, подобро е да купите завеси со голем модел, вратите зафаќаат дополнителен простор, ослободете се од нив или направете ги да се лизгаат ... мала права ку

Во современите апартмани, кујни од нестандардна форма често се наоѓаат, на пример, со ниши во идот. Тие идеално се вклопуваат во апарати за домаќинство или парчиња мебел - вградена гардероба, фрижидер, трпезариска маса, шалтер за барови. погрешно ѓ

Други трикови за реновирање на мали кујни:

 • за мала соба, изберете светли нијанси, обична позадина;
 • визуелно да го прошири просторот, да ги комбинира боите на кујната и ходникот;
 • не злоупотребувајте контрастни, светкави бои, само топла палета, мирни тонови - не повеќе од 2-3;
 • шемата на бои на мебелот треба да одговара на бојата на идовите;
 • про transparentирен стаклен мебел ќе создаде атмосфера на леснотија, бестежинска состојба;
 • тешките завеси во мала кујна се несоодветни, висат лесни завеси, римски ролетни или ролетни.

125

Дизајн на голема кујна

Се чини дека сопствениците на пространи кујни треба да бидат среќни, бидејќи во голема просторија е многу полесно да се реализираат нивните фантазии за дизајнот, сепак, ова мора да се направи компетентно, проучувајќи ги сите видови опции за распоред.

Прво, дознајте како сакате да го организирате мебелот. Огромна предност во голема кујна е можноста да се прават различни видови распоред. Во зависност од обликот на просторијата, можете да ги инсталирате слушалките линеарно, во форма на L, во форма на буквата У или острови. Обезбедете ја близина на главната работна површина - фрижидерот, шпоретот и мијалникот, така што водителката не мора да брза од еден до друг агол. p-arrправ ку

Користете ја опцијата за линеарен распоред во издолжена просторија, потоа кујнскиот комплет може да се инсталира по еден wallид, а просторот за јадење покрај другиот, додека шпоретот и фрижидерот треба да се наоѓаат во близина. Во аранжман со два реда, мебелот се поставува по двата ида. лин куЗа квадратна кујна-трпезарија, соодветен е распоред во облик на L, кога работната површина се наоѓа по два соседни wallsида, формирајќи триаголник, додека просторот за јадење изгледа добро на другиот агол.

g-arr

Комбиниран дизајн на кујна

Комбинирање на две или повеќе простории веќе не е невообичаено решение за дизајнот. Најчесто, тие ги комбинираат кујната и дневната соба со цел да ја зголемат површината, доколку не се задоволни од нивната големина. Но, за да се чувствувате што е можно поудобно, треба да земете предвид многу нијанси, мерејќи ги предностите и недостатоците на таквата техника. 1349370100_interer-kuhni-sovmeschennoy-s-gostinoy

Главната предност, како што веќе споменавме, е стекнување на дополнителни квадратни метри. Ако го отстраните wallидот помеѓу кујната и дневната соба, тогаш автоматски ќе се појави место за инсталирање мебел или апарати за домаќинство. Сега можете да создадете неколку зони, вклучително и работа, јадење и прием на гости, релаксирање и дружење. interyer-kukhni-gostinoy-v-chastnom-dome.jpeg-2

Сепак, комбинирањето на простории има свои недостатоци, бидејќи сега мирисите на нивната кујна ќе се прошират во дневната соба, не заборавајте да се грижите за инсталирање на систем за издувни гасови и вентилација. Покрај тоа, звуците на апаратите за домаќинство понекогаш ги вознемируваат оние што одмараат во друга зона. Во овој случај, постои само еден излез - купете тивка техника. И со цел да се зачува функционалноста на просториите, следете ги правилата за зонирање на просториите. Kuhnya-gostinaya-v-chastnom-dome-na-foto

Дизајн на кујна со зонирање

Обично, ние ја користиме кујнската површина не само како работно место за готвење, туку и како трпезарија, па дури и рамномерно Дневна соба... Можете едноставно да ја комбинирате оваа функционалност - да го срушите wallидот што ги одделува просторијата и кујната, во случај кога тој не е носач. Може да се отстрани делумно, целосно или да се напушти лакот. Во странство, исто така, често се користи опцијата за обнова на стан во студио, кога се претвора во една голема просторија, поделена на зони. зони3

Методи на визуелно зонирање:

 • Наједноставниот и најчестиот начин е да се користат различни подни облоги, не само во боја, туку и во текстура. Ова ќе биде сосема логично, со оглед на тоа што најчесто плочките се поставуваат во кујната, а тепихот или ламинатот во дневната соба. Разграничувањето на линиите помеѓу зоните може да биде исправено и закривено.
 • Првата опција може да се комбинира со друг метод - зонирање со користење на неколку завршни материјали за идовите.
 • Раздвојувањето може да се направи со употреба на различни видови осветлување.
 • Еден од најпопуларните начини е да се инсталира шалтер за барови помеѓу кујната и дневната соба.

зони1

Дизајн на завеси за кујна

Кога креирате кујна од соништата, не заборавајте за декор. Важен елемент за внатрешни работи се завесите, токму тие можат да го трансформираат целиот простор, криејќи некои недостатоци на отворот на прозорецот, создавајќи пријатност и нагласувајќи го стилот.

Дајте предност на природните ткаенини кои добро пренесуваат светлина и воздух и не бараат посебна грижа.

Како да изберете завесидо кујната:

 • Кујната „Арт Нову“ овозможува различни опции за декор. Завесите можат да бидат со стандардна должина, изработени од синтетички и природни ткаенини, сјајни, обични, украсени. Римските и јапонските завеси исто така ќе изгледаат поволни, а про transирните завеси во светли нијанси ќе додадат воздух во внатрешноста. Расположението ќе го создадат ролетни или ролетни со сите видови дезени.
 • Класиците се стремат кон сериозноста на линиите, благодатта и благородноста, затоа, задачата на декоративните елементи е да ја нагласат богатата декорација, без да воведат светли акценти.
 • Но, ориенталниот стил, напротив, бара светла палета, повеќебојна, што ќе го надополни ориенталниот шик. Не плашете се од украси, златни цевки и раб.
 • Кујната во стилот Прованса создава атмосфера на леснотија, затоа не обидувајте се да „излезете“ на завесите. Подобро е да изберете летачки, проerирни и про transирни ткаенини, обични или цветни, и да го врзете со жици.
 • А високо-технолошка соба може да се направи без завеси на сите. Ако не сте подготвени да се откажете од нив, изберете ја функционалноста и практичноста со избирање ролетни и ролетни. Компјутерkuhniclub.ru-модерен-313завеси-за-кујна-фотографијатекстил-на-кухне-в-стил-прованс

Дизајн на таванот за кујната

Во дизајнот на ентериер, секој детал игра улога во создавање на хармонична и стилска просторија, додека таванот е важна компонента во декорацијата, изборот на материјал и боја тука влијае на целокупната перцепција.

Видови тавани за кујна:

 • Конструкциите од гипс картон не бараат интензивна подготвителна работа во форма на усогласување, тие лесно ќе ги сокријат сите комуникации и жици. Покрај тоа, при инсталирање, можете да фантазирате со осветлување со инсталирање на разни извори - лустери, рефлектори, итн. Со помош на повеќе нивоа тавани, просторијата лесно може да се подели во зони. Во исто време, вреди да се знае дека инсталацијата на суспендиран таван од гипс картон е доста макотрпна.
 • Раширен таванмногу популарен во модерните апартмани поради пријатен изглед, практичност и леснотија на одржување, отпорност на влага, ги крие сите дефекти, инсталацијата трае неколку часа. Пазарот нуди многу опции за различни текстури и бои - сјајни, мат и тавани печатени со фотографии. Сепак, оваа опција има свои недостатоци, бидејќи таванот што се протега е многу лесен за оштетување, дупчење или поплавување со вода.
 • Плочките на таванот се најлесниот начин да се сокријат недостатоците на таванот, тие се ефтини и не бараат подготовка на површината. Главниот недостаток е неговиот незастапен изглед.
 • Бојата и варосуването сè уште се користат како материјали за украсување на таванот. Процесот на сликање е макотрпен и бара подготовка - израмнување на површината, полнење и грундирање.
 • Декоративниот малтер е релативно нов начин за украсување на затворен таван. Со него, можете да создадете оригинален цртеж и да скриете дефекти.
 • Плефот направен од челик, пластика или алуминиум не бара посебно одржување, е издржлив, единствениот недостаток е што за време на неговата инсталација ќе биде потребно да се намали висината на таванот за 7-10 см.

фото-таванот1022gipsovye-potolki-15c86867a1f1fd5e50d385f923ceb9e790

Дизајн на кујнски под

Компетентен избор на подни облоги има една од клучните улоги кога станува збор за внатрешноста на кујната, бидејќи токму на овој дел од просторијата паѓа речиси најголемиот товар. Ние постојано се движиме низ кујната, особено во областа на работниот триаголник, различни фактори негативно влијаат на подот, вклучувајќи висока влажност и температура, влијание на течности и нечистотија. Вреди да се исклучат некои материјали, на пример, ламинат или тепих, и да се претпочитаат издржливи.

Видови тротоарите за кујната:

 • Керамичките плочки се почесто од другите материјали што се користат во кујната, ходникот и бањата. Во приватни куќи, таквиот под често се прави загреан, бидејќи самата плочка е ладен материјал, но има висока топлинска спроводливост. Одлична алтернатива на плочките може да биде порцеланска каменина, таа е покриена со емајл, има висока јачина и имитира природен камен.
 • Природниот дрвен под не е ефтино задоволство, но изгледа многу претставителен, материјалот е еколошки, но е тежок за одржување, особено во кујна. Изложеноста на вода може трајно да го уништи вашиот убав и скап под.
 • Ламинатот е поевтина замена за дрвени подови. Огромна разновидност на бои и текстури ви овозможува да спроведете каква било идеја, сепак, не се смета ниту за издржлива, се плаши од вода и механичко оштетување.
 • Линолеумот сè уште се користи како едно парче или подни плочки, и може да имитира дрво или кој било друг материјал. Не се плаши од изложеност на вода, лесно се чисти од нечистотија. Линолеумот е ефтин, дури и почетник може да ја изврши неговата инсталација, но овој слој се смета за краткотраен.
 • Самонивелирачкиот под е создаден со користење на најнови технологии, додека просторијата ќе има совршено рамна хоризонтална површина, силна и издржлива.

Kakoj_linoleum_luchshe_dlja_kuhni_141640_1Како да се исчисти линолеумот и да се направи сјај2016-04-26-571f3ff08e50f

Идеи за дизајн на кујна

maxresdefault03420441020_320-стилних-идеј-дlyaа-кухни-малишки_80c5dbf08c47414662c98291f50cfb6bb18487c83fa6a231ee7d82f3744cfecedizayn_kuhni_6_kv_m_foto5906042Interer-kuhni-v-vesennem-stile-dekor-svoimi-rukami-3Дизаин интер'era malenkoy kuhniремонт-потенка-на-куне

Остави одговор