Дома Семејство и дом Внатрешни работи Како да ги отстраните нечистотијата и мирисите од софата

Апсолутно сите членови на семејството, а особено мажите и децата, не си го негираат задоволството да имаат ужинка додека седат на каучот пред телевизорот. По ваквите „трудови подвизи“, троседот брзо станува валкан и апсорбира непријатни, но прилично упорни мириси. Професионалното хемиско чистење на тапациран мебел не е ефтино задоволство - во оние случаи кога веќе е невозможно да се направи без него, сопствениците на троседот треба да вилушкаат за уредна сума. Но, сепак, во повеќето случаи, дури и најтешките дамки и мириси од тапациран мебел може да се отстранат сами и со ниски финансиски трошоци.

Како да исчистите дамки на софа

wp_00334355

Се разбира, идеално, треба постојано да следите дека дамките не се појавуваат на софата, кои брзо продираат во структурата на ткаенината за тапацир. За да го направите ова, секогаш е потребно да имате рачно салфетки што апсорбираат маснотии и влага. Брза помош може да се обезбеди на софата со употреба на достапни алатки, на пример:

  • Дамките од пиво или кафе се отстрануваат со салфетка натопена во раствор од сапун и оцет.
  • Истуреното вино мора веднаш да се попрска со сол и потоа да се избрише со влажна крпа.
  • Дамките од овошје или сок се „натопуваат“ со мешавина од амонијак и оцет, а потоа добро се исплакнуваат со чиста вода.
  • Чоколадото, напротив, не треба да се мие веднаш - подобро е да се почека додека дамката не се исуши, а потоа да се третира со вода со сапуница, по можност со тврда четка.
  • Нафтените дамки се покриени со нешто што апсорбира маснотии, на пример: скроб или сода. Откако дел од дамката е апсорбирана, остатокот се мие со вода со сапуница.
  • Дамките од крв и урина мора веднаш да се отстранат - размачкајте со салфетка и исплакнете со ладна вода, во која треба да растворите таблета аспирин.
  • Но, трагите од мастило (пенкало што протече) лесно може да се отстранат со средство за отстранување лак заснован на ацетон.

Покрај тоа, секоја нечистотија и дамки може да се отстрани со хемикалии како што е VANISH, добро рекламиран и навистина ефикасен производ. Со помош на пената што се формира кога се разредува, дури и старите траги може да се отстранат. Како последно средство, ако не беше при рака, можете да го замените со обичен шампон измешан со неколку капки амонијак.

Важен потсетник при чистење дамки од софа: пред да користите овој или оној метод за чистење, прво мора да го пробате производот на мала површина и да видите дали тапацирот се пролева. Сите дамки се отстрануваат со бришење од рабовите до центарот на нечистотијата, така што дамката не се шири понатаму, а движењата на четката треба да бидат соодветно во насока на конците и влакната на ткаенината.

Како да исчистите тросед од дамки

пијатно-мочи1280

Пругите на каучот може да се појават од слабо исчистена прашина или избришана дамка од течност. Можете исто така да се ослободите од дамките следејќи неколку совети:

  • Пред да ги отстраните дамките, потребно е да го исчистите троседот од прашина - или на стар начин - покријте го мебелот со влажен чаршав и внимателно, со ќотек, „допрете“ на целата површина на софата или со правосмукалка.
  • Истурете ладна вода во контејнер со шише со прскалка и додадете амонијак (или трпезарен оцет). Откако ќе ја испрскате течноста низ целата софа, избришете ја целата нечистотија и лентите со мек сунѓер.
  • Исчистениот тросед мора темелно да се исуши со помош на фен или вентилатор, инаку дамките од вода исто така ќе останат.

Секогаш треба да се сеќавате на таканареченото „златно правило“ за чистење софи - не можете да отстраните само дамка, треба да ја исчистите целата софа одеднаш - во спротивно дамките не можат да се избегнат, а мебелот брзо ќе го изгуби целиот изглед и привлечност .

Како да се отстрани мирисот од софата

domashnie-pitomtsy-pomogayut-soderzhat-dom-v-chist

Непријатниот и постојан мирис, „заглавен“ во троседот, може лесно да се отстрани со употреба на хемиски детергенти со мириси. Но, има и некои дамки, чиј мирис е прилично упорен - пиво, урина или шампањ. Таквите мириси може да се отстранат со раствор на оцет, кој мора добро да се нанесуваат во ткаенината за тапацир. Мирисот на оцет ќе исчезне за неколку дена, а со тоа и сите непријатни „ароми“.

Со цел сите горенаведени средства за отстранување нечистотија од мебелот да станат навистина ефикасни, третманот треба да се повторува повеќе од еднаш. А, за да спречите појава на дамки, ленти и мирис на омилениот тросед, потребно е да го покриете со навлаки што го штитат тапацирот од какви било „неволји“.

Слични написи
0 412

Остави одговор