Дома Јас самиот Како да се шие здолниште сонце

Сите жени сонуваат за богата гардероба. Сонцето здолниште е одличен додаток на секој костум. Многу често излегува дека навистина убавите работи се многу скапи и не можат да се купат. Но, не очајувајте, бидејќи можете самостојно да шиете навистина елегантно здолниште, чија цена пријатно може да ве изненади.

Сонцето здолниште обезбедува разгорено, така што одговара на многу видови фигури. Одблесокот изгледа одлично кај девојчињата со тенок струк, големи колкови, без оглед на тоа дали жената има заоблена форма или не. За да шиете здолниште за сонце, треба да направите такви мерења како половината и должината на здолништето (од половината до можниот раб на производот).

г.

Како да се отвори здолниште сонце

Кога конструирате шема на здолниште за сонце, треба да го пресметате R користејќи ја следнава формула: 0,32 се множи со обемот на половината на подот. Овој полукруг ќе има свој раб, а од него треба да се забележи уште еден задолжителен радиус L, кој ќе ја вклучува должината на производот (здолништето) и половината. Полукруг е обележан со креда и тоа е тоа! Не заборавајте дека страничните рабови се обележани со буквата С.

Сè уште се пренесува на ткаенината. Од остатоците од ткаенината, можете да направите образец на ременот. Задолжително е да се остават додатоци и зголемувања, а дури потоа да се пресече здолништето.

Р.

Како да се шие здолниште со сонцето на еластична лента

Со цел да зашиете здолниште со сонцето на еластична лента, прво треба да го исечете. Можете да го користите истиот метод како горе, но со мали прилагодувања. Ајде да го откриеме алгоритмот за шиење сонце од здолниште.

 1. Прво треба да ги мелете страничните рабови (многу внимателно) за да не ја истегнете ткаенината.
 2. Потребно е да се направи ремен во кој ќе се постави еластиката (ременот е израмнет до обемот на половината со ширина за еластикот и со отстапување за шевовите).
 3. Ременот е зашиен на горниот раб на здолништето.
 4. Во него е поставена еластична лента.
 5. Конечно, исечете го дното на здолништето и шевовите.

л

Треба да одлучите со каков модел ќе биде ткаенината од здолништето. Ако се планира здолништето да биде во кутија или лента, тогаш треба да се осигурате дека моделот на рабовите е симетричен, а цвест е уреден.

w

Како да шиеме здолниште сонце за девојче

За мали жени на мода, треба да шиете здолниште од ткаенини што ќе одговараат на сезоната. Ако девојчето сакаше интересно здолниште во текот на летото, тогаш најдобро е да користите свила или природни ткаенини (во некои случаи, можете да користите шифон).

в

Шемата е иста како и за редовно здолниште за сонце. Ткаенината е преклопена на половина, од десната страна и моделот се пренесува на неа. Треба да се исече. Зашијте ги страничните рабови на машина за пишување (веднаш проверете дали ќе има прицврстувач на здолништето, ако е така, оставете место за ова). Треба да ставите линија на линијата на струкот за да не се протега.

за

Можете да направите ремен од остатоците од ткаенината и да го зашиете до горниот раб, за да можете потоа да ја повлечете еластиката. Долниот раб се обработува на оверклок. Ова е прилично брз начин да се шие светло здолниште за девојче. Таков производ ќе изгледа одлично со прекрасен врв или маица со додатоци.

ѓ

Како да се шие здолниште од тул сонце

Најновиот тренд што едноставно ги разнесе модните модни писти беа здолништата од тул. Пред да започнете да шиете такво здолниште, треба да разјасните дека покрај тул, треба да купите и друга ткаенина за да има постава. Обично за ова се користи атлас.

x

Тул треба да се исече во ленти. Ширината ја одредува должината на идното здолниште, а самата должина е струкот на здолништето, но не и вашиот, туку оној од каде ќе започне тул. Пругите може да бидат со рабови, тоа е во ред. Бројот на ленти зависи од тоа колку слоеви се планираат во здолништето. Ако сакате бујна, тогаш колку повеќе ленти, соодветно, толку повеличествен ќе биде самиот производ. Пред-исечениот ремен е зашиен и прикачен на сатенските облоги и лентите од тул. Треба да ставите еластична лента во ременот, тогаш здолништето ќе се одржи уште подобро.

Ју

Како да полите здолниште сонце

Многу жени се соочуваат со проблем кога е неопходно да се закачат здолниште за сонцето. Излегува дека производот се влошува целосно. Постојат многу начини како правилно и уредно да се врзе здолниште за сонцето. За ова, обично се користи цик-цак или оптоварување.

П.

Ако нема оптоварување во секојдневниот живот, тогаш мора да стори сé што е рачно. Работ е преклопен еден и пол сантиметри и се пегла. Исто така, можете да ја преклопите ткаенината двапати, за доверба и нормален квалитет на здолништето откако ќе се постави.

ї

Како да шиете патент во сонце од здолниште

Мора да се запомни дека при шиење на самото здолниште, веднаш мора да го земете предвид фактот за присуство на патент во производот. Ако здолништето е веќе зашиено, но ви треба патент, ќе треба да го отворите. Ајде да дознаеме како да го направиме тоа брзо и ефикасно.

Прво треба да го нацртате местото каде ќе биде молњата. Стандардната должина на патентот е околу 10-20 сантиметри. Следно, треба да направите пресек и да го мелете, да го испеглате на работ, да го закопчате патентот и да го зашиете. Можете исто така да направите место за копчето (ќе изгледа одлично ако е скриено).

Одлуката да се шие во патент може да биде погрешна. На пример, ако девојчето е сопственик на заоблени форми и широки колкови, тогаш најдобро е да не се шие во патент, туку само да се направи мал засек на страна. Ова ќе го направи здолништето одговара и изгледа многу подобро на фигурата.

і

Како да носите здолниште сонце

Сонцето здолниште сега е на врвот на својата популарност. Тајната лежи во фактот дека е лесно да се комбинира со широк спектар на облека. Сонцето здолниште изгледа одлично со:

 • тексас јакна;
 • обична tелка;
 • скокач;
 • свилени блузи и кожни јакни;
 • Маици и кардигани;
 • врвови;
 • тесни корсети;
 • блејзери;
 • обични џемпери;
 • блузи без ракави;
 • bustier;
 • елеци;
 • кошули од тексас.

евевоєxs

Овие здолништа се толку разноврсни што одговараат на широк спектар на тимови. Тие ќе можат да додадат вкус на кој било комплет. Овие здолништа се совршени и за класични и за деловни и за лежерни стил... Одлично изгледаат кај бебиња, девојчиња и жени. Сè зависи од видот на ткаенината и сечењето, кое беше избрано за видот на фигурата. Затоа, не плашете се да ја вклучите вашата имагинација и да создадете!

Тренди здолниште сонце: видео

Слични написи

Остави одговор